Česká pomoc chudým: Chaos a málo peněz

3. 3. 2007 14:18
Praha - Česko má už léta značku země, která obhajuje lidská práva na celém světě. Rozvojové pomoci se ale nevěnuje úplně dobře.
Přijde k němu česká rozvojová pomoc? Zatím nedosahuje průměru EU a je roztříštěná.
Přijde k němu česká rozvojová pomoc? Zatím nedosahuje průměru EU a je roztříštěná. | Foto: Reuters

Podle zástupců organizací, které se rozvojové pomoci věnují, jsou důvody dva. Česká rozvojová pomoc je roztříštěná a nedosahuje částek, jaké jsou běžné v bohatých státech Evropské unie.

"Úplně hlavní problém je roztříštěnost, kdy peníze na rozvojovou spolupráci rozděluje deset různých ministerstev, která spolu příliš nekomunikují a která nejsou ani účinně kontrolována," shrnuje hlavní výtku ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

Roztříštěnost pochází z poloviny devadesátých let, kdy se rozvojová spolupráce přiřkla jednotlivým resortům a ministerstvu zahraničí zůstala jenom koordinační funkce. Tu však ministerstvo neumí příliš úspěšně plnit.

Pomoc rozvoji, nebo vývozu?

"Při chybějící kontrole se stávalo například to, že ministerstvo zdravotnictví nevypsalo projekty rozvojové spolupráce a peníze, které na ně byly určeny, odvedlo do svého běžného rozpočtu," říká Šimon Pánek, který je kromě působení v Člověku v tísni i předsedou Českého fóra pro rozvojovou spolupráci.

Šimon Pánek: hlavní problém je roztříštěnost.
Šimon Pánek: hlavní problém je roztříštěnost. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Problematické je podle Pánka také počínání ministerstva průmyslu a obchodu. "Využívají rozvojovou pomoc v podstatě jako podporu vývozu pro české firmy. Ty dostanou od ministerstva jednak informační pomoc, jednak dotace. To ale úplně popírá smysl rozvojové spolupráce," zlobí se Pánek.

Pohled na stránky ministerstva průmyslu a obchodu jeho slova potvrzuje. Milionovou podporu dostala vloni například firma AlphaCon na vybudování závodu na zpracování masa a kůží v Mongolsku anebo vsetínští obuvníci z firmy ZPS Prefix na stavbu pobočky v Namíbii.

Podle Pánka by Česká republika měla roztříštěnou agendu svést pod jednu organizaci. "Mělo by se to podobat institucím, které jsou ve světě běžné. Ideálním vzorem je třeba Velká Británie, kde mají pro rozvojovou pomoc specializované ministerstvo," vysvětluje.

Vláda jeho návrh zřejmě brzy vyslyší. Ministerstvo zahraničí už připravuje věcný záměr zákona o zahraniční rozvojové spolupráci a humanitární pomoci, který by měl západní vzor kopírovat.

Rozvojová agentura? Možná už příští rok

Má přinést především vznik "Rozvojové agentury", která by dosavadní roztříštěnou pomoc zastřešila. Zároveň má zákon vyřešit i některé "drobnosti" jako například počítání peněz v jednom fiskálním roce, což dnes brání dlouhodobějším projektům.

"Na podzim byl záměr rozeslán do vnějšího připomínkového řízení. V současné době připravujeme jednání s některými ministerstvy, jejichž připomínky byly nejzávažnější, a předpokládáme, že věcný záměr bude vládě předložen nejpozději do konce října 2007," sdělila Aktuálně.cz Zuzana Hlavičková z odboru rozvojové spolupráce ministerstva zahraničí.

"Teprve po schválení věcného záměru vládou nastane fáze přípravy paragrafovaného znění, která může trvat několik měsíců," dodává.

Slumy v Namibii. Česko zde přispívá na stavbu obuvnické továrny
Slumy v Namibii. Česko zde přispívá na stavbu obuvnické továrny | Foto: Zdeněk Bárta

Sedm desetin na pomoc? Zatím v nedohlednu

Druhý problém Česka - nízké výdaje na rozvojovou spolupráci - má podle zástupců nevládních organizací smysl řešit až po schválení zákona.

"Na prvním místě by neměla stát kvantita, ale efektivita. Tedy než se navýší prostředky, musí přijít systémové změny," vysvětluje Ondřej Kopečný, spolukoordinátor akce Česko proti chudobě.

Navyšovat prostředky na rozvojovou spolupráci by ale Česko mělo kvůli mezinárodním závazkům. Podle rezoluce OSN, ke které se zavázalo, by mělo ideálně posílat do rozvojových regionů 0,7 % svého HDP.

V současnosti ale posílá jen 0,114% (cca 3,23 milard korun).

"Vláda v červnu 2006 schválila plán, podle něhož by mělo dojít k postupnému mírnému navyšování na 0,13 % HDP v roce 2009," popisuje situaci Zuzana Hlavičková z ministerstva zahraničí.

V roce 2010 by pak Česko mělo vydávat 0,17 % HDP, aby splnilo závazný závěr Evropské rady pro nové členské státy EU. Do roku 2015 by pak Česko mělo posílat na rozvojovou spolupráci 0,33 % HDP.

Mezi státy Unie tak Česko zatím patří mezi ty, které přispívají málo. Spolu s Maltou však vede v žebříčku nových členských států. Se svými 0,114 procenty výrazně předčilo předposlední Polsko a Maďarsko, které vydávají zatím jenom 0,06 %, popřípadě 0,05 % HDP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos lenpojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Aktualizováno před 34 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy