Schvaloval smrt 77 lidí. Česká policie obvinila muže z podpory teroristy Breivika

Jan Horák Jan Horák
12. 11. 2019 19:22
Když letos na jaře došlo k teroristickému útoku v mešitě na Novém Zélandu, tragédie rezonovala i na českých sociálních sítích. Policie pak obvinila několik lidí z podpory terorismu. Podle zjištění Aktuálně.cz kriminalisté nyní začali stíhat muže, který na internetu velebil jiný teroristický čin, útok Anderse Breivika. Je to podruhé, co se v Česku někdo zodpovídá z podpory norského extremisty.
Anders Behring Breivik.
Anders Behring Breivik. | Foto: Reuters

"Policejní orgán v říjnu tohoto roku zahájil trestní stíhání jedné osoby pro trestný čin podpory a propagace terorismu, a to v souvislosti se schvalováním trestných činů, kterých se dopustil Anders Behring Breivik," potvrdil Aktuálně.cz Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze, jež práci vyšetřovatelů na tomto případu dozoruje. Pokud soud dotyčného usvědčí, v krajním případě může strávit až deset let za mřížemi.

Obviněným je podle zjištění Aktuálně.cz Miroslav Cirnfus. Vyšetřovatelé prověřovali jeho deklarované sympatie k Breivikovi tři měsíce, podle informací Aktuálně.cz nejhorší teroristický čin v poválečných dějinách Evropy s povděkem kvitoval na sociální síti Facebook letos v červenci. "Policejní orgán vede stíhání pro dva příspěvky," zmínil žalobce Bílý. Při dvojici útoků v červenci 2011 v Oslu a na ostrově Utøya zavraždil norský extremista Anders Breivik (nyní vystupující pod jménem Fjotolf Hansen) 77 lidí.

Není to poprvé, co má Cirnfus kvůli svému radikálnímu chování na sociálních sítích problémy se zákonem. Loni v červnu ho potrestal Obvodní soud pro Prahu 6 pokutou 30 tisíc korun za vyhrožování advokátce z neziskové organizace pomáhající obětem trestných činů z nenávisti. Odvolací Městský soud v Praze zmíněný rozsudek letos v lednu zrušil, případ předal příslušnému městskému úřadu coby možný přestupek.

Osm účtů na Facebooku

Podle informací Aktuálně.cz správci Facebooku Cirnfusovi vzhledem k jeho projevům odstranili několik účtů, v minulosti jich měl osm. V současnosti užívá dva. V jeho aktuální trestní kauze ho podle zdrojů Aktuálně.cz čeká ve středu v postavení obviněného výslech. Okolnosti vzniku jeho příspěvků schvalujících Breivikův čin objasňuje 9. oddělení obecné kriminality na pražském policejním ředitelství.

Stíhání Cirnfuse zapadá do současné snahy policie důsledněji monitorovat a postihovat projevy sympatií k terorismu na sociálních sítích. Letos v květnu třeba podle Deníku N obvinila prvního člověka, který vyjadřoval nadšení po březnovém útoku v mešitě v novozélandském městě Christchurch. Při činu zemřelo více než 50 lidí. Státní zástupce Bílý Aktuálně.cz potvrdil, že policie momentálně stíhá už tři pachatele za podporu tohoto útoku. 

Podpora Breivika na českých sociálních sítích

O prvním českém případu spojeného s podporou norského teroristy informovala sama policie loni v únoru. Tehdy obvinila 21letého mladíka ze Zlína, který na sociálních sítích vychvaloval Breivikův čin a vyhrožoval podobným útokem. 
"Vyjadřoval obdiv k mučení, hromadnému zabíjení a masovým vrahům. Hlásal, že co nejdříve zabije a postřílí hodně lidí a zničí hodnoty okolí. Pak sám sebe poškodí a nakonec se odstřelí na náměstí ve Zlíně," uvedla zlínská policejní mluvčí Lenka Javorková. 
Policie však při jeho stíhání nesáhla po paragrafu podpora a propagace terorismu, obvinila ho z jiných trestných činů, násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci, podněcování k nenávisti vůči skupině nebo k omezování jejich práv a svobod, schvalování trestného činu a projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

Zdroj: Jan Horák

Vzhledem k vysoké sazbě za podporu terorismu dozoruje vyšetřování těchto případů Vrchní státní zastupitelství v Praze. Spolupracuje především s Národní centrálou proti organizovanému zločinu, problematika spadá do její sekce terorismu a extremismu. Vedle centrály se těmito kauzami zabývá i zmíněné 9. oddělení na pražském policejním ředitelství, v Praze se na uvedené kauzy soustřeďuje i obvodní oddělení v Praze 1.

"Každá věc se musí posuzovat individuálně, a pokud zjistíme, že došlo k naplnění znaků trestného činu, zabýváme se jí. Samozřejmě že problematice terorismu, respektive jeho podpory či propagace náš útvar už z podstaty věci věnuje svoji pozornost," sdělil Aktuálně.cz mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Podpora terorismu je v zákonu od roku 2017

Kvalifikace podpora a propagace terorismu se v českém trestním zákoníku objevila relativně nedávno, jeho součástí je od února 2017. Kriminalisté do povahy této trestné činnosti v zásadě stále pronikají. "Zatím se neustálila judikatura v tom, jak závažná podpora musí být, aby se skutečně jednalo o trestný čin podle tohoto paragrafu," vysvětlil Aktuálně.cz expert na problematiku extremismu Miroslav Mareš.

Akademik ale potvrzuje, že policie se na tomto poli stává jistější. Nejde jen o obecný trend zdejších orgánů činných v trestním řízení vyšetřovat tuto trestnou činnost. "Zlepšuje se i komunikace s provozovateli velkých sociálních sítí. Pokud se jedná o terorismus, jsou vstřícnější ke spolupráci s našimi bezpečnostními složkami i američtí provozovatelé serverů, kteří jinak verbální projevy extremismu chápou jako součást svobody projevu," dodal.

Zmíněná právní úprava dotýkající se terorismu rozdělila původně jediný čin, teroristický útok, na několik dalších, aby policii umožnila lépe postihovat dílčí skutky spojené s terorismem. Od té doby mají svou vlastní kvalifikaci účast na teroristické skupině, financování terorismu, vyhrožování teroristickým trestným činem a zmíněná podpora a propagace terorismu. Zmíněná změna trestního zákona přímo odráží evropskou směrnici o boji proti terorismu.

 

Právě se děje

Další zprávy