Česká armáda má málo vojáků, potřebujeme aspoň 30 tisíc profesionálů, tvrdí ministr

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 11. 2016 14:57
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se domnívá, že armáda by měla mít v budoucnu aspoň 30 000 profesionálních vojáků a k tomu dalších 5000 vojáků v záloze. Dosavadní cíl 27 000 profesionálů mu připadá nízký. Řekl to dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. "30 000 profi vojáků plus záloha aspoň těch 5000 je v podstatě minimum. Čili my musíme ty plány našich předchůdců v tomto navýšit," řekl ministr. Do roku 2025 se to ale podle něj asi nedá stihnout. Podle údajů ze začátku letošního roku evidoval resort zhruba 22 000 vojáků z povolání, 6400 občanských zaměstnanců a asi 1100 státních zaměstnanců podle služebního zákona.
Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický | Foto: Jakub Plíhal
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy