České dráhy líčí v krizi na bohaté. Jízdné za 20 tisíc

Martina Macková
9. 12. 2008 18:49
Luxusní vlak sveze vybranou klientelu na koncert
Plnou parou vpřed k luxusním zážitkům!
Plnou parou vpřed k luxusním zážitkům! | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha/Berlín - České dráhy se v době zuřící světové ekonomické krize rozhodly vsadit na podnikání v luxusu. Vymyslely pro nejbohatší klienty předvánoční výlet do Berlína.

Proč právě tam? Má to být zážitková jízda. V německé metropoli totiž tento čtvrtek koncertuje žijící legenda světové pop-music Elton John.

Jízdenka i se vstupenkou bude stát dvacet tisíc a více korun, ale v ceně bude skutečný přepych. Ovšem jen pro devět desítek cestujících.

Dráhy si ale ojedinělou cestu připravily tak trochu i pro sebe. Jízdu totiž absolvují i manažeři státní firmy.

Orchideje i šampaňské

Elton John Train, jak je pilotní projekt českých železnic nazýván, není běžně v prodeji. A dráhy jej ani neavizují jako projekt na svých webových stránkách či kdekoli jinde.

Infobox

Co nabízí jídelní vůz?

  • Tartare z tuňáka Yellowfin a pečených hříbků s lanýžovou pěnou, křepelčím vejcem a hříbkovo-bramborovým pyré
  • Terina z kachních jater "Foie Gras" a černých ořechů s kořeněným jablkem, brioškou a jablečným chutney
  • Pečený hřbet z mléčného telete a dušené telecí líčko s limetkovým risottem a paprikovou pěnou
  • Mousse z čokolády Valrhona a flan ze sušených švestek se salátkem z čerstvého lesního ovoce
  • Vídeňský telecí guláš
  • Domácí libové párečky s variací hořčic
  • Plněný domácí croissant s čerstvou zeleninou a šunkou od kosti
  • Malý čerstvý zeleninový salát s francouzským dresingem 

Existuje pouze VIP pozvánka k zakoupení jízdenky. Tu má Aktuálně.cz k dispozici. Stejně jako manuál k luxusnímu výletu.

Na něm je vidět důkladná příprava. Vlak startuje v 10:45 hodin, zpět se pak vydá v půl dvanácté v noci. A bude to stát za to.

Běžní cestující, kteří musejí kromě špinavých toalet a nepohodlných jídelních vozů snášet každodenní zpoždění, si o takové jízdě mohou nechat zdát. O koberci, který se vine po nástupišti, navoněném vagónu, orchidejích nebo o tom, že jim kabát a kufr odnese před cestou mimořádně učesaná a nalíčená stewardka do vlakové šatny.

Speciální pasažéři nepojedou ani běžnými vozy drah, ani novými vozy vlaku Pendolino. Dráhy pro ně ještě vylepšily a upravily nejlepší vagóny z vlaků Euro a Intercity. Ty se pokusí také speciálně vyčistit.

Ještě předtím ale program jízdy začíná mimo vlak. "Všichni cestující budou nejprve uvítáni v exkluzivních prostorách prezidentského salónku na Hlavním nádraží Praha. Zde bude od 9:30 hodin připraven coffee break a sklenka šampaňského," píše se v pozvánce.

Dýdžej a Bořek Šípek

"Celé netradiční putování bude zahájeno slavnostním přípitkem speciálním drinkem Elton John. Cesta do Berlína bude plná gurmánských zážitků připravených kulinářským mistrem Dušanem Jakubcem a jeho týmem. Pročtením přiloženého menu si můžete naladit chuťové pohárky již nyní. Vybrané pokrmy skvěle doplní ušlechtilé exkluzivní šampaňské Taittinger," lákají dráhy.

V manuálu pro personál nechybí instrukce, aby cestujícím nabízeli ručníčky na osvěžení nebo dezerty či tiskoviny.

Praha hlavní nádraží
Praha hlavní nádraží | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

A to není vše. "Milovníky kvalitních hodinek jistě příjemně potěší prezentace exkluzivní limitované edice Elton John hodinek značky Chopard. Příjemně překvapí také designový dárek od Bořka Šípka. Pro milovníky zábavy bude ve vlaku připraven DJ a koktejlový Bugsy´s bar," doplňuje pozvánka.

Máme téměř vyprodáno

I když je předvánoční luxusvlak připravován téměř v utajení, dráhy prý už mají téměř vyprodáno.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský na dotazy Aktuálně.cz nejprve říká: "A jak o tom vlaku víte?" Vzápětí České dráhy rozesílají médiím tiskovou zprávu o novince v podnikání.

Dráhy tvrdí: "Máme téměř vyprodáno." Bez upřesnění, kolik míst zhruba v ceně průměrného českého platu zbývá udat.

Mluvčí říká, že vlak je určený pro "ty, kteří si mohou dovolit zaplatit drahou jízdenku". A důrazně odmítá, že by si vstupenku zakoupili někteří čeští politici nebo manažeři drah.

"Mezi cestujícími je výhradně byznys klientela. Čtyři naši manažeři vlakem pojedou, ale bude to pracovní cesta. Jsou tam jako organizační tým," dodal.

Proč se České dráhy pokouší prorazit tímto směrem podnikání? "Je to zážitková jízda ve stylu Orientexpresu. Toho proslavily detektivky Agathy Christie. My nabídneme jiný zážitek," vysvětluje Šťáhlavský.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Nebojte se nás

Podle drah si jízdenku koupí právě tito Češi: "Mají 35 až 50 let a nejvyšší příjmy. Nemají chuť nic organizovat ani pro sebe, ani pro svoji partnerku a chtějí prožitek na klíč. Koncert Eltona Johna je výjimečná příležitost. ČR navštívil jen jednou a jeho letošní turné je velmi mimořádné a vyhýbá se ČR," píše se v analýze k akci.

A pak je zde ještě jeden důvod, proč se dráhy rozhodly pro tento druh podnikání:

"ČR je jednou ze zemí, kde je nárůst bohatých a velmi bohatých lidí v přepočtu na počet obyvatel na nejvyšších místech v rámci Evropy. Postupně jim chceme dokázat, že cestování vlakem je kvalitní a perspektivní způsob dopravy, kterého se není třeba bát," píše se v odůvodnění pilotní akce.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy