České děti se budou učit programovat už od první třídy. Rozpohybují robota nebo vlastní fotky

Markéta Hronová Adéla Skoupá Markéta Hronová, Adéla Skoupá
12. 10. 2015 7:28
Ministerstvo školství chce do pěti let zavést povinné hodiny programování už od začátku školní docházky. Děti by se měly učit lépe chápat počítače. To je dnes potřeba i v profesích, kde dřív stačila manuální zručnost.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Práce na počítači se dnes na základních školách vyučuje jen pětačtyřicet minut týdně. Povinně pouze jeden ročník na prvním a jeden ročník na druhém stupni. Navíc si děti většinou osvojí jenom základní dovednosti - tvorbu tabulky, textu, prezentace. Tahle školní praxe se má do pěti let výrazně změnit.

Česko se zařadí vedle Estonska anebo Velké Británie mezi země, kde se děti budou učit povinně programovat už od první třídy. Informují o tom pondělní Hospodářské noviny.

Česká vláda tak reaguje na to, že počítače hlouběji pronikají do všech profesí. Musí jim porozumět i soustružníci nebo automechanici, kterým dřív stačila manuální zručnost. Na ministerstvu školství se proto pracuje na nové podobě výuky, díky které by děti počítače lépe pochopily.

"Ze všech samozřejmě nebudou programátoři. Ale pomůže jim to v životě. Naučí se o počítačích do hloubky přemýšlet a porozumí světu z informatického pohledu," říká Jiří Vaníček z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který se na přípravě nové počítačové výuky podílí.

Podle odborníků z Národního ústavu pro vzdělávání bude navíc Česko do deseti let potřebovat o třináct tisíc informatiků víc než dnes.

Výuka na základních i středních školách se má nejpozději do roku 2020 rozdělit na dva předměty. "V jednom zůstanou klasické uživatelské dovednosti. V druhém pak budeme rozvíjet informatické myšlení, do nějž patří i programování," říká konzultant ministerstva školství Ondřej Neumajer, který na změnách ve výuce pracuje.

Na prvním stupni se děti začnou s programováním seznamovat formou hry. Pracovat mají s ikonami, které nahrazují zdrojový kód, a třeba malými roboty na kolečkách, jejichž pohyb budou ovládat. "Dají mu příkazy přes počítač a ze sekvence vznikne program," popisuje Neumajer.

Na druhém stupni už přejdou třeba k programovacímu jazyku html a tvorbě webových stránek.

Novinku bude ministerstvo platit ze státního rozpočtu i z evropských peněz. Česká vláda přitom neobjevuje nic nového, co by ve světě neznali. V Estonsku, kde vznikl například komunikační program Skype, se děti učí od první třídy programování a robotiku od roku 2012. Ve Velké Británii najeli na systém loni. Kódovat se tam děti postupně učí už od pěti let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Izrael provedl letecké útoky na Pásmo Gazy

 Izraelská armáda oznámila, že dnes krátce po půlnoci provedla letecké údery na podzemní výrobny raket v Pásmu Gazy. Radikální Palestinci odtud nedlouho předtím vyslali na Izrael pět střel, z nichž ani jedna nezasáhla cíl. Informovala o tom agentura AP. Napětí v regionu vzrostlo po čtvrteční izraelské razii na okupovaném Západním břehu Jordánu, která si vyžádala devět mrtvých.

Z pěti raket vypálených v noci na dnešek na Izrael z Pásma Gazy byly podle armády tři sestřeleny, jedna skončila v otevřeném prostranství a další dopadla ještě uvnitř Pásma Gazy. Dále armáda uvedla, že cílem následných leteckých úderů byly podzemní výrobny raket a výcvikové prostory, které využívá palestinské radikální hnutí Hamás. Ani na jedné straně nebyly dosud hlášeny žádné oběti.

Jak palestinské raketové útoky, tak izraelské letecké údery byly podle AP provedeny v omezeném rozsahu, situace by tudíž nemusela přerůst v plnohodnotnou válku. Od roku 2007, kdy Hamás převzal moc v Pásmu Gazy od konkurenčních palestinských sil, vedl s Izraelem čtyři války a několik menších potyček.

Při čtvrteční razii izraelské armády v Džanínu na Západním břehu Jordánu zahynulo nejméně devět Palestinců a dalších 20 utrpělo zranění. Šlo o jeden z nejkrvavějších zásahů izraelské armády na Západním břehu v posledních letech. Palestinci po razii přerušili bezpečnostní koordinaci s Izraelem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA v Somálsku zabily člena vedení Islámského státu

Američtí vojáci zlikvidovali v odlehlé části severního Somálska významného člena Islámského státu (IS) a deset dalších představitelů této teroristické organizace. Podle agentur to dnes uvedli nejmenovaní američtí představitelé.

Činitelé novinářům sdělili, že mezi mrtvými je Bilál Súdání, kterého Spojené státy označují za šéfa Islámského státu v Somálsku. Armádní operaci, která se uskutečnila tento týden po několikaměsíčním plánování, podle nich odsouhlasil prezident Joe Biden.

Súdání byl v hledáčku amerických zpravodajských služeb několik let. Hrál klíčovou roli při financování operací IS v Africe a také odnože této organizace v Afghánistánu, řekl agentuře AP jeden z amerických činitelů. Americké ministerstvo financí v roce 2012 zaregistrovalo Súdáního původně jako člena jiné somálské teroristické organizace Šabáb.

"Vzhledem k odlehlé poloze operace odhadujeme, že nebyli zraněni ani zabiti žádní civilisté," uvedlo africké velitelství americké armády v prohlášení.

Američtí představitelé poskytli jen málo podrobností o průběhu operace či okolnostech Súdáního smrti. Jeden z činitelů uvedl, že americké síly měly původně v úmyslu Súdáního zajmout, což se však při akci "ukázalo jako neproveditelné".

Operace přichází několik dní poté, co africké velitelství oznámilo, že provedlo "úder kolektivní sebeobrany" severovýchodně od hlavního města Mogadiša, kde příslušníci somálské armády čelili prudkému útoku více než 100 bojovníků Šabábu. Podle amerických odhadů bylo při této operaci zabito zhruba 30 členů této organizace napojené na teroristickou síť Al Káida.

Současná ofenzíva somálských sil proti Šabábu je označována za největší za více než deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy