Českem prošly velmi silné bouřky. Padaly pěticentimetrové kroupy

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 6. 2024 0:06
Českem prošly velmi silné bouřky. Padaly pěticentimetrové kroupy

Do Česka v pátek odpoledne dorazily silné bouřky, první vznikly v Pošumaví a postupovaly k severovýchodu směrem do středních a dál do severních Čech a také na východ směrem na Vysočinu. Později večer bouřky postupovaly přes Moravu od jihu k severu. Doprovázely je až pěticentimetrové kroupy a nárazy větru nad 90 km/h. Počasí způsobilo také problémy na železnici. Hasiči měli několik stovek výjezdů.

"Z pohledu počtu zásahů v souvislosti s bouřkami pro nás dnešní den není prozatím tak náročný, jak jsme očekávali. Vyjeli jsme do 20:00 k 375 technickým pomocem. Většinou se jednalo o popadané stromy," uvedli hasiči.

V Pošumaví bouřky podle meteorologů explozivně začaly vznikat před 16. hodinou. Meteorologové nejdříve varoval před kroupami velkými až kolem osmi centimetrů. "V supercelách jsou hlavně velké kroupy i přes pět centimetrů, výjimečně mohou dosahovat až k deseti centimetrům," uvedli později. Zveřejnili také fotografii z oblasti Protivína na Písecku, na níž dvě kroupy zabírají skoro celou dlaň s otevřenými prsty.

Po 20:00 se podle meteorologů vytvořily extrémně silné bouřky na Třeboňsku a Jindřichohradecku, postupovaly dále na Havlíčkobrodsko, Jihlavsko a Pardubicko. Podobně silné bouře postupovaly také z Rakouska přes jih Vysočiny směrem na sever či severovýchod. Další pásmo bouří se pak pohybovalo z Jihomoravského kraje na jih Olomouckého kraje a větší část Zlínského kraje.

Kolem desítky železničních tratí bylo během odpoledne neprůjezdných, nejčastěji byl důvodem pád stromu nebo poškozené trakční vedení. Problémy se ale dařilo odstraňovat, ve 20:30 registrovaly České dráhy neprůjezdné tři tratě. Kvůli porouchanému trakčnímu vedení neprojely v úseku Litoměřice dolní nádraží - Velké Žernoseky, spadlý strom zastavil provoz mezi Turnovem a Hrubou Skálou a poškození trakčního vedení v Německu ovlivnil mezinárodní spoj Praha - Berlín.

 

Právě se děje

Další zprávy