Česká armáda koupí obrněná auta Iveco za 3,6 miliardy

Domácí Domácí
23. 12. 2009 16:18
Na kontraktu spolupracovalo i Slovensko
Lehký obrněný vůz Iveco
Lehký obrněný vůz Iveco | Foto: Iveco

Praha - Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na dodávku 90 lehkých obrněných vozidel Iveco i s logistikou a municí za více než 3,6 miliardy korun.

Iveco bylo vybráno bez výběrového řízení, kritici projektu navíc připomínají, že nákup přichází v době, kdy stát musí maisvně šetřit.

Vozidla v několika verzích budou dodána v letech 2010 až 2013. Česko při nákupu kolových obrněnců spolupracuje se Slovenskem. Česko nakoupí 90 vozů, Slováci dalších 40 lehkých obrněnců. Při společném postupu mají obě armády možnost využít výhodnější cenu, argumentuje ministerstvo obrany.

"S vozidly panuje spokojenost. V misi v Afghánistánu jsme na ně zaregistrovali tři útoky. Vozy byly sice poškozeny, ale nedošlo k žádným ztrátám na životech převážených vojáků, což je nejdůležitější," konstatoval už v říjnu ministr obrany Barták.

Dalším důvodem, proč bylo vybráno Iveco, je podle Bartáka rychlost dodávky. Vojáci převezmou auta ve dvou etapách. Nejprve šedesát, a později i dalších třicet vozů.

Nepůjde o první vozy této značky, které armáda využívá. Už nyní mají vojáci k dispozici 19 vozů. Ani na jejich dodávku nebylo vyhlášeno výběrové řízení. Argumentem byla stejně jako nyní rychlost dodání pro vojáky na zahraničních misích.

 

Právě se děje

Další zprávy