Česká firma vyvinula unikátní střelecký simulátor. Zbraň umí zpětný ráz a nakopne střelce do ramene

Petr Koděra Petr Koděra
26. 5. 2016 18:32
Česká pobočka švédského výrobce letadel a zbraní Saab Czech ze Slavkova u Brna představí návštěvníkům pátečního dne otevřených dveří dvě novinky, které firma vyvinula: simulátor střelby a trenažér indického armádního náklaďáku Ashok. Lidé si budou moci vyzkoušet střelbu z pistole, kulometu nebo útočné pušky v různých situacích, které před nimi speciální počítač promítá na projekční plátno. Simulátor umí napodobit střelbu tak věrně, že díky stlačenému plynu zbraň po každé ráně cukne. "Reálně vás kopne," říká šéf Saab Czech Jiří Veselý s tím, že zbraně jsou doslova nadupané elektronikou, aby simulace co nejpřesněji odpovídala realitě.
Foto: ČTK

Slavkov u Brna - Jdete městem kdesi na Blízkém východě a najednou na vás z ruiny kamenného domu pálí terorista. A vedle něj druhý, třetí. Pokud okamžitě nezareagujete a nezasypete je dávkou ze svého samopalu, nepřežijete. Tedy naštěstí jen virtuálně.

Ve skutečnosti stojíte před projekčním plátnem, na které speciální počítač vaše ozbrojené nepřátele jen promítá. V naaranžovaných situacích se takhle učí zejména vojáci bojovat v rozmanitém prostředí - ve městě, v otevřeném terénu nebo na poušti. Záleží na tom, jaký scénář jim instruktor výcviku pustí.

Nově vyvinutý špičkový simulátor střelby si v pátek odpoledne budou moci vyzkoušet i lidé, kteří navštíví areál firmy Saab Czech ve Slavkově u Brna. Firma, která je dceřinou společností švédského výrobce letadel a zbraní a zaměřuje se právě na vývoj a výrobu simulátorů, pořádá ve svém areálu den otevřených dveří a ukáže ještě jednu novinku ze svých výzkumných laboratoří: trenažér indického vojenského nákladního vozidla Ashok Leyland. Ten firma vyvinula na objednávku pro indického výrobce, jenž nedávno prodal letňanskou Avii zbrojaři Jaroslavu Strnadovi. Ashok pak simulátor využije při dodávkách pro indickou armádu.

Trenažér je model kabiny nákladního vozu na šesti hydraulických osách, které věrně kopírují reálné chování a náklony vozu. Místo čelního a bočních skel kabiny se řidič nedívá na plátno jako v minulosti u jiných simulátorů aut, ale revolučně na velké LCD displeje, kde mu instruktor ve velmi vysokém rozlišení promítá nahrané situace. Například přejezd různých překážek v terénu.

Trénink bez milionových škod

Výhodou výcviku na simulátoru je nezranitelnost stroje, pokud řidič například spadne ze srázu nebo těžké nákladní auto převrátí na bok. "V realitě by nováček způsobil škodu za miliony korun, tady se nic nestane," říká jednatel společnosti Saab Czech Jiří Veselý.

Saab Czech

Původně společnost Ecom, kterou v roce 2011 koupil švédský koncern Saab AB v souvislosti s pronájmem stíhacích letounů gripen pro českou armádu. Firma se 125 zaměstnanci a sídlem ve Slavkově u Brna se specializuje na vývoj a výrobu nejrůznějších druhů simulátorů. Kromě simulace střelby z ručních zbraní vyvíjí i trenažéry automobilů nebo autobusů a také náročných provozů jako jsou ropné plošiny nebo řídící věže na letištích. V pátek 27. května pořádá firma ve svém areálu od 14 do 18 hodin den otevřených dveří, kde si lidé mohou vyzkoušet nový simulátor střelných zbraní.

Slavkovská firma brzy uzavře s indickou automobilkou kontrakt na dodávku šesti stovek těchto kabinových trenažérů. První dva kusy už jsou v Indii, třetí zůstal v Česku na předváděcí akce. Smlouva, jejíž detaily Veselý odmítl zveřejnit, zajistí práci na zhruba deset let. Kabiny se už ale budou montovat přímo v Indii, kde se budou vyrábět i hardwarové součásti jako třeba volant nebo palubní deska. Češi dodají jen softwarové vybavení a jeho aktualizace.

I pro policisty a tajné agenty

Simulátor střelby pak firma nabízí především vládám k výcviku vojáků, ale i policistů nebo tajných služeb. Už dnes na výrobcích ze Slavkova trénují nejen čeští vojáci ve Vyškově, ale i v dalších zemích světa.

Nejnovější model střeleckého simulátoru umí i světový unikát: zpětný ráz. Napodobí tedy střelbu tak věrně, že díky stlačenému plynu zbraň po každé ráně v ruce cukne. "Reálně vás kopne," říká Jiří Veselý s tím, že zbraně jsou doslova prošpikované čidly, která přenášejí informace do počítače. "Je to nadupané elektronikou," dodává Veselý.

Zjednodušeně řečeno: vysokorychlostní kamery snímají paprsky alias rány z pušek a vrací je do počítače. Ten pak vyhodnocuje, která zbraň kam míří a střílí. Systém zároveň ví, co se se zbraní děje. Zejména kolik má nábojů. Nedovolí tak vystřelit víckrát, než by ve skutečném terénu bylo možné. Počítač pak vyhodnocuje úspěšnost palby, a tedy i celého výcviku.

Střelba se dá trénovat se širokým spektrem zbraní: k dispozici jsou pistole, samopal, kulomet, útočná puška, minomety i protitankové zbraně. Vždy jde o přesné repliky těch skutečných.

Saab Czech vyvinul i speciální zbraně pro odstřelovače. Snajpři se učí, jak se správně dívat přes puškohled, jak správně mířit. Puškohled je navíc vybaven vlastním displejem, který zaostřuje obraz ve větší vzdálenosti. Střelec tak vidí detaily běžným okem nepostřehnutelné.

Na simulátoru může současně trénovat až dvanáct střelců a víc trenažérů se dá vzájemně propojit do společného scénáře. V jednu chvíli tak proti sobě mohou bojovat celé skupiny. "Vytvoří se jedno velké bojiště," podotkl Jiří Veselý.

 

Právě se děje

Další zprávy