České zdravotnictví? Sebevražedná mise, říká ministr

Radek Nohl Radek Nohl
4. 2. 2014 11:00
Svatopluk Němeček nechce znovu zavádět nadstandardy, naopak pomůže lázním.
Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček má na co navazovat. Leoš Heger, který resort vedl 1093 dní, se zapsal do historie. V čele ministerstva zdravotnictví vydržel ze všech českých ministrů nejdéle.

Němeček již před svým příchodem do čela úřadu počítal s tím, že tak dlouho nevydrží.

O své práci mluví nový šéf resortu jako o sebevražedné misi. 

Po svém nástupu chce řešit především to, kde vzít dvě miliardy, o které zdravotnictví přišlo kvůli zrušení stokorunového poplatku za hospitalizaci. Pomoci by chtěl také lázním.

Aktuálně.cz: V současné době zasedáte ve společnostech Bohumínská městská nemocnice a Nadační fond Evraz. V nich budete dál působit?

To musím ukončit do třiceti dnů. V tom Nadačním fondu Evraz jsme se za dva roky sešli asi jednou, ale u té Bohumínské městské nemocnice jsem předseda dozorčí rady, jsem domluvený, že podám rezignaci.

A.cz: A křeslo ředitele ostravské fakultní nemocnice jste již opustil?

Tam končím, od 30. ledna mě nahradil náměstek David Feltl.

A.cz: Tento post ale opouštíte dočasně, po dobu, kdy budete ministrem zdravotnictví.

Ano. Uvidíme, jak dlouho tady ta sebevražedná mise bude.

A.cz: Proč sebevražedná?

No když vidím české zdravotnictví...

A.cz: Budete mít co dělat, abyste překonal Leoše Hegera, který se v křesle ministra zdravotnictví udržel ze všech českých ministrů nejdéle.

To nepřekonám.

A.cz: Ještě k práci pana Hegera. Jedním z jeho kroků bylo zavedení nadstandardů. Ústavní soud je zrušil, jaké s nimi máte plány?

My je určitě zavádět nebudeme. Měli jsme pocit, že se otevírá Pandořina skříňka. Obecně ta norma umožňovala, že se to rozšiřovalo dál a dál. Placená péče je definována sazebníkem výkonů. Na druhé straně, nikdo nebude bránit pacientům, aby si zaplatili za to, co není standard.

A.cz: Jaké plány máte vy, co chcete pro pacienty změnit?

Já vnímám za naprosto klíčové dokončit tu ekonomickou stabilizaci toho resortu. To byl velký průser. Nemocnice jsou dnes ve velmi napjaté situaci. Nová úhradová vyhláška zahájila resuscitaci ekonomiky nemocnic.

Urychleně chceme řešit výpadek dvou miliard korun, o které jsme přišli kvůli zrušení poplatku za hospitalizace. To bude první věc, kterou budu řešit po příchodu na ministerstvo. Chtěli bychom také napravit věci, které se týkají lázeňství. Ty lázně dnes stojí před krachem. Moje představa je, že bychom změnili indikační seznam, dobu pobytu bychom změnili z 21 na 28 dnů.

A.cz: Další věc, kterou byste chtěli, je odkup pohledávek zdravotních pojišťoven, což je převedení peněz z jedné kapitoly státního rozpočtu do druhé. Když tu věc řešili předešlí ministři s šéfem státní kasy, neuspěli. Vy čekáte, že budete mít tuto cestu s ministrem financí Andrejem Babišem lehčí?

Já věřím, že ano. Navíc tato koalice to deklarovala jako jednu ze svých priorit.

A.cz: O kolika miliardách, které budete chtít ze státního rozpočtu získat, se tedy bavíme?

Dohromady jde o 5,3 miliardy.

A.cz: Takže teď pár měsíců budete shánět peníze a pak předložíte nové zákony?

Jo, jo. Těch záměrů je více.

A.cz: Zkuste něco jmenovat...

Moje představa je taková, že by se mělo přestat hrát na systém DRG, protože se podle toho moc jet nedá. Ten systém je dneska v podstatě pod kontrolou zdravotních pojišťoven v Národním referenčním centru, které by mělo zpracovávat ta data, upřesňovat, stanovovat reálné hodnoty. Nic z toho se neděje.

A.cz: A vy byste si to představoval jak?

Ta představa je, že se to převezme pod ministerstvo zdravotnictví, bude ale třeba posílit personálně. V Německu, kde ten systém mají zavedený, to dělá sto lidí. Chtělo by to rozjet, nastavit a začít podle toho fungovat. Ne pro všechny druhy péče to je vhodné, třeba u psychiatrie to není ideální. Druhá věc je přepracování sazebníku výkonů, který je z nějakého roku 1992.

 

Právě se děje

Další zprávy