Česká města špatně čistí splašky. Brusel chystá pokutu

Pavel Baroch
29. 12. 2010 18:30
Do konce roku musí mít města čističku, Praha se stavbou ještě ani nezačala
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Česko může poprvé po šesti letech od vstupu do Evropské unie na vlastní pokladně poznat, jak moc se nevyplatí nedodržovat evropské závazky.

Do konce roku musí všechna města nad dva tisíce obyvatel čistit své splašky z domácností podle přísných evropských norem. Jenže více než sto obcí, kde žijí tisíce lidí, nebude mít odpovídající čistírnu odpadních vod včas.

A Česku kvůli tomu hrozí vysoké, milionové pokuty, které by navíc platilo tak dlouho, dokud by nezjednala nápravu.

Pokuta za Prahu: 17 milionů každý měsíc

Ministerstvo životního prostředí už oznámilo, že jen kvůli čističce v Praze, která se ještě ani nezačala stavět, může Brusel chtít po české vládě jednorázovou pokutu asi 49 milionů korun a následně více než 17 milionů každý měsíc.

"S Českou republikou asi bude zahájeno jednání o porušení smlouvy. S ohledem na soudní praxi a skutečnost, že čistírna odpadních vod v Praze je největší v České republice, lze reálně očekávat, že se výše paušální pokuty i penále nebudou pohybovat na svých dolních hranicích," vysvětlila výši pokuty náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízková.

Čistírnu vod nemělo 137 českých obcí

Praha ovšem není jediná, kdo nebude od ledna čistit splašky z domácností odpovídajícím způsobem. Na černém seznamu ministerstva zemědělství je například Sokolov, Pardubice, Slaný, Pelhřimov nebo Uherský Brod.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Podle poslední aktualizace z konce letošního ledna nemělo čistírnu odpadních vod podle příslušných požadavků 137 obcí nad dva tisíce obyvatel," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková.

Máme přísnější limity, tvrdí úřad

Dvořáčková uvedla, že mezi hlavní důvody, proč desítky měst nebudou mít čističku včas, patří přísnější české zákony.

"Markantní rozdíl je u čistíren odpadních vod v obcích se dvěma až deseti tisíci obyvateli, kde je podle příslušného nařízení vlády stanoven limit pro celkový dusík, přičemž evropská směrnice tento limit pro tyto čističky nestanovuje," poznamenala mluvčí Dvořáčková.

Dalším důvodem je pomalé čerpání peněz z dotačních fondů Evropské unie, popřípadě to, že se Brusel zdráhá některým obcím včetně Prahy poskytnout miliardové dotace, protože se mu nelíbí smlouvy mezi radnicemi a soukromými provozovateli vodovodů a kanalizací.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Některé obce podle Dvořáčkové jsou navíc na stavbu nebo rekonstrukci čistírny a kanalizací nedostatečně připravené.

Většina čističek bude příští rok

Ministerstvo zemědělství odhaduje, že ve většině "nevyřešených" aglomerací bude čistička dokončena příští rok. "Jen ve výjimečných případech později," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Tereza Dvořáčková.

Dodala, že to potvrdila srpnová kontrola, která prověřovala právě situaci v problametických obcích a městech.

"V roce 2011 můžeme očekávat dotazy Evropské komise k aktuálnímu stavu ohledně čistíren odpadních vod," poznamenala Dvořáčková, podle níž pak česká vláda sdělí i reálný harmonogram dokončení čističek.

 

Právě se děje

Další zprávy