Dráhy nasadí na Nový rok vlaky navíc. První a poslední vagon bývají prázdnější, upozorňují

Domácí Domácí
27. 12. 2016 11:38
České dráhy očekávají na začátku nového roku nával na nádražích díky lidem, kteří se budou vracet z vánočních prázdnin. Z Ostravska do Prahy proto vypraví dva speciální spoje, jiné budou posíleny o další vagony. Celkem nabídnou až o pět tisíc míst k sezení více. Další vagony budou připraveny na železničních uzlech a v případě potřeby budou k vlakům zařazeny. České dráhy i tak ale upozorňují své cestující, že zejména v prvních dvou dnech nového roku očekávají vysokou obsazenost svých vlaků.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – České dráhy se připravují na začátek nového roku, kdy očekávají vzhledem ke končícím vánočním prázdninám zvýšený zájem o své spoje. K některým rychlíkům budou kvůli navýšení kapacity připojeny další vagony, a z Ostravska do Prahy budou dokonce vypraveny dva speciální vlaky.

Ty budou vypraveny ve stejný čas prvního a druhého ledna a pojedou z Bohumína přes Ostravu, Olomouc a Kolín do Prahy. Další rychlíky budou posíleny o vagony navíc. Půjde zejména o vlaky ze severní a střední Moravy a ze Slovenska, které budou mířit do Prahy. Kapacita spojů bude ale navýšena například i na tratích mezi Prahou a Českými Budějovicemi, Brnem a Ostravou nebo na tratích z Klatov a Chebu do Plzně a Prahy. Národní dopravce posilní během prvních dní nového roku své spoje o pět tisíc míst k sezení.

Navíc na nádražích v Olomouci, v Brně, v Bohumíně a na železničních uzlech budou připraveny další vagony, které se v případě potřeby připojí, a ještě více tak navýší kapacitu spojů.

České dráhy i tak ale upozorňují své cestující, že zejména v prvních dvou dnech nového roku očekávají vysokou obsazenost svých vlaků. "Doporučujeme všem cestujícím, kteří plánují svou cestu v tomto termínu, aby si bez odkladu zajistili rezervace míst, případně využili i dopolední spoje mimo přepravní špičku a ze severní Moravy také posilové vlaky. Doporučujeme využít také kapacitu celé soupravy včetně vozů na začátku a konci vlaku. Především u velmi dlouhých souprav mohou být vozy ve střední části plně obsazené, zatímco vozy na začátku a konci vlaku bývají obsazeny méně," upozorňuje mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy