Dráhy vyplatí pozůstalým obětí ze Studénky přes půl milionu

Domácí Domácí
24. 7. 2015 16:45
Středeční nehodu pendolina s kamionem ve Studénce nepřežili tři lidé. Další tři těžce zranění jsou v nemocnici.
Nehoda pendolína ve Studénce
Nehoda pendolína ve Studénce | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Příbuzní třech obětí středeční tragédie ve Studénce na Novojičínsku dostanou od Českých drah zálohu odškodného v minimální výši téměř 570 tisíc korun. V případě zraněných částka stanovena není, bude ale přiměřená. Informovala o tom Česká televize.

Podle nového občanského zákoníku se přitom každý případ posuzuje individuálně.

Náhradou škody pro příbuzné obětí se bude zabývat pojišťovna kamionu, který nehodu podle všeho zavinil. V tomto případě se poškození mohou obracet na pojišťovnu Generali.

"Nejedná se o pojišťovnu Českých drah, ale o pojišťovnu vozidla, které nehodu způsobilo. Pro Polskou pojišťovnu to vyřizuje její partner na území České republiky, což je pojišťovna Generali, která už rozjela celou likvidaci a je připravená na odškodnění," vysvětluje Daniel Míka, ředitel Úseku likvidace pojistných událostí České kanceláře pojistitelů.

"V případě újmy na zdraví existují dva typy nároků – materiální a imateriální. Materiálními jsou nejčastěji doplatky za léky nebo ztráta na výdělku po dobu pracovní neschopnosti či invaliditě," říká Míka.

"Imateriální nároky jsou nároky za vytrpěnou bolest, ztížení společenského uplatnění, pozůstalí mají nároky za ztrátu blízké osoby a duševní útrapy, které v důsledku toho utrpěli," dodává.

Každý případ individuálně

Způsob odškodňování obětí definuje nový občanský zákoník. Ten v případě bolestného za ztížení společenského uplatnění neurčuje konkrétní, ale pouze obecná pravidla.

"V návaznosti na to byla při Nejvyšším soudu vytvořena pracovní skupina, která metodiku vypracovala. Podle ní se dá velmi dobře stanovit odškodnění pro jednotlivé případy tak, aby to bylo spravedlivé ve vztahu ke konkrétnímu případu," soudí Míka.

Občanský zákoník taktéž zrušil sazby pro pozůstalé. "V každém individuálním případě je třeba zkoumat, jaký byl vztah mezi zemřelým a pozůstalým," dodává.

Tři lidé na jednotce intenzivní péče

 V ostravské nemocnici mezitím stále zůstávají tři těžce zranění lidé.

"Stav těchto tří pacientů je stále velmi vážný, jsou dosud na jednotkách intenzivní péče. Ke zhoršení ovšem nedochází, z tohoto pohledu je situace stabilizovaná," uvedl tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Oborný.

Pacienti jsou udržováni v umělém spánku, případně na plicní ventilaci. Ve dvou případech jde o pacienty s polytraumaty, tedy mnohoorgánovými postiženími.

Další dva hospitalizovaní v nemocnicích v Ostravě a v Novém Jičíně jsou mimo ohrožení života. Jeden pacient byl propuštěn z chirurgického oddělení novojičínské nemocnice do domácího léčení.

Ředitel nemocnice David Feltl už ve středu uvedl, že pacienti utrpěli například zhmoždění mozku, plic, krvácení do dutiny břišní, natržení různých orgánů i amputace.

Tragédie se stala ve středu ráno. Nákladní auto zůstalo zavřené mezi závorami. Pendolino do něj vrazilo ve vysoké rychlosti a stovky metrů před sebou tlačilo hořící trosky vozu.

Jeden muž zemřel hned při havárii, druhého se záchranářům nepodařilo oživit. Byli ve věku 39 a 49 let. Třetí muž podlehl zraněním v ostravské nemocnici. Zranění utrpělo 18 lidí.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy