České děti se málo hýbou a hrozí jim obezita. Problém začíná už u kojenců, varuje lékař

Adéla Skoupá Adéla Skoupá, Helena Truchlá
15. 3. 2016 19:30
Nová studie od expertů z Univerzity Palackého v Olomouci zjistila, že 80 procent českých dětí mezi jedenácti až patnácti lety se nedostatečně hýbe. Roste také množství těch, které trápí nadváha, nebo dokonce obezita. Lékař Zlatko Marinov z pražské fakultní nemocnice v Motole říká, že problémy vznikají už v kočárku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Ordinací Zlatka Marinova prochází týdně desítky dětí, které mají potíže s nadváhou nebo obezitou. V poslední době se lékař v pražské Fakultní nemocnici v Motole setkává i s dětmi, které trpí takzvanou monstrózní obezitou. "Před patnácti lety ani neexistovala, teď ji má kolem 32 tisíc dětí. U těchto hrozí zásadní poškození zdraví a zkrácení střední délky života," upozorňuje odborník.

Problémy českých dětí s nadváhou potvrzují i nová čísla, která dali dohromady experti z Univerzity Palackého v Olomouci. Zeptali se 14 500 českých dětí ve věku od jedenácti do patnácti let na jejich životní styl a návyky, podobně jako každé čtyři roky už od roku 1994.

"Za posledních patnáct let se výskyt dětské nadváhy v některých věkových kategoriích více než zdvojnásobil. Přibližně čtvrtina chlapců a 12 procent dívek v tomto věku trpí nadváhou nebo obezitou," říká jeden z autorů studie Zdeněk Hamřík z Fakulty tělesné kultury. A vyjmenovává hlavní dva důvody: stravovací návyky a nedostatek pohybu.

Podle studie se nedostatečně hýbe 80 procent dotázaných. Znamená to, že se denně nevěnují aspoň hodinu různým pohybovým aktivitám, jak doporučuje Světová zdravotnická organizace. Zlatko Marinov ale upozorňuje, že předpoklady pro obezitu vznikají u dětí už v raném věku a většinou je zakládají rodiče tím, že dětem neumožňují příliš pohybu.

"Už jen autosedačky v kojeneckém období. Dítě je několik hodin v naprosté pasivitě. Nebo moderní skořepinové kočárky, kde je dítě připoutané a nemůže se ani trochu hýbat. V důsledku toho nezvládne základní fyziologické pohyby v čas, kdy by mělo," upozorňuje lékař.

Podle něj je na "strašení obezitou" u dětí ve školním věku už pozdě. Vede to pouze k druhému extrému – poruchám příjmu potravy. Prevence by měla podle obezitologa začít daleko dříve. "Je klíčová v kojeneckém věku. Polovina pacientů s chronickou dětskou obezitou se s nadváhou potýká již v kojeneckém věku," říká.

A označuje kritická období, kdy je hrozba obezity nebo nadváhy největší: v období do jednoho roku dítěte, od dvou do tří let, od čtyř do pěti a od devíti do desíti. "Mimo tato období je rozvoj obezity mnohem méně pravděpodobný. Pokud k němu nedojde celkem do jedenácti let, může se znova rozvinut až kolem pětatřicátého roku života," vysvětluje Marinov.

V Česku se podle něj rozvinula takzvaná obezitogenní slepota – výskyt obezity je tak významný, že ho lidé přestali vnímat a stává se normou.

U dětí prý ani tak nejde o to, že by více jedly a zvyšoval se jejich příjem kalorií, ale snižuje se výdej. "A hlavně kvalita pohybu – děti nejsou schopné zvládat dovednosti, které byly dříve normou, jako je například kotoul. Přestože výdej je třeba dostatečný, nejsou zapojeny správné svalové skupiny a energie není spotřebovávána adekvátním způsobem," vysvětluje.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 33 minutami

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

před 1 hodinou

Spojené státy sníží cla na čínský dovoz, tvrdí agentura Reuters

Spojené státy pozastaví plánované uvalení cla na další čínské zboží a sníží existující cla na čínský dovoz a Čína se výměnou za to zaváže, že příští rok koupí více amerických zemědělských produktů. S odvoláním na nejmenované americké zdroje obeznámené s jednáním o očekávané obchodní smlouvě USA a Číny o tom informovala agentura Reuters. Ta zároveň uvedla, že cílem opatření je zmírnit obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Bílý dům nevydal k jednání oficiální prohlášení, což podle Reuters vyvolává spekulace o tom, zda s návrhy souhlasily obě zainteresované strany.

Další zprávy