České děti tloustnou. Místo sportu sedí u počítače

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 5. 2012 22:02
Je to o dvě procenta víc než v roce 2007, obezita trápí děti od 7 do 10 let
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - V Česku přibylo za poslední roky školáků, kteří trpí obezitou nebo nadváhou, varuje Společnost pro výživu.

Její studie z roku 2010 ukázala, že problém s nadbytečnými kilogramy má téměř 15 procent dětí od sedmi do deseti let věku.

Je to o dvě procenta víc než ve studii z roku 2007.

Společnost pro výživu vyzvala při příležitosti Dne boje proti dětské obezitě, který je 25. května, učitele, pracovníky škol, družin, školních jídelen, lektory zájmových činností a rodiče k aktivnímu boji proti dětské obezitě a prosazování zdravého školního prostředí.

Obezita se řadí mezi civilizační onemocnění, která souvisejí s nezdravým životním stylem. Příčinou je vyšší příjem než výdej energie, tedy špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu.

Obezita je příčinou dalších nemocí, které ohrožují život v dospělosti a zdravotnictví ekonomicky zatěžují.

Společnost apelovala na ministerstva školství a zdravotnictví, aby ve spolupráci s odborníky vydala doporučení k přijetí jednotné strategie podpory zdravého životního stylu ve zdravém prostředí školních zařízení.

Vznik dětské obezity ovlivňuje prostředí, ve kterém se děti pohybují a vyrůstají. Již v předškolním věku si mohou osvojovat návyky zdravého životního stylu a měly by v tom pokračovat i ve škole.

Počítače místo sportu 

"Příkladem jsou školní jídelny, které by měly být místem praktického využití znalostí zdravé výživy. Ze zákona je jim to určeno, ale ne všechny školy a jejich zřizovatelé to tak vnímají," uvedl šéf Společnosti pro výživu, primář Petr Tláskal.

Pozastavil se nad tím, že v rámci podpory zdraví a informací o zdravé výživě se do škol dostává ovoce, mléko či zelenina, ale ze školních automatů mají děti kaloricky bohaté nápoje.

Podívejte se, jak s obezitou bojují v Americe:

Čas tráví u počítačů, místo aby sportovaly, a tak si zvykají na pohodlný sedavý způsob života. Pro jejich budoucí zdraví to podle Tláskala není dobré.

"Vytvářejme proto i ve školách prostředí, které bude všestranně podporovat zdraví mladé generace," uvedl.

Do boje s dětskou obezitou by se podle něj měly zapojit školy, rodiny, lékaři, průmysl a hlavně stát.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Vše na sport pro vaše děti.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Policie navštíví muže, kterého omylem podezřívala ze střelby v ostravské nemocnici

Moravskoslezští policisté ještě ve středu navštíví muže, jehož fotografii omylem zveřejnili v souvislosti s úterním masakrem v ostravské nemocnici. Muži se znovu omluví a pokusí se mu situaci vysvětlit. Policie fotografii zveřejnila v souvislosti s pátráním po střelci, jehož řádění nepřežilo šest lidí a tři jsou zraněni. Později policisté uvedli, že jde o svědka události, nikoliv pachatele.

V té době už ale fotografie Slováka, který absolvuje doktoradské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě, kolovala na internetu.

"Během dnešního dne policisté muže navštíví. Znovu se mu omluví a pokusí se celou situaci vysvětlit," řekl mluvčí Jiroušková. O návštěvě mluvil na Radiožurnálu ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Muži se v úterý veřejně omluvil Kužel i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Podle slovenského deníku Pravda k mylné domněnce, že střílel právě tento muž, zřejmě vedlo to, že skutečný střelec měl na sobě rovněž oděv s červenou barvou. 

Další zprávy