Česko a Vietnam si budou moct předávat odsouzené, Zeman podepsal smlouvu

ČTK ČTK
6. 2. 2019 14:07
Česká republika a Vietnam si budou moct předávat odsouzené osoby. Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal ratifikační listinu ke smlouvě mezi oběma zeměmi. Nyní ji musí spolupodepsat premiér Andrej Babiš (ANO). Platit začne 60 dnů po výměně ratifikačních listin. Dojednání smlouvy trvalo několik let, Zeman ji k podpisu dostal loni v červnu. "Účelem smlouvy je poskytnout odsouzeným možnost vykonat trest odnětí svobody ve státě, jehož jsou občany, a v prostředí, které usnadní jejich resocializaci, což je s ohledem na mnoho odlišností mezi oběma státy daných zejména rozdílným kulturním a sociálním prostředím, způsobem života a mentalitou lidí faktor zvlášť významný," píše se ve zprávě.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Video: Zemanova návštěva Vietnamu v roce 2017

Prezident Miloš Zeman vypočítal po setkání s vietnamským protějškem úspěchy své mise v asijské zemi. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy