České dráhy prodaly jízdenku na neexistující vlak. Jede načas, ujišťovaly v SMS

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 14. 7. 2017 12:39
Národnímu dopravci se v rezervačním systému objevil vlak, který nejezdí. Dokonce na něj České dráhy prodaly místenky. Stalo se to novináři Tomáši Poláčkovi, který má v pátek se svým synem letět z Berlína do New Yorku a plánoval do německé metropole jet rychlíkem Metropol, odjíždějícím z Prahy těsně před pátou ráno. Absurditu všeho umocňuje to, že když se mu pokladní na nádraží začal za chybu Českých drah omlouvat, přišla mu SMS, že vlak jede na čas. Musel jet proto až následujícím spojem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jízdenku na vlak do Berlína, který ale nejezdí, prodaly České dráhy novináři Tomáši Poláčkovi. Ten má se svým čtyřletým synem odtud brzy odpoledne odlétat do New Yorku. Když ale dorazil o půl páté ráno na nádraží Praha-Holešovice a vlak nebyl uveden na informační tabuli, zeptal se pokladního.

"Ten někam zavolal a po deseti minutách mi sdělil, že jde o omyl Českých drah, který se skoro nikdy nestává. Výjimečně se jim dostal do systému neexistující vlak," popisuje Poláček na svém Facebooku, a dokládá to i jízdenkou, za kterou zaplatil 1715 korun plus 268 Kč za místenky.

Absurditu všeho umocnilo to, že mu vzápětí dorazila SMS od Českých drah, že vlak, který má odjíždět ve 4:54, jede na čas. "Váš vlak EN 476 jede včas, na jeho trase jsou očekávána omezení provozu," dorazilo mu deset minut před plánovaným odjezdem.

Že je něco v nepořádku, ukazuje už detail spoje v systému IDOS, kde je daný vlak stále uveden. Úsek 63 kilometrů z Děčína do Drážďan totiž podle něj zdolá za pouhých šest minut - tedy několikanásobně rychleji, než jezdí vlaky TGV. A pohled do jízdního řádu německých drah vše vysvětluje: vlak podle něj odjížděl z Holešovic už ve 4.15.

České dráhy daly stanovisko až po více než třech hodinách po zaslání otázek a omyl přiznaly. Podle nich došlo k chybě na straně společnosti Chaps, která  má na starosti informačním systém jízdního řádu. "Omylem došlo k zanesení plánované výluky ze srpna na červenec, a vlak tedy jel v pravidelném čase (dříve), nikoliv podle výlukového jízdního řádu, podle něhož byl vydán jízdní doklad," uvedl mluvčí Radek Joklík.

Foto: Aktuálně.cz

"Pokud v souvislosti s touto chybou vznikla některému zákazníkovi škoda, je potřeba, aby se obrátil na náš zákaznický servis," dodal na otázku zda - pokud mu letadlo kvůli chybě drah uletí - zaplatí Poláčkovi náhradní spoj.

Poláček nakonec musel jet o skoro o dvě hodiny později následujícím spojem. Nakonec by měl letadlo stihnout, náhradní vlak neměl zpoždění a na letišti byl asi hodinu před odletem. "Schválně jsem si dal rezervu, abych byl na letišti o tři hodiny dřív," uvedl pro Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře II. blok. Spadly stožáry, jež patří firmě ČEPS, která zajišťuje provoz přenosové soustavy. Dvouměsíční odstávka bloku tak začala proti plánu o týden dřív. Ve čtvrtek to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Po nočních bouřkách je v kraji kvůli poruchám na linkách vysokého napětí bez elektřiny 10 000 domácností, jimž dodává energii E.ON.

před 10 minutami

Náměstek ministra zdravotnictví Vajdák na vlastní žádost končí

Politický náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák na vlastní žádost končí ke konci červnu ve funkci, vrátí se na post ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, uvedl ve čtvrtek Deník N. S ministerstvem bude dál spolupracovat na projektu Českého onkologického institutu, který prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy