České dráhy koupí 30 let staré vozy z Rakouska

ČTK ČTK
22. 3. 2011 7:33
Soupravy chce dopravce nasadit na linkách z Prahy a do Českých Budějovic
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - České dráhy (ČD) koupí od rakouských státních železnic ÖBB 32 vyřazených rychlíkových vagónů z osmdesátých let. Za vozy z let 1980 až 1982 mají ČD zaplatit zhruba 48 milionů korun. Píše o tom v dnešním vydání Mladá fronta Dnes (MfD).

"Nákup schválilo představenstvo i dozorčí rada, smlouva ale ještě není podepsaná," řekl listu mluvčí Českých drah Radek Joklík s tím, že k převzetí vagonů by mohlo dojít během jara.

Rakušané se starých vozů zbavují, protože kupují moderní soupravy RailJet.

Podle MfD je cena 48 milionů za 32 vozů extrémně výhodná - za podobnou částku se dá koupit jeden nový vagon. Rakouské vozy, které mají zvýšit komfort cestujících, chce dopravce podle listu nasadit na rychlících z Prahy do Českých Budějovic a do Chebu, kde nyní jezdí podobně staré vagóny řady B východoněmecké výroby.

Letos chtějí ČD do obnovy vagonů a lokomotiv investovat asi osm miliard korun, tedy o dvě miliardy víc než loni. V minulém roce firma uzavřela smlouvy na modernizaci a nákup vagonů a souprav za téměř deset miliard Kč.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy