Česká matka zažaluje norský úřad, jenž jí odmítá vrátit syny

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 12. 2014 16:59
Případem Evy Michalákové se zabývala i Sněmovna. Poslanci v usnesení vyzvali vládu, aby učinila maximum pro návrat dvou chlapců do České republiky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Česká matka Eva Michaláková, jíž norské úřady před třemi lety odebraly syny, se chystá v Norsku podat žalobu proti tamní sociální službě a požádat o svěření dětí do své péče. Její norské advokátky připravují příslušné právní kroky. Informovala o tom poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09), která kauzu sleduje.

Případem hochů se v úterý odpoledne zabývala Sněmovna. Ta podpořila většinu bodů, které Chalánková v usnesení navrhovala. Dolní komora uložila vládě okamžitě jednat s norskou stranou a aby kabinet a prezident iniciovali i jednání o mezistátní smlouvě o ochraně dětí. Podle usnesení by měl premiér Sobotka nejpozději do půlky února poslance informovat o tom, jaká opatření kabinet učinil.

"Je nepřípustné, aby sourozenci vyrůstali odděleně v cizích rodinách. V Norsku jsou pošlapávána práva českých občanů. Vláda musí přestat strkat hlavu do písku," uvedla Chalánková.

"My v tuto chvíli nemáme v ruce žádné právní nástroje, jak kauzu v Norsku ovlivnit," prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Nová žádost o vrácení dětí do péče je podle ní nutný úkon, protože případ se odehrává podle norských zákonů.

Matka vídá syny dvakrát ročně dvě hodiny

Norská sociální služba Barnevern odebrala českému páru syny v květnu 2011 po udání z mateřské školy pro podezření z pohlavního zneužívání. Policie vyšetřovala otce chlapců a později i matku, vyšetřování ale zastavila a obvinění nepadlo.

V únoru 2012 úřady rodiče zbavily práva na péči. Děti se dostaly ke stálým pěstounům, každé teď žije v jiné rodině. Matka může syny vidět dvakrát ročně po dvou hodinách. Norské soudy její odvolání odmítly, loni v listopadu se obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten její stížnost ale nepřijal.

Ředitel českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán České televizi řekl, že podezření na pohlavní zneužívání nebylo jediným důvodem odebrání dětí.

Chalánková Sněmovně navrhne, aby zavázala vládu k okamžitému jednání s Norskem a požádala ho o vysvětlení, proč musí být hoši u pěstounů. Očekává, že kabinet norskou stranu osloví i s dotazem, jestli norské úřady uvažují o spolupráci s českými institucemi při svěření dětí do péče českých příbuzných.

Podle poslankyně je také nezbytné, aby vláda a prezident iniciovali sjednání mezinárodní smlouvy o ochraně dětí. Chalánková věří, že její návrh zákonodárci podpoří.

Šance na úspěch je mizivá

Podle šéfa vládních lidovců Pavla Bělobrádka sice matka ještě všechny nástroje nevyužila, ale jiné země se v podobných případech o děti dokázaly postarat. "Děti patří především k matce, pokud tam nejsou sociálně patologické záležitosti. Můžeme si vyřešit naši matku s našimi dětmi u nás," dodal.

Předseda klubu ČSSD Roman Sklenák řekl, že bez dostatku informací není možné efektivně pomoci, norské úřady ale podrobnosti nesdělují. Jediná cesta je, aby se matka znovu obrátila na norské soudy, míní. Dodal, že ČR zatím vůči Norsku k takzvané diplomatické ochraně pro své občany nikdy nesáhlo. "Je nutné zvolit správnou cestu, abychom si nepočínali v diplomatických vztazích neobratně," uvedl Sklenák.

Podle šéfa poslanců opoziční ODS Zbyňka Stanjury by se ale stát měl za práva svých občanů bít silněji. "Jsou cesty, které stát nevyužil. Slýcháme, že existují opravné prostředky místo toho, aby vláda šla do konfliktu," uvedl Stanjura. Hnutí Úsvit bude podle předsedy svého klubu Radima Fialy navrhovat, "aby se český stát postaral o své občany a kauza se řešila".

Podle Chalánkové jedinou možností, kterou matka má, je právě žaloba proti norské sociální službě. Podávat ji může každý rok. "Většinou je to zamítáno. Šance na úspěch je mizivá," řekla Chalánková.

Podle českého právníka matky Pavla Hasenkopfa může Michaláková podat návrh, rozhodovat o něm bude krajská komise Barnevernu. Po zamítnutí se může žena obrátit na odvolací okresní soud, poté na soud dovolací. Pokud neuspěje, může to zkusit za rok. "Je to věčná smyčka. Opravné prostředky nebudou vyčerpány do 18 let věku chlapců. Jako byste vráželi hlavou do zdi," míní advokát.

Pod peticí na podporu matky a hochů je podle Chalánkové zhruba 9400 podpisů. Archy pořadatelé předají ve středu Úřadu vlády. Na sbírkovém kontě, z něhož se budou platit norské advokátky, je kolem 330 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy