Česká vláda zaútočí na Rusko jadernou bombou, lhal Vrabel. Žalobce ho chce potrestat

Jan Horák Jan Horák
9. 2. 2023 14:34
Pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel se bude zodpovídat z šíření poplašné zprávy. Na sociálních sítích tvrdil, že vláda Petra Fialy (ODS) chce na Rusko svrhnout jaderné zbraně. Režim ruského prezidenta Vladimira Putina po loňské agresi už téměř rok okupuje Ukrajinu. Jak zjistilo Aktuálně.cz, státní zástupce žádá pro Vrabela podmíněný trest. Soud o jeho návrhu rozhodne příští měsíc.
Ladislav Vrábel jako organizátor na demonstraci za odvolání vlády premiéra Petra Fialy z ODS v říjnu 2022
Ladislav Vrábel jako organizátor na demonstraci za odvolání vlády premiéra Petra Fialy z ODS v říjnu 2022 | Foto: ČTK

"Naše vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi ze stíhaček. To je to, co chce udělat naše vláda. Jestli vás tohle nezvedá ze židle, že naše vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými zbraněmi, tak už nevím, co ještě by vás ze židle mohlo zvednout," prohlašoval Vrabel ve videu zveřejněném koncem loňského listopadu.

Za necelé dva měsíce ho kvůli tomu zadržela policie. Došla si pro něj v sobotu 21. ledna přímo na demonstraci, kterou v Praze pořádal s dalšími proruskými aktivisty proti Fialově vládě a prezidentskému kandidátovi Petru Pavlovi. Kriminalisté Vrabelovi ve zkráceném řízení sdělili podezření ze šíření poplašné zprávy.

"Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá," popisuje podstatu deliktu trestní zákoník. Státní zástupce nyní pro Vrabela podle zjištění Aktuálně.cz žádá podmíněný trest.

Šest měsíců podmíněně s odkladem na dva roky

"V případě uznání podezřelého vinným se navrhuje uložit mu trest odnětí svobody šest měsíců s podmíněným odkladem výkonu na zkušební dobu dvou let," potvrdila Eva Švíglerová, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1, jenž bude o návrhu rozhodovat.

Podnět dostal soud od Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, právě to kauzu Vrabelem šířené poplašné zprávy dozorovalo. Zkrácené řízení trvalo čtyři dny. "Potvrzuji, že vámi uváděný návrh trestu odpovídá návrhu státního zastupitelství," sdělil Aktuálně.cz vedoucí žalobců z Prahy 1 Jan Lelek.

O trestu pro proruského dezinformátora bude 2. března rozhodovat soudce Lukáš Svrček. Hlavní líčení bude veřejné. V krajním případě lze za šíření poplašné zprávy vyměřit až dvouletý trest vězení. Vzhledem k návrhu státního zástupce je však takový verdikt tentokrát krajně nepravděpodobný.

Výrok o útoku jadernými zbraněmi na Rusko označilo už v prosinci ministerstvo obrany za nesmysl. Česká armáda nemá k dispozici jaderné zbraně, smyšlený atomový útok stíhacími letouny není v českém případě ani technicky proveditelný. Vrabel se hájí tím, že prý nechtěl šířit poplašnou zprávu, jen spekuloval o záměrech vlády.

Demonstrace na Václavském náměstí

Ladislav Vrabel na sebe přitáhl pozornost veřejnosti loni 2. září. Tehdy spolu s Jiřím Havlem svolali na Václavské náměstí demonstraci, na níž se sešlo několik desítek tisíc lidí. Mířila proti Fialově vládě, české pomoci Ruskem napadané Ukrajině a proti členství Česka v Evropské unii a Severoatlantické alianci.

Aktuálně.cz poté upozornilo, že Vrabel dluží téměř tři miliony korun a v jednu chvíli měl 27 exekucí. Dvacet let neplatí sociální pojištění, od roku 2000 ani pojištění zdravotní. Opakovaně navíc neuhradil pokuty v hromadné dopravě v Českých Budějovicích, kde roky žil. Nesplatil také úvěr od Komerční banky.

V březnu 2021 na sebe podal insolvenční návrh a úspěšně požádal soud o oddlužení. Na pořádaní protestních akcí vybírá peníze formou příspěvků, které končí na účtu jeho manželky. Tím ale manželé porušují zákon. Podle předpisů musí sbírku pořádat právnická osoba se zvlášť zřízeným účtem.

Soud poslal Vrabela do konkurzu

Od září se Vrabel vyhýbal soudním jednáním, na nichž se mělo jeho oddlužení přehodnotit. Tvrdil například, že je nemocný. Ve stejném termínu přitom pořádal jednu z demonstrací. Dorazil až 13. ledna, kdy mu českobudějovický soudce Zdeněk Strnad pohrozil předvedením policií.

Soudce Vrabelovo oddlužení zrušil a poslal ho do konkurzu. Důvodem bylo, že dezinformátor nesplácel dluhy. Před soudcem tvrdil, že nemá příjem. Přitom veřejně mluvil o tom, jak se živí prodejem realit. V jednu chvíli si zase koupil motorku nebo nabízel k prodeji majetek v hodnotě dvou milionů korun.

"Za sedmnáct měsíců z 2,7 milionu obdrželi věřitelé čtrnáct tisíc korun. Vše neběželo tak, jak má, a stále neběží," vysvětlil verdikt soudce Strnad. Více než polovinu času stráveného v insolvenci neposlal Vrabel věřitelům ani korunu. "Svůj příjem snižoval, bral si neplacené volno, nevykonával přiměřenou výdělečnou činnost," podotkl insolvenční správce Koubek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy