České děti se budou učit programovat už od první třídy. Rozpohybují robota nebo vlastní fotky

Markéta Hronová Adéla Skoupá Markéta Hronová, Adéla Skoupá
12. 10. 2015 7:28
Ministerstvo školství chce do pěti let zavést povinné hodiny programování už od začátku školní docházky. Děti by se měly učit lépe chápat počítače. To je dnes potřeba i v profesích, kde dřív stačila manuální zručnost.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Práce na počítači se dnes na základních školách vyučuje jen pětačtyřicet minut týdně. Povinně pouze jeden ročník na prvním a jeden ročník na druhém stupni. Navíc si děti většinou osvojí jenom základní dovednosti - tvorbu tabulky, textu, prezentace. Tahle školní praxe se má do pěti let výrazně změnit.

Česko se zařadí vedle Estonska anebo Velké Británie mezi země, kde se děti budou učit povinně programovat už od první třídy. Informují o tom pondělní Hospodářské noviny.

Česká vláda tak reaguje na to, že počítače hlouběji pronikají do všech profesí. Musí jim porozumět i soustružníci nebo automechanici, kterým dřív stačila manuální zručnost. Na ministerstvu školství se proto pracuje na nové podobě výuky, díky které by děti počítače lépe pochopily.

"Ze všech samozřejmě nebudou programátoři. Ale pomůže jim to v životě. Naučí se o počítačích do hloubky přemýšlet a porozumí světu z informatického pohledu," říká Jiří Vaníček z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který se na přípravě nové počítačové výuky podílí.

Podle odborníků z Národního ústavu pro vzdělávání bude navíc Česko do deseti let potřebovat o třináct tisíc informatiků víc než dnes.

Výuka na základních i středních školách se má nejpozději do roku 2020 rozdělit na dva předměty. "V jednom zůstanou klasické uživatelské dovednosti. V druhém pak budeme rozvíjet informatické myšlení, do nějž patří i programování," říká konzultant ministerstva školství Ondřej Neumajer, který na změnách ve výuce pracuje.

Na prvním stupni se děti začnou s programováním seznamovat formou hry. Pracovat mají s ikonami, které nahrazují zdrojový kód, a třeba malými roboty na kolečkách, jejichž pohyb budou ovládat. "Dají mu příkazy přes počítač a ze sekvence vznikne program," popisuje Neumajer.

Na druhém stupni už přejdou třeba k programovacímu jazyku html a tvorbě webových stránek.

Novinku bude ministerstvo platit ze státního rozpočtu i z evropských peněz. Česká vláda přitom neobjevuje nic nového, co by ve světě neznali. V Estonsku, kde vznikl například komunikační program Skype, se děti učí od první třídy programování a robotiku od roku 2012. Ve Velké Británii najeli na systém loni. Kódovat se tam děti postupně učí už od pěti let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy