Česká mládež méně pije i kouří. Odborníky to ohromilo natolik, že studii opakovali

ČTK ČTK , Gabriela Lukášková
Aktualizováno 20. 9. 2016 16:21
Výsledky Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách ukázaly, že mládež v Česku méně kouří i pije. Přesto je však stále nad evropským průměrem. Zhruba na polovinu se snížil podíl silných kuřáků i podíl dospívajících, kteří často pijí pět a více sklenic alkoholu. Rychlost poklesu užívání návykových látek mezi českou mládeží autory studie překvapila natolik, že letos provedli ověřovací studii na novém vzorku. Ta výsledky potvrdila. Studie se poprvé věnovala také fenoménům souvisejícím se závislostí na internetu.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Česká mládež ve srovnání s rokem 2011 méně kouří, pije alkohol a užívá drogy. Vyplynulo to z výsledků Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD), která byla v úterý zveřejněna. Výsledky odborníky překvapily natolik, že se rozhodli studii opakovat.

Obdobný trend byl patrný i v jiných evropských zemích. I přesto však zkušenosti šestnáctiletých v Česku ve většině ukazatelů zůstávají nad evropským průměrem.

Projekt ESPAD je největší celoevropskou studií zaměřenou na zjištění rozsahu užívání legálních a nelegálních návykových látek u šestnáctiletých studentů. Koná se ve čtyřletých intervalech od roku 1995. Naposledy se ho zúčastnilo 35 zemí. V českém vzorku byly asi dvě stovky základních a středních škol z celé země. Dotazníky vyplnilo přes 2700 šestnáctiletých žáků 9. tříd ZŠ a 1. ročníku SŠ.

Zhruba na polovinu se v této věkové skupině snížil podíl silných kuřáků, kteří vykouří více než půl krabičky denně. V roce 2011 jich byla 8,2 procenta, loni 4,5 procenta. "Vzhledem k tomu, že kouření je nejrizikovější faktor z hlediska dopadů na zdraví, tak z toho máme radost," řekl národní koordinátor studie Ladislav Csémy.

Podíl dospívajících, kteří často pijí pět a více sklenic alkoholu při jedné příležitosti, se snížil z pětiny na 12,1 procenta. "Zůstává ale skutečností, že mezi českými adolescenty je neobyčejně nízké procento abstinujících. Devadesát šest procent šestnáctiletých už pilo alkohol," doplnil Csémy.

S konopím má zkušenost třetina

Zatímco u alkoholu a tabáku je zlom patrný až v posledních čtyřech letech, v případě konzumace nelegálních drog trvá delší dobu. Nejčastěji užívané jsou konopné látky, s nimiž měla někdy v životě zkušenost více než třetina respondentů.

Navzdory pozitivnímu trendu se postavení České republiky v těchto ukazatelích v Evropě příliš nezměnilo. "Pokud jde o zkušenosti s konopnými drogami, tak jsme stále jednoznačně první v pořadí evropských zemí, které se té studie účastnily. Pokud jde o kouření a užívání alkoholu, tak tam jsme také výrazně výš než evropský průměr," řekl Csémy.

Rychlost poklesu užívání návykových látek mezi českou mládeží autory studie překvapila natolik, že letos provedli ověřovací studii na novém vzorku šestnáctiletých. Ta tyto trendy potvrdila.

Zatím podle Csémyho neexistuje jednoznačné vysvětlení, proč se to stalo. Může to souviset mimo jiné se změnou životního stylu a přesunem mladých lidí do virtuálního světa sociálních sítí. "Tráví mnohem méně času při skutečném kontaktu s vrstevníky ve volném čase. Z hlediska image je možná důležitější, jaký má telefon a zda má přístup k síti, než jestli má v kapse marlbora," poznamenal Csémy.

Koordinátorka studie Pavla Chomynová si pokles vysvětluje vlivem prostředí a současných technologií. Mladí si podle ní nechtějí kazit image před svými kamarády. “Děti se bojí, že je s cigaretou nebo opilé někdo vyfotí a zveřejní to na sociálních sítích a ony by z toho měly ostudu,” říká. Díky sociálním sítím by navíc na jejich prohřešek mohli také snadněji přijít rodiče.

Více času tráví na internetu

Tato studie se poprvé věnovala také fenoménům souvisejícím se závislostí na internetu. Asi desetina studentů uvedla, že v posledním roce hrála hry o peníze. On-line hazard přitahuje v mnohem větší míře chlapce než dívky.

Podle Csémyho za tím stojí rozdílné aktivity, kterým se obě skupiny na internetu věnují. "Děvčata se mnohem více pohybují na sociálních sítích, zatímco chlapci více hrají hry, od kterých je jen krůček k on-line hazardním hrám," uvedl. Více než dvě pětiny studentů tráví ve všední den více než čtyři hodiny na internetu. Odborníci podle Csémyho zatím nevědí, jaké mohou z dlouhodobého pohledu být důsledky nadměrné konzumace internetu.

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil varoval před tím, že jednu závislost může nahradit jiná. "Narůstá počet dětí, které hrají o peníze. Hraní na internetu je téma, které podle mě za deset let budeme řešit mnohem více než nelegální drogy," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turín poprvé prohrál. Doma nestačil na nováčka z Lecce

Fotbalisté FC Turín ve třetím kole italské ligy nestačili na domácím hřišti na nováčka z Lecce a po porážce 1:2 poprvé v sezoně ztratili body. Jediným týmem se stoprocentní bilancí zůstal v Serii A Inter Milán, na jehož hřišti se v úterý představí pražská Slavia při vstupu do Ligy mistrů.

Hosté z Lecce přijeli do Turína k dohrávce se skóre 0:5 po prvních dvou kolech a jejich čekání na gól ukončil ve 35. minutě brazilský útočník Diego Farias dorážkou vlastní střely vyražené brankářem. Po změn stran vyrovnal z penalty za faul Andrea Belotti, ale čtvrt hodiny před koncem Marco Mancosu další pohotovou dorážkou po zákroku gólmana Salvatoreho Sirigua rozhodl o tříbodovém zisku pro outsidera.

před 3 hodinami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Další zprávy