České hory ožily. Tisíce lyžařů přilákal čerstvý sníh

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 1. 2012 18:38
Krkonoše hlásí nejvíc sněhu za pět let. Dorazily tisíce lyžařů, a to i ze zahraničí

Česko - Zatím nejlepší víkend zimní sezony mají za sebou provozovatelé tuzemských skiareálů, do českých hor mířily davy lidí.

Návštěvnosti pomohly také církevní svátky, které do českých hor vylákaly lyžaře z Polska a Ruska.

Nelyžovalo se jen ve Středočeském a Jihomoravském kraji, kde je stále nedostatek sněhu. Naopak v Krkonoších je sněhu nejvíc za posledních pět let.

Tradičně nejnavštěvovanější byla střediska v Krkonoších. Největší areál Špindlerův Mlýn měl v sobotu návštěvu 10 000 lyžařů, což je rekord letošní sezony. V neděli bylo ve Špindlerově Mlýně lyžařů asi 6000.

Nejvíce sněhu hlásí areál Mísečky-Medvědín, až 150 centimetrů. Návštěvnost si pochvalují i v Harrachově; denně sem dorazilo přes 1000 lidí.

Sněžení vylepšilo lyžařské podmínky i v Orlických a Jizerských horách. Třeba v Deštném a v Říčkách leží na sjezdovkách od 30 do 70 centimetrů sněhu. Skiareálem v Rokytnici nad Jizerou prošlo v sobotu asi 3500 lyžařů, v neděli o tisícovku míň.

Husté sněžení vrátilo zimní sezonu i do středisek v Lužických a Krušných horách.

Výtečné podmínky nabízejí i střediska v Karlovarském kraji. O víkendu tam napadalo až 20 centimetrů prachového sněhu. V provozu je areál Klínovec, většina vleků na Božím Daru, ale jezdí se i na Bublavě a v Mariánských Lázních. Sněhu je v průměru 65 centimetrů, a to i na hřebenech.

Deset až 15 centimetrů prachového sněhu napadalo v noci ze soboty na neděli a dnes ve všech areálech západočeské části Šumavy. Všechny areály kromě Hojsovy Stráže fungují, nejvíce sněhu má už tradičně největší areál Špičák.

Sněžení posledních dnů zlepšilo lyžařské podmínky i v hlavních střediscích Pardubického kraje v Čenkovicích, Červené Vodě a Dolní Moravě. O tomto víkendu v nich napadlo až čtvrt metru sněhu a na sjezdovkách ho leží až metr.

Lyžuje se i na jihu Čech. Největší areály na Lipně a na Zadově navštívily během víkendu tisíce lyžařů.

Nadšení zatím nejsou vlekaři na Vysočině. Lyžaři sice mohli vyrazit na pět sjezdovek v kraji, ale příliš toho nevyužili. Na sjezdovkách se jich o víkendu objevilo jen několik stovek. Na svazích leží několik desítek centimetrů vlhkého sněhu, sjezdové tratě jsou však v rámci možností upravené. Podle správců sjezdovek je začátek této lyžařské sezony na Vysočině nejslabší za řadu let.

Na severu Moravy a ve Slezsku naopak mohou být provozovatelé skiareálů spokojeni. Například v Jeseníkách napadalo několik desítek centimetrů sněhu a střediska hlásí solidní návštěvnost.

Sněhová nadílka přilákala řadu lyžařů i do areálů ve Zlínském kraji. Dobrou návštěvnost hlásí areály v Beskydech, kde leží až půl metru sněhu.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Kanonýr Werner z Lipska je prý na odchodu do Chelsea

Útočník Timo Werner je údajně blízko odchodu z Lipska do Chelsea. Londýnský klub už podle médií souhlasil s tím, že využije výstupní klauzuli ve smlouvě čtyřiadvacetiletého fotbalisty a zaplatí za něj 60 milionů eur (asi 1,6 miliardy korun).

Werner v minulosti působil ve Stuttgartu a do Lipska přišel před čtyřmi lety. V probíhající sezoně dal za saský celek ve všech soutěžích 31 branek a pomohl mu do čtvrtfinále Ligy mistrů. V bundeslize je Werner s 25 góly druhým nejlepším střelcem a Lipsku, za které nastupuje i český reprezentant Patrik Schick, patří třetí místo.

Právě Schickovu budoucnost by mohl Wernerův odchod ovlivnit. Český útočník je v Lipsku na hostování z AS Řím a součástí dohody je i možnost přestupu za 29 milionů eur. Trenér Julian Nagelsmann ale prohlásil, že o přestupu by uvažoval v případě, že cena klesne na 20 milionů. Schick zatím v 18 bundesligových zápasech dal devět branek.

Další zprávy