České lány v plamenech. Hasiči o víkendu bojovali s několika požáry

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 7. 2019 15:44
Hasiči v České republice o tomto víkendu zasahovali u několika rozsáhlých požárů. Oheň způsobil škodu za několik milionů korun. Při požárech nikdo nezemřel, obešly se i bez vážných zranění. Hasiče zaměstnaly především požáry polí na Kutnohorsku a Ostravsku. V neděli odpoledne bojovali s plameny i na poli na Opavsku.
Při požáru pole na Kutnohorsku shořelo 53 hektarů obilí. | Video: HZS Středočeský kraj

Vysoké teploty posledních dní si začínají vybírat svou daň a hasiči takřka všech krajů mají plné ruce práce. Nejčastěji s plameny bojují na polích. Tam je častou příčinou požáru jiskra, která vznikne například, když se do kombajnu dostane kámen. Od jiskry vysušené plodiny rychle vzplanou a plameny se ještě rychleji šíří. 

V neděli odpoledne hasiči bojovali s požárem pole v Lesních Albrechticích na Opavsku. Na místě zasahovalo 18 cisteren hasičů. "Hasiči po hodině boje dostali oheň pod kontrolu, následná likvidace hasičům a zemědělcům, kteří svými traktory rozorávali spálené pole, aby ho hasiči mohli dostatečně prolít, zabrala dalších 40 minut. Oheň zasáhl plochu 14 hektarů nesklizeného obilí," uvedl mluvčí hasičů Lukáš Popp. Příčina požáru se bude vyšetřovat, škoda zatím nebyla stanovena.

Není to však ani zdaleka první takový zásah, se kterým se museli čeští hasiči tento víkend potýkat. Například u obce Vlačice na Kutnohorsku začalo pole hořet v pátek okolo osmé hodiny večerní. I kvůli větru požár rychle zasáhl plochu 53 hektarů, škoda byla vyčíslena na 2,5 milionu korun. Oheň byl uhašen před půlnocí. Podle mluvčího středočeských hasičů Petra Svobody šlo o největší požár v kraji za poslední dobu.

U obce Vřesina nedaleko Ostravy pak v sobotu hořelo 22 hektarů pole. Škoda je zhruba půl milionu korun. Pole začalo hořet během sklizně, asi okolo půl jedenácté dopoledne. Shořely dva hektary posečeného pole spolu s 20 hektary neposečeného obilí.

V pátek hasiči likvidovali i požár osmi hektarů pole s ječmenem, slámou a hnojištěm v Hlubočci na Opavsku. Další pole s obilím hořelo v pátek na Opavsku u Stěbořic-Jamnic. Pole s ječmenem v týdnu hořelo i na okraji Bílovce na Novojičínsku.

Oheň ovšem o víkendu nezasáhl pouze pole. V sobotu dopoledne muselo být deset lidí evakuováno z ubytovny ve Vysokém Mýtě. Hořelo v kuchyni, příčina se vyšetřuje. Škoda je 270 tisíc korun.

Dva požáry s více než milionovou škodou zaznamenali v sobotu hasiči na Plzeňsku. V obci Střelice hořela stodola, oheň vznikl kvůli technické závadě na elektroinstalaci. Technologická závada byla také příčinou požáru rozmítací pily v Drahkově. Oba požáry způsobily shodně škodu zhruba 1,5 milionu korun.

V pátek večer oheň zcela zničil chatu ve Strančicích u Prahy, škoda je 480 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy