Česko bez jaderné energetiky? Nové výpočty to umožňují

Pavel Baroch
25. 4. 2010 12:32
V roce 2050 může být česká eneregtika celá zelená, tvrdí ekologové
Foto: Jan Langer

Praha - Česká republika se v polovině století obejde bez elektřiny z jádra a domácnosti ani průmysl to nijak nepocítí.

Vyplývá to z unikátní studie Chytrá energie, která přináší návod na radikální proměnu tuzemské energetiky, aby co nejméně zatěžovala životní prostředí a zároveň ponechala lidem dosavadní komfort.

"Provoz stávajících jaderných elektráren Temelín a Dukovan nebude po uplynutí projektové životnosti dále prodlužován," uvádí se ve studii, pod níž jsou podepsáni lidé z několika ekologických sdružení. Odstavené reaktory by neměly nahradit žádné nové.

Scénář české energetiky bez jaderných reaktorů vypracoval pro nevládní organizace prestižní Wuppertalský institut, který připravuje studie pro německou vládu nebo Evropskou komisi. Celá studie je k dispozici - ZDE.

Jádro je drahé, nebude o něj zájem

Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha uvedl, že postupné odstavování jaderných bloků nebylo v zadání pro Wuppertalský institut. Model bez jádra vytvořila německá poradenská firma sama.

"Jedinými dvěma podmínkami bylo, že se nesmí rozšiřovat hnědouhelné doly a že se sníží emise skleníkového oxidu uhličitého pod dvě tuny na obyvatele," řekl Aktuálně.cz Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha, který se na studii také podílel.

Pokud nebude stavby nových jaderných elektráren například podporovat svými garancemi vláda, nebude podle Koteckého po nich poptávka. Výstavba je totiž enormně drahá.

Foto: Reuters

Náhrada? Zelený proud

Studie Chytrá energie předpokládá, že v roce 2050 bude česká energetika takřka celá zelená.

Prakticky veškerý proud bude pocházet ze slunečních elektráren a dalších obnovitelných zdrojů, počítá se i s dovozem zelené elektřiny z ciziny, například ze slunečních elektráren na Sahaře nebo z větrných parků v Severním moři.

Obnovitelné zdroje mohou podle výpočtů Wuppertalského institutu bez problémů postupně nahradit i uhelné elektrárny v severozápadních Čechách. Podle studie je možné snížit dovoz ropy a zemního plynu o polovinu a zároveň srazit exhalace oxidu uhličitého o 88 procent.

Nevládní ekologické organizace nyní chtějí svou studii rozšířit mezi energetické experty i politiky.

ČEZ plánuje nové reaktory v Temelíně i Dukovanech

Vize Chytré energie ovšem jdou proti plánům ČEZ i proti návrhu Státní energetické koncepce, kterou vypracoval ministr průmyslu Vladimír Tošovský. Jeho představa počítá s tím, že v roce 2050 se bude v jaderných elektrárnách vyrábět takřka polovina českého proudu a v obnovitelných zdrojích třetina. Zbytek připadá na uhlí a plyn.

"Jako realisté víme, že je nepochybné, že příštích třiceti až padesáti letech budou páteří české energetiky tvořit uhelné a jaderné elektrárny," řekl Aktuálně.cz Ladislav Kříž, mluvčí společnosti ČEZ, která se chystá stavět nové reaktory v Temelíně a Dukovanech i nové uhelné zdroje v severozápadních Čechách.

Politické strany se k jádru hlásí

Prakticky všechny politické strany, které mají šanci se po květnových volbách dostat do sněmovny, se k dalšímu rozvoji jaderné energetiky také hlásí.

Ve velíně je klid. "Šrumec tu byl první hodinu, teď už je všechno porouchané, nemůžeme nic dělat. Chladíme reaktor, dokud máme čím," říká jeden z nich.
Ve velíně je klid. "Šrumec tu byl první hodinu, teď už je všechno porouchané, nemůžeme nic dělat. Chladíme reaktor, dokud máme čím," říká jeden z nich. | Foto: Ludvík Hradilek

S dalším rozvojem jaderné energetiky souhlasí sociální demokracie, ODS, lidovci, TOP 09 i Věci veřejné. Proti novým reaktorům jsou jen zelení, kterým ovšem reálně hrozí, že po volbách přijdou o všechny své poslance.

"Podporujeme dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín a modernizaci jaderné elektrárny Dukovany," uvádí se ve volebním programu ČSSD.

V podobném duchu je sestaven i volební program občanských demokratů.

"V oblasti jaderné energetiky prosazujeme urychlení prací na přípravě dostavby jaderné elektrárny Temelín tak, aby realizační fáze začala koncem volebního období. Zároveň chceme urychlit posouzení možnosti rozšíření jaderné elektrárny Dukovany a další těžby uranové rudy jako dlouhodobě jediného energetického zdroje nacházejícího se na území ČR v dostatečném množství," uvádí ODS.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy