České firmy dodávají do Ruska západní zbraně, píší Poláci

Jan Gazdík Radek Nohl Martin Ehl, Jan Gazdík, Radek Nohl
Aktualizováno 2. 3. 2015 20:55
Na vývoz zbraní do Ruska platí od 1. srpna 2014 embargo. Podle faktur starých jen několik dní šly z Česka na východ především pušky a pistole z Německa a USA.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: wikipedia

Praha - České firmy dodávají do Ruska nejmodernější ruční zbraně. V pondělí to napsal polský deník Rzeczpospolita a odvolává se na faktury staré jen několik dní.

Dokumenty údajně prokazují, že česká firma Exim-Arms z Rožnova pod Radhoštěm dodala například ruské firmě Novo-Obninsk americké vojenské pušky typu Bushmaster 90705 a DPMS RFA 3-3G2. Několik dní předtím uzavřely stejné firmy dohodu o prodeji dalších typů těchto zbraní.

Deník píše také o firmě Cairo Cz z Frenštátu pod Radhoštěm, která stejné ruské firmě dodala německé pistole Sig-Sauer a automatické pušky Heckler & Koch. Jde o zbraně, které využívají speciální jednotky z celého světa.

Česká firma do Ruska dodala podle polského deníku také 40 tisíc kusů munice firmy Magtech z USA nebo finské munice Lapua.

Před dvěma měsíci Cairo Cz dodala Rusům americké pušky Rifle Daniel, do kterých během loňského podzimu česká firma také dodala munici včetně produktů americké firmy Remington.

Desetiprocentní zisk

České firmy během loňského roku prodaly Rusům s desetiprocentním ziskem americké automatické pušky CHeyTac 408 M300, které používají například příslušníci americké námořní pěchoty v Afghánistánu.

Polský deník cituje Jana Jindřicha, který je odpovědný za dozor nad vývozem zbraní, podle něhož Američané nebránili reexportu zmíněných zbraní.

Jindřich řekl, že se na kontrakt nevztahuje embargo, pokud byl uzavřen před 1. srpnem 2014, odkdy platí protiruské sankce. Podle Jindřicha citovaného polským listem mají české úřady záruky ruských odběratelů, že zbraň budou požívat pouze soukromé subjekty a že se v žádném případě nedostanou do rukou armády nebo polovojenských formací.

Bublan: Firmám jde hlavně o zisk

Exministr vnitra a nynější předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan však tento argument zpochybňuje a připomíná slova ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že na Ukrajině nebojuje ruská armáda, ale dobrovolníci.

"Právě těmto dobrovolníkům se ale podle dikce uzavřených smluv mohou dostat tyto speciální zbraně do rukou. Za jistých okolností by tedy čeští zbrojaři mohli vyzbrojovat proruské separatisty, anebo Rusy, kteří se rozhodli odejít bojovat Ukrajinu. A to už by nebylo ani trochu v zájmech českého státu," řekl senátor Bublan.

I proto se mu obchody českých zbrojařů nelíbí, přestože nedošlo k porušení českých zákonů ani sankcí uvalených na Rusko. Bublan také řekl, že ho mrzí přístup některých českých zbrojařů, pro které je zisk důležitější než zásady české zahraniční a bezpečnostní politiky.

Například jednatel společnosti Cairo CZ Rostislav Teršl totiž ve vyjádření pro Aktuálně.cz řekl, že smlouvy uzavřené před embargem chtěla firma dodržet i z ekonomických důvodů.

"Hodně lidí pochopí, že z pozice dodavatele je složité ustupovat od nasmlouvaných obchodů. Svým způsobem vám to nikdo nezaplatí," řekl Teršl.

Mnoho evropských zemí ale zrušilo dodávky zbraní do Ruska nasmlouvané před 1. srpnem loňského roku. To potvrdil i senátor Bublan.

"Vím o jiných západních zbrojovkách či obchodnících, kteří mohli zbraně do Ruska vyvézt, přesto se ale rozhodli respektovat politiku svých vlád a již nasmlouvané kontrakty pozastavili či dokonce zrušili," řekl Bublan.

České ministerstvo zahraničí v souvislosti s článkem polského listu ujistilo, že Česko "plně dodržuje existující restriktivní opatření a od data platnosti embarga neuděluje žádné licence na vývoz embargovaného materiálu". Detaily k jednotlivým případům však nelze poskytovat.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy