Česká pošta vydává novou známku, připomíná sira Wintona

ČTK ČTK
2. 9. 2015 16:12
Příležitostnou známku s názvem Pocta siru Nicholasovi navrhl malíř a grafik Zdeněk Netopil a vyšla v počtu 750 000 kusů.
Foto: ČTK

Praha - Známku vydanou k poctě sira Nicholase Wintona, který zachránil před smrtí v koncentračních táborech stovky dětí, představila Česká pošta.

Příležitostnou známku s názvem Pocta siru Nicholasovi navrhl malíř a grafik Zdeněk Netopil a vyšla v počtu 750 000 kusů.

Sérii pamětních známek k poctě neobyčejně statečného muže, který zemřel ve svých 106 letech letos počátkem července, vydá příští rok také jeho vlast.

Známky si koupily i jeho děti

Na české známce je portrét sira Nicholase v levém rohu, za ním stojí zachráněné děti v podobě, kdy je odvážel z válkou sužované země.

První aršíky známek si na Hlavní poště v Jindřišské ulici koupily i některé z někdejších zachráněných dětí.

Šestice se jich podepsala na zvětšený model známky, který bude vystaven v Poštovním muzeu.

Byla mezi nimi Milena Grenfell-Bainesová, která se jako jedna z mála dětí brzy po příjezdu do Británie setkala aspoň s jedním ze svých rodičů.

"Dostali jsme se do rodiny, která žila poblíž Manchesteru a která svoji vlastní dceru poslala k babičce, aby pro nás měla místo. Žili v malém domečku jen se dvěma ložnicemi," řekla.

U náhradních rodičů žila rok, pak za ní přijela matka, které se podařilo zachránit. Otci se sice díky varování podařilo zachránit se před gestapem, kvůli nemoci se ale o děti nemohl starat. "Od roku 1940 už jsme zase žili jako rodina," vzpomíná na dávné události.

Sedm stovek zachráněných

Winton jako mladý bankéř ze své vlastní vůle organizoval v počátcích druhé světové války v Československu odjezdy židovských dětí do Británie.

Obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici, zařizoval dětem doklady a přijetí v britských rodinách. Skoro sedm stovek dětí tak zachránil před jistou smrtí v nacistických koncentračních táborech.

Po válce se Winton živil jako makléř. Do povědomí širší veřejnosti se dostal až díky dojemnému setkání se svými zachráněnými "dětmi", které zorganizovala BBC v roce 1988, téměř půlstoletí po jeho hrdinských činech.

"Život sira Nicholase mě hodně inspiruje, loni jsem se s ním potkala na Pražském hradě, kde dostal nejvyšší české ocenění, Řád bílého lva. Byl to krásný zážitek. Nejvíce dojemné bylo, když sir Nicholas poděkoval všem, kteří mu pomáhali. Tak moc byl skromný," řekla velvyslankyně Velké Británie v ČR Jan Thompsonová.

Na sira Nicholase vzpomněl také režisér Matěj Mináč, který se Wintonovi a jeho příběhu věnuje dlouhodobě.

Návrh na Nobelovu cenu míru

Winton byl za své činy několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu.

Prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké státní vyznamenání Řád Tomáše Garrigua Masaryka, loni dostal od prezidenta Miloše Zemana Řád bílého lva.

Winton byl také navržen na Nobelovu cenu za mír. V Praze na hlavním nádraží, odkud odjížděly jím organizované vlaky, stojí Wintonův pomník.

Po jeho smrti vznikla iniciativa přejmenovat nádraží po něm.

 

Právě se děje

Další zprávy