České dráhy nechaly chybu v jízdním řádu dva měsíce. Změnu jsme jim poslali už v srpnu, tvrdí Poláci

Petr Koděra Petr Koděra
29. 10. 2016 14:02
Polské dráhy se brání tvrzení českých kolegů, že by jim předávali pozdě přesné informace o odjezdu vlaků z Polska do Česka. České dráhy argumentovaly nedostatkem informací z Polska v příběhu, který v úterý popsal online deník Aktuálně.cz: pasažérovi ujel doslova před nosem noční expres z Krakova do Prahy. České dráhy totiž měly chybu v jízdním řádu, kterou mu ještě vytiskly na jízdenku. Vlak měl podle dokladu odjíždět ve 22:00, ovšem ve skutečnosti jel už ve 21:44. Polská strana však tvrdí, že o dřívějším odjezdu informovala České dráhy už v srpnu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Polský železniční dopravce PKP IC zásadně naboural tvrzení kolegů z Českých drah o tom, že jim pozdě dodal informace o odjezdu nočního expresu Silesia z Krakova do Prahy. A že tedy právě Poláci mohou za problém, na který v úterý upozornil online deník Aktuálně.cz: že v českém jízdním řádu byla vážná chyba, kvůli níž několik pasažérů lůžkový vlak nestihlo a noční cestování se jim tak výrazně zkomplikovalo.

"Informaci jsme posílali 25. srpna," odpověděla mluvčí polských drah Anna Zakrzewská na otázku redakce, kdy přesně dávala polská strana vědět svým českým protějškům o tom, že vlak Silesia odjíždí z Krakova ve 21:44, a nikoliv až ve 22:00, jak ještě toto pondělí mohli cestující najít na webu Českých drah.

Správný údaj se v jízdním řádu objevil až krátce poté, co se na chybu v pondělí odpoledne redakce Aktuálně.cz zeptala na tiskovém oddělení ČD a chystala se popsat příběh nespokojeného pasažéra, jemuž vlak ujel doslova před nosem a musel v Krakově přespat. Navíc ho namíchlo, že České dráhy nereagovaly na jeho urgenci o chybě v jízdním řádu, kterou zasílal spolu s pokladní polského dopravce hned po svém incidentu, tedy v polovině října.

České dráhy ve své odpovědi argumentovaly tím, že dříve nešlo údaj opravit, protože neměly oficiální data z Polska, kde probíhají rozsáhlé opravy kolejí a kde se i během roku se jízdní řády mění.

"Bohužel data od správce polské infrastruktury nejsou k dispozici, nebo je dostáváme se zpožděním. Přitom jízdenky lze zakoupit až dva měsíce předem. Tato záležitost není problémem jen u ČD, ale i ostatních dopravců v Evropě, kteří zajišťují prodej jízdních dokladů na spoje, které začínají v Polsku," sdělila mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Když se tedy redakce dotázala v Polsku, mluvčí tamních drah Anna Zakrzewska ujistila, že u nich je vše v pořádku. "Jak jsme si ověřili, na naší straně byly všechny procesy dokončeny," sdělila.

A její slova potvrdil i Jiří Bílek, který vlak kvůli chybné informaci z Českých drah nestihl. "Pokladní v Krakově mi sdělila, že vlaky neodjíždí ve 22:00 minimálně několik týdnů," řekl pasažér.

Na České dráhy podal stížnost a žádá úhradu náhradní jízdenky i ubytování. Státem ovládaná firma tvrdí, že podobné vícenáklady kompenzuje standardně. Jak konkrétně odškodní klienta z tohoto případu ale nesdělila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy