Česká nej: Patří k nim Jára Cimrman?

abb
5. 5. 2006 0:00
TOP 100 - Nejen české pivo, české ženy a český hokej. Do českých nej nominujete i fiktivního velikána Járu Cimrmana. A to hned ve dvou kategoriích.

Už od začátku července nám posíláte své tipy do projektu Top 100 a hledáte s námi zajímavosti, které by mohly aspirovat na pozici nejlepších exkluzivit, které naše země mohou nabídnout světu.

Foto: MZV
  • VOLTE S NÁMI ČESKÁ NEJ
    Pouze čtenáři deníku Aktuálně.cz mohou rozhodnout, co bude Česko reprezentovat v zahraničí. Oficiální kampaň České republiky připravuje Ministerstvo zahraničí.

Za dobu několik týdnů tak na adresu [email protected] doputovalo bezmála 200 dopisů. Co jste navrhovali nejčastěji a jaké kuriozity se mezi vašimi tipy objevily?

Kdyby se hledaly dvě věci, na které jsme coby Češi hrdí, jen podle toho, co jste ve svých e-mailech napsali, o první místo by se muselo podělit české pivo s kontaktními čočkami Otty Wichterle. Zmiňovalo je totiž šestnáct z vás, což se nepodařilo žádnému jinému návrhu.

Jára Cimrman stále živý

"Ač se jedná o fiktivní osobnost, nemělo by se zapomínat na Járu Cimrmana. Pro český národ je velmi důležitý, tento mýtus nám pomáhal přežít krušné chvíle během totality," napsal nám jeden z hlasujících.

"Neodmyslitelně patří k české povaze - dělat si z věcí legraci, tak to má být," dodává druhý.

Otázka však je, kam případně Járu Cimrmana zařadit. Slušela by mu kategorie "kultura", ale uplatnil by se stejně tak i ve "vědě a výzkumu".

Kampaň Top 100 by měla Česko propagovat v zahraničí. Otázkou tedy je i to, zda by postava fiktivního českého všeuměla oslovila obyvatele zahraničních zemí s odlišným typem humoru.

Foto: Aktuálně.cz

Baťa, Mendel, Zátopek

Ve vašich tipech se často objevuje také Zlín a osobnost jeho tvůrce, Tomáše Bati (šestkrát doporučeno). Na třetím místě s pěti doporučeními by se pak umístilo vícero osobností - Johann Gregor Mendel, Karel Čapek a Emil Zátopek. Ale i úspěch českého hokeje, automobilka Škoda a skalní propast Macocha v Moravském krasu.

Na ostatních návrzích už velká shoda nepanovala a tipy přicházely jako samostatná doporučení, která se vícekrát neopakovala.

Zajímavé byly nominace českých rodáků, kteří se ale nikdy nepovažovali za Čechy, ač své rodiště na našem území měli.

Takovým příkladem je německý filosof a zakladatel fenomenologie Edmund Husserl, původem z Prostějova (1859-1938) či jeho starší kolega, pražský německý filosof Bernard Bolzano (1781-1848). Z podobného soudku je i nominace Madelaine Allbrightové, bývalé ministryně zahraničí USA v administrativě prezidenta Clintona, původem však rodačky z Kostelce nad Orlicí.

Bubliny odlehčeně

Naprosto ojedinělými a místy až humornými návrhy, nepočítáme-li neustálé lobbování za Járu Cimrmana do kategorie "věda a výzkum", byla například zmínka o šopách ("každý v Česku má vedle domu nějakou tu kůlnu, šopu, boudu") či igelitových taškách (také kuriozita, Češi si libují v nošení igelitových tašek coby módního doplňku).

Ne příliš skromným pak byl návrh pracovníka autobazaru AAA Auto, aby tento podnik byl do českých 100 také zahrnut, ježto je největším bazarem ojetých vozidel v Evropě.

"S kamarády jsme se dozvěděli o anketě Top 100. Hlasuji pro náš oblíbený Fernet Stock. Alkohol s dlouhou tradicí a velikou oblibou, zvláště mezi muži," píše jeden z našich čtenářů. Moravané zase navrhují slivovici, která se prý pije více, než v Top 100 uvedená Becherovka.

Věční pesimisté pak do bublin doporučují umístit korupci a závist, které prý v naší zemi kvetou v míře vrchovaté a rozhodně by se v seznamu českých specifik měly objevit.

Konečně se našli i tací, kterým se nápad se stovkou barevných bublin tak zalíbil, že se přimlouvají, aby poslední bublina byla ponechána právě logu samotnému.

 

Právě se děje

Další zprávy