České Švýcarsko chce vlastní lososy, hledá na to peníze

ČTK ČTK
3. 6. 2014 22:50
Lososí násadu zatím správa národního parku dováží z Německa, kde se líhne ze skandinávského genetického materiálu.
Lososi, ilustrační foto.
Lososi, ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Jetřichovice (Děčínsko) - Správa Národního parku České Švýcarsko plánuje vlastní líheň lososů. Ročně vysadí do řek desetitisíce malých lososů, které zatím dováží z Německa.

Ochranáři mají již vyhlédnuté místo pro líheň, musí ale nejprve najít peníze, řekl v úterý ředitel národního parku Pavel Benda. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce by možností byl některý z operačních programů financovaných EU.

Losos je nasazován do severočeských řek každoročně. Na jaře správa národního parku vypustila například do řeky Kamenice 100 000 kusů, dalších 10 000 již odrostlejšího potěru půjde do vody na podzim.

Lososi jsou vysazováni i do Ploučnice a Ohře. "I když šance, že se malí lososi dožijí dospělosti, je velice nízká, mají projekty vracející do naší přírody původní druhy určitě smysl," řekl ministr Brabec, který v úterý do řeky Kamenice symbolicky vypustil 200 pěti- až deseticentimetrových půlročních plůdků lososa.

Lososí násadu správa parku dováží z Německa, kde se líhne ze skandinávského genetického materiálu. "Rádi bychom si zřídili vlastní líheň," uvedl ředitel parku Benda s tím, že vhodné místo už má správa vyhlédnuté.

Čeští ochranáři zatím mohou využívat pouze inkubátory na rybí potěr umísťované přímo do řeky. Jejich úspěšnost je přesto až devadesátiprocentní. "Budeme hledat vhodný operační program na zřízení líhně," uvedl ministr životního prostředí.

Ryby, které se nestanou potravou například pstruhů, prožijí prvních několik let v Kamenici a jako dospělé je čeká dlouhá cesta Labem do moře. Rozmnožit se připlují opět na sever Čech, na místa, kde rostly. Prvního lososa, který se do Kamenice vrátil, rybáři pozorovali v roce 2002. Posledních několik let se každoročně vrací několik kusů.

Losos obecný je tažnou rybou, která byla v Česku vyhubena kvůli stavbě příčných překážek na vodních tocích a vysoké míře znečištění řek. Posledního spatřili rybáři před zahájením projektu jeho návratu do českých řek v 50. letech.

Přitom ještě v roce 1930 byl poměrně obvyklou rybou. Na Labi se ale v roce 1935 postavila migrujícím lososům do cesty Masarykova zdymadla na ústeckém Střekově, což rybám velmi znesnadnilo návrat na místa tření v řekách, jako je Kamenice. Ochránci přírody a rybáři se o jejich návrat snaží od roku 1998. Lososí plůdky vysazují do řeky Kamenice každý rok.

 

Právě se děje

Další zprávy