České úřady radši platí pokutu, než by daly práci postiženým

Domácí Domácí
19. 8. 2014 12:20
Národní rada osob se zdravotním postižením navíc měla velké potíže získat pro svůj průzkum potřebná data. Kraje ji ignorovaly, ministerstva neposlala kompletní údaje.
Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása
Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zaměstnávání lidí se zdravotním postižením se na jednotlivých ministerstvech výrazně zhoršilo. Žádný resort loni stanovené procento nesplnil. Vyplynulo to z průzkumu Národní rady osob se zdravotním postižením.

Zjistit, jak státní správa plní povinnost zaměstnávat na každých 25 zaměstnanců jednoho zdravotně postiženého, podle rady navíc není vůbec jednoduché.

"Krajské úřady nám prakticky téměř neodpověděly," uvedl předseda rady Václav Krása. Ze čtrnácti krajů údaje zaslaly pouze tři. Ani ministerstva neposkytla úplná data.

"Musím říct, že nás trošku zklamalo, jak státní správa poskytuje informace," řekl Krása.

V případě, že zaměstnavatel není schopen zaměstnat povinné procento zdravotně postižených, měl by podle zákona namísto toho odebírat výrobky a služby od společností, které zaměstnávají více než padesát procent zdravotně postižených. Pokud nesplní ani tuto podmínku, musí ze mzdových fondů odvést sankce.

Podle průzkumu národní rady odvedla ministerstva v roce 2013 sankce ve výši 19 milionů. O šest let dříve to přitom bylo jen 1 100 000 korun.

Podle mediálního poradce NRZP Patrika Nachera by právě státní úřady měly jít příkladem. "Pak se těžko tlačí na soukromé subjekty, když samotný stát nedodržuje vlastní pravidla," řekl.

Ministerstvo životního prostředí má místo zhruba 21 postižených pracovníků jen tři, ministerstvo práce místo 40 jen 36, obrana místo 318 pak 90. Jedno či dvě procenta handicapovaných pracovníků místo čtyř procent jsou v jiných ministerstvech.

Nejlépe dopadl Úřad vlády

Nejblíže splnění povinného podílu byl loni Úřad vlády. Pro postižené má mít přesně 17,99 úvazku, využívá 17,85.

Krása podotkl, že ani v roce 2007 kromě ministerstva zdravotnictví ministerské úřady povinný počet handicapovaných pracovníků neměly. Mnohem více ale nakupovaly zboží a služby místo placení sankcí.

Podle Krásy evidují úřady práce 61 tisíc zdravotně postižených uchazečů o zaměstnání. Číslo je ale značně zkreslené, míní předseda. Zákon totiž neumožňuje evidenci lidí, kteří pobírají invalidní důchod třetího stupně. "Kdyby nebyla tato restrikce, odhaduji, že uchazečů by bylo více jak sto tisíc," dodal Krása.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy