Česká policejní auta selhávala v terénu na uprchlických misích. Šéf rychle nakoupil nové toyoty

Petr Koděra Vojtěch Blažek Petr Koděra, Vojtěch Blažek
26. 1. 2016 19:30
Policie koupila čistokrevné terénní vozy Toyota Land Cruiser. Mimořádný bleskový nákup za sedm milionů korun má zabránit trablům se služebními auty v obtížně přístupném terénu na zahraničních misích, na něž si loni čeští policisté nasazení v Maďarsku a ve Slovinsku stěžovali. Pomáhali krotit vlnu uprchlíků s vozy Hyundai ix35, ale brzy se ukázalo, že to byl přehmat. Auta se do terénu nehodila.
Automobily Hyundai ix35 se hodí jen do lehce přístupného terénu. Na zahraničních misích měly problémy.
Automobily Hyundai ix35 se hodí jen do lehce přístupného terénu. Na zahraničních misích měly problémy. | Foto: Hyundai

Praha - Policejní prezident Tomáš Tuhý nechal pro cizineckou policii narychlo pořídit pět nových terénních aut Toyota Land Cruiser. Za výkonné čtyřkolky utratil sedm milionů korun.

Mimořádný bleskový nákup má zabránit trablům se služebními auty v obtížně přístupném terénu na zahraničních misích, k nimž došlo loni v Maďarsku a ve Slovinsku.

Čeští policisté pomáhali krotit vlnu uprchlíků s vozy Hyundai ix35, ale brzy se ukázalo, že to byl přehmat. Jak před měsícem upozornil online deník Aktuálně.cz, auta z Nošovic často drhla podvozkem o terén, měla potíže s tlumiči a rychle se opotřebovávaly další důležité součástky.

"V době, kdy jsme do Maďarska naše policisty vysílali, se vozy Hyundai jevily jako nejlepší, i když jsme si uvědomovali, ze nejsou pro daný terén ideální," připouští Tuhý, že se auta v terénu neosvědčila. "Ale nebyla to chyba automobilky. Dodala nám vozy s parametry, které jsme chtěli. Tedy auta určená především pro pomoc při živelních katastrofách a do lehce dostupného terénu," vysvětluje Tuhý.

Proto nakoupil čistokrevná terénní auta, která vyšle už brzy na další misi do Makedonie. Pojedou tam spolu s dalšími terénními vozy Volkswagen Amarok, které policie pořídila loni na podzim pro krajská ředitelství a jež budou sloužit rovněž například při povodních.

"Pokud policisté mají plnit zodpovědně své úkoly, musí mít k tomu adekvátní prostředky. Je naším cílem tyto prostředky zajistit," dodal policejní prezident.

Ještě letos chce mimořádně nakupovat další terénní auta. Tentokrát je ale na rozdíl od toyot vybere v soutěži. Podle Tuhého půjde o desítky aut určených pro různé specializované policejní jednotky.

Dočkají se například i policejní potápěči nebo pyrotechnici, kteří si před dvěma týdny převzali i unikátní obrněný nákladní automobil Tatra za 11,5 milionu korun, který ve speciálních kontejnerech převeze výbušniny a umí posádku ochránit před explozí. Policie využívá vůz ve Vrběticích, kde pomáhá střežit muniční sklady částečně poničené předloňskými výbuchy.

Česká policie nakupuje auta v rámci pravidelné obměny každý rok. Ve většině soutěží vítězí mladoboleslavská automobilka Škoda, která dodává vozy zejména pro pořádkovou nebo dálniční policii. Před Vánoci pak dodala 88 speciálně upravených vozů v "tajném" civilním provedení s radary, které mají chytat neukázněné řidiče. Nákup stál 110 milionů korun.

Server Autoforum.cz později upozornil, že nové vozy nesplňují technické předpisy, když místo majáku na střeše mají umístěná modrá výstražná světla uvnitř auta, a nesplňují tak podmínku, že je maják vidět ze všech úhlů pohledu na policejní auto. Policejní prezident Tomáš Tuhý ale kritiku odmítá. "Vše je v pořádku a podle zákona," tvrdí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

před 1 hodinou

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy