Česko i Slovensko lákají unijní agentury, podpoří se navzájem. Ještě žádnou nemáme, prohlásil Fico

ČTK ČTK
4. 9. 2017 14:49
Po jednání české a slovenské vlády sdělil slovenský premiér Robert Fico, že se obě země vzájemně podpoří při snaze o získání nového sídla evropských agentur. Ty se po Brexitu budou muset přestěhovat z Londýna. Fico zároveň zdůraznil, že na Slovensku zatím žádná unijní agentura nesídlí, což by se podle něj mělo změnit.
Robert Fico a Bohuslav Sobotka.
Robert Fico a Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Lednice (Břeclavsko) - Česko a Slovensko se vzájemně podpoří při snaze o získání nového sídla evropských agentur, které se po odchodu Velké Británie z Evropské unie odstěhují z Londýna. Na tiskové konferenci po společném jednání obou vlád to řekl slovenský premiér Robert Fico. Česko vyjádřilo zájem o umístění Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA), Slovensko se chce stát sídlem Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Fico prohlásil, že se Česko a Slovensko vzájemně podpoří už v prvním kole hlasování o novém umístění obou agentur. Zdůraznil, že na Slovensku zatím žádná unijní agentura nesídlí, což by se podle něj mělo změnit.

Nová sídla pro agentury nabízí Evropské komisi 23 měst, přičemž některá mají zájem o obě instituce. Celkem komise dostala od členských států Evropské unie 27 nabídek. Po přijetí kandidatur EK hodnotí, zda vybrané místo je schopné zajistit nepřetržitou činnost agentur, dostupnost pro všechny členské státy, ale i existenci odpovídajícího vzdělávacího systému a sociálního zabezpečení a zdravotnické péče pro rodiny zaměstnanců agentur.

Výsledky posouzení budou zveřejněny 30. září. V říjnu se pak budou posudky zabývat zástupci členských států na půdě Rady EU a o konečném rozhodnutí budou hlasovat v listopadu. Agentury by se měly z britské metropole odstěhovat po Brexitu, k němuž by podle unijního práva mělo dojít v březnu 2019.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy