Česko a Švédsko prodloužily smlouvu o pronájmu gripenů

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 5. 2014 16:09
Česko bude mít stíhačky v pronájmu do roku 2027.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martin Holcman

Čáslav (Kutnohorsko) - Zástupci českého a švédského ministerstva obrany v pátek na letecké základně v Čáslavi podepsali dodatek ke smlouvě, kterým se prodlouží pronájem letounů Jas-39 Gripen.

Česko bude mít 14 švédských nadzvukových stíhaček v pronájmu do roku 2027.

V letech 2015 až 2027 dá stát na financování nadzvukového letectva 21,4 miliardy korun. Roční splátky mají být asi o třetinu nižší, než byly dosud.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) smlouvu označil za vyváženou a pro ČR výhodnou. Věří, že spolupráce bude pokračovat i v dalších oblastech.

Smlouvu podepsal náměstek ministra obrany Bohuslav Dvořák a za švédskou stranu zástupce ministerstva obrany Ulf Hammarström.

Stíhačky budou podle nové smlouvy o pronájmu modernizovány a Česko s novým kontraktem získá více služeb.

Pořízeny budou například systémy datového přenosu informací ve formátu NATO, systémy utajovaného hlasového spojení, nočního vidění či systémy působení proti pozemním cílům s použitím neřízené i řízené letecké munice. Počítá se také s dalším výcvikem pozemního a létajícího personálu české armády a pořízením nezbytné munice.

Letouny Jas-39 Gripen používají vedle Švédska a České republiky také Maďarsko, Jihoafrická republika a Thajsko. Česko má gripeny od Švédů pronajaté od dubna 2005, dosavadní pronájem vyprší v roce 2015. O dodatku ke smlouvě se začalo vyjednávat před více než dvěma lety.

 

Právě se děje

Další zprávy