Kolem obcí vysázíme dřeviny zpomalující požár, plánuje nový šéf Českého Švýcarska

ČTK ČTK
23. 11. 2022 14:28
Nový ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Petr Kříž chce stabilizovat vztahy s obcemi, v jejich okolí připravit protipožární opatření vhodná pro chráněné území. Preferuje přirozenou obnovu míst po požáru, hodlá se také soustředit na obnovu hlavních turistických tras. Do vedení parku Kříž nastoupí od 1. prosince.
Dominanta Českého Švýcarska - Pravčická brána.
Dominanta Českého Švýcarska - Pravčická brána. | Foto: Jakub Plíhal

"S ohledem na situaci po požáru je pro mě primárním cílem stabilizace vztahů s obcemi," řekl Kříž poté, co ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL) podepsal jeho jmenovací dokumenty. 

Jeho předchůdce ve funkci Pavla Bendu ke konci září odvolala tehdejší ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) právě s odůvodněním, že nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení při požáru, který v létě v Českém Švýcarsku zasáhl přes tisíc hektarů území.

 Kříž řekl, že objede všechny obce ještě před plánovaným jednáním rady parku. "V minulosti už jsem kritické vztahy s obcemi řešil a doufám, že se mi to podaří i v současnosti," dodal.

Zvládnutou komunikaci s obcemi, jejich obyvateli i Ústeckým krajem od nového ředitele očekává i Jurečka, řekl. Předpokládá, že se spolu s Křížem se zástupci obcí a kraje setká na začátku prosince. 

Kříž uvedl, že očekává intenzivní debatu s obcemi a členy rady národního parku o poznatcích z požáru, následně by se podle něj měly tyto argumenty zohlednit v zásadách péče o chráněné území. Výstupy odborné studie zadané ministerstvem životního prostředí i hasičského záchranného výboru by měly podle Kříže být v nejbližší době a po prodebatování možností protipožárních opatření s nimi plánuje seznámit i veřejnost.

V oblastech po požáru Kříž preferuje přirozenou obnovu přírody s výjimkou okolí obcí, které by mělo být osázeno dřevinami zpomalujícími šíření ohně. Bezpečnostní těžba souší v okolí některých obcí už začala, připomněl.

Silnější spolupráce s Německem

Z turistických tras, na jejichž obnovu by se měl národní park soustředit, Kříž jmenoval Gabrielinu stezku z Mezní Louky k Pravčické bráně a také trasy soutěskami říčky Kamenice. U nich chce počkat na výsledky studie České geologické služby. "Protože péče o národní park a zajištění bezpečnosti obyvatel, jejich majetku, a samozřejmě návštěvníků je prvořadá," řekl Kříž.

České Švýcarsko je nejmladší národní park v Česku, má rozlohu zhruba 79 kilometrů čtverečních. Území tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony, rokle a neporušené nebo jen málo pozměněné původní ekosystémy.

Oblast je součástí Česko-saského Švýcarska, na německé straně je o deset let déle chráněna jako národní park Saské Švýcarsko. "Proto považuji za nezbytné navázat na kvalitní přeshraniční spolupráci a nejen v obvyklých věcech, ale ve vazbě na jejich výstupy a odborné poznatky ve vztahu k požáru," dodal Kříž.

Video: České Švýcarsko tři měsíce po požáru (18. 10. 2022)

Záběry ukazují škody po lesním požáru v Českém Švýcarsku | Video: Radek Dragoun
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

V Česku se čím dál víc lidí nakazí akutními respiračními nemocemi, nákaza chřipkou roste hlavně u dětí

V Česku dochází k nárůstu akutních respiračních infekcí včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů. Ukazují to údaje Státního zdravotního ústavu. V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. Ústav ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

"Ve 48. týdnu 2022 se nemocnost akutních respiračních infekcí v Česku zvýšila o téměř 15 procent. Nárůsty nemocnosti jsou evidovány ve všech krajích a ve všech věkových skupinách, což odpovídá zvyšujícím se počtům pozitivních záchytů chřipkových virů a dalších respiračních agens v populaci," uvedl ústav.

Zdroj: ČTK
Další zprávy