České děti se budou učit programovat už od první třídy. Rozpohybují robota nebo vlastní fotky

Markéta Hronová Adéla Skoupá Markéta Hronová, Adéla Skoupá
12. 10. 2015 7:28
Ministerstvo školství chce do pěti let zavést povinné hodiny programování už od začátku školní docházky. Děti by se měly učit lépe chápat počítače. To je dnes potřeba i v profesích, kde dřív stačila manuální zručnost.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Práce na počítači se dnes na základních školách vyučuje jen pětačtyřicet minut týdně. Povinně pouze jeden ročník na prvním a jeden ročník na druhém stupni. Navíc si děti většinou osvojí jenom základní dovednosti - tvorbu tabulky, textu, prezentace. Tahle školní praxe se má do pěti let výrazně změnit.

Česko se zařadí vedle Estonska anebo Velké Británie mezi země, kde se děti budou učit povinně programovat už od první třídy. Informují o tom pondělní Hospodářské noviny.

Česká vláda tak reaguje na to, že počítače hlouběji pronikají do všech profesí. Musí jim porozumět i soustružníci nebo automechanici, kterým dřív stačila manuální zručnost. Na ministerstvu školství se proto pracuje na nové podobě výuky, díky které by děti počítače lépe pochopily.

"Ze všech samozřejmě nebudou programátoři. Ale pomůže jim to v životě. Naučí se o počítačích do hloubky přemýšlet a porozumí světu z informatického pohledu," říká Jiří Vaníček z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který se na přípravě nové počítačové výuky podílí.

Podle odborníků z Národního ústavu pro vzdělávání bude navíc Česko do deseti let potřebovat o třináct tisíc informatiků víc než dnes.

Výuka na základních i středních školách se má nejpozději do roku 2020 rozdělit na dva předměty. "V jednom zůstanou klasické uživatelské dovednosti. V druhém pak budeme rozvíjet informatické myšlení, do nějž patří i programování," říká konzultant ministerstva školství Ondřej Neumajer, který na změnách ve výuce pracuje.

Na prvním stupni se děti začnou s programováním seznamovat formou hry. Pracovat mají s ikonami, které nahrazují zdrojový kód, a třeba malými roboty na kolečkách, jejichž pohyb budou ovládat. "Dají mu příkazy přes počítač a ze sekvence vznikne program," popisuje Neumajer.

Na druhém stupni už přejdou třeba k programovacímu jazyku html a tvorbě webových stránek.

Novinku bude ministerstvo platit ze státního rozpočtu i z evropských peněz. Česká vláda přitom neobjevuje nic nového, co by ve světě neznali. V Estonsku, kde vznikl například komunikační program Skype, se děti učí od první třídy programování a robotiku od roku 2012. Ve Velké Británii najeli na systém loni. Kódovat se tam děti postupně učí už od pěti let.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černocha, tvrdili, že je sám napadl

Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta černé pleti. S odvoláním na justiční zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Dva z obžalovaných podle ní zůstanou ve vazbě, dva budou pod dohledem čekat na proces na svobodě.

Incident v 17. pařížském obvodu, kvůli kterému čelí policisté obžalobě, se odehrál v sobotu 21. listopadu. Hudební producent Michel Zecler uvádí, že šel po ulici bez roušky, která je povinná kvůli šíření koronaviru. Když spatřil policejní auto, vešel do domu, ve kterém je nahrávací studio, aby se vyhnul pokutě. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít.

Trojice strážníků zpočátku tvrdila, že je Zecler napadl. Záběry z kamery, kterou ve čtvrtek zveřejnil server Loopsider, ale ukazují brutální zásah policistů proti Zeclerovi. Čtvrtý policista, který přišel jako posila, vhodil do nahrávacího studia slzný granát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři radí opatrnost

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři doporučují opatrnost. Hlavní tahy jsou většinou holé a vlhké po chemickém ošetření. Bez větších problémů je sjízdná i silnice 10 na Harrachov a k hraničnímu přechodu do Polska.

Pozor by si podle silničářů měli dát motoristé ve vyšších polohách, kde na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na 16 silnicích hlavně v Jizerských horách a Krkonoších je povinná zimní výbava. Uzavřená je silnice 290 kolem přehrady Souš v Jizerských horách, ta se ale s prvním sněhem pro dopravu uzavírá. Auta tudy opět projedou až na jaře.

Teploty v Libereckém kraji dnes ráno klesají až k minus třem stupňům, většinou je oblačno. Podle meteorologů se přes den ještě může objevovat sněžení. Teploty vystoupají maximálně na dva stupně nad nulou, v horách bude mrznout po celý den.

Zdroj: ČTK
Další zprávy