reklama
 
 

Česká policejní auta selhávala v terénu na uprchlických misích. Šéf rychle nakoupil nové toyoty

26. 1. 2016 19:30
Policie koupila čistokrevné terénní vozy Toyota Land Cruiser. Mimořádný bleskový nákup za sedm milionů korun má zabránit trablům se služebními auty v obtížně přístupném terénu na zahraničních misích, na něž si loni čeští policisté nasazení v Maďarsku a ve Slovinsku stěžovali. Pomáhali krotit vlnu uprchlíků s vozy Hyundai ix35, ale brzy se ukázalo, že to byl přehmat. Auta se do terénu nehodila.

Praha - Policejní prezident Tomáš Tuhý nechal pro cizineckou policii narychlo pořídit pět nových terénních aut Toyota Land Cruiser. Za výkonné čtyřkolky utratil sedm milionů korun.

Mimořádný bleskový nákup má zabránit trablům se služebními auty v obtížně přístupném terénu na zahraničních misích, k nimž došlo loni v Maďarsku a ve Slovinsku.

Čeští policisté pomáhali krotit vlnu uprchlíků s vozy Hyundai ix35, ale brzy se ukázalo, že to byl přehmat. Jak před měsícem upozornil online deník Aktuálně.cz, auta z Nošovic často drhla podvozkem o terén, měla potíže s tlumiči a rychle se opotřebovávaly další důležité součástky.

"V době, kdy jsme do Maďarska naše policisty vysílali, se vozy Hyundai jevily jako nejlepší, i když jsme si uvědomovali, ze nejsou pro daný terén ideální," připouští Tuhý, že se auta v terénu neosvědčila. "Ale nebyla to chyba automobilky. Dodala nám vozy s parametry, které jsme chtěli. Tedy auta určená především pro pomoc při živelních katastrofách a do lehce dostupného terénu," vysvětluje Tuhý.

Proto nakoupil čistokrevná terénní auta, která vyšle už brzy na další misi do Makedonie. Pojedou tam spolu s dalšími terénními vozy Volkswagen Amarok, které policie pořídila loni na podzim pro krajská ředitelství a jež budou sloužit rovněž například při povodních.

"Pokud policisté mají plnit zodpovědně své úkoly, musí mít k tomu adekvátní prostředky. Je naším cílem tyto prostředky zajistit," dodal policejní prezident.

Ještě letos chce mimořádně nakupovat další terénní auta. Tentokrát je ale na rozdíl od toyot vybere v soutěži. Podle Tuhého půjde o desítky aut určených pro různé specializované policejní jednotky.

Dočkají se například i policejní potápěči nebo pyrotechnici, kteří si před dvěma týdny převzali i unikátní obrněný nákladní automobil Tatra za 11,5 milionu korun, který ve speciálních kontejnerech převeze výbušniny a umí posádku ochránit před explozí. Policie využívá vůz ve Vrběticích, kde pomáhá střežit muniční sklady částečně poničené předloňskými výbuchy.

Česká policie nakupuje auta v rámci pravidelné obměny každý rok. Ve většině soutěží vítězí mladoboleslavská automobilka Škoda, která dodává vozy zejména pro pořádkovou nebo dálniční policii. Před Vánoci pak dodala 88 speciálně upravených vozů v "tajném" civilním provedení s radary, které mají chytat neukázněné řidiče. Nákup stál 110 milionů korun.

Server Autoforum.cz později upozornil, že nové vozy nesplňují technické předpisy, když místo majáku na střeše mají umístěná modrá výstražná světla uvnitř auta, a nesplňují tak podmínku, že je maják vidět ze všech úhlů pohledu na policejní auto. Policejní prezident Tomáš Tuhý ale kritiku odmítá. "Vše je v pořádku a podle zákona," tvrdí.

autoři: Petr Koděra, Vojtěch Blažek | 26. 1. 2016 19:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama