Česká armáda koupí obrněná auta Iveco za 3,6 miliardy

Domácí Domácí
23. 12. 2009 16:18
Na kontraktu spolupracovalo i Slovensko
Lehký obrněný vůz Iveco
Lehký obrněný vůz Iveco | Foto: Iveco

Praha - Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na dodávku 90 lehkých obrněných vozidel Iveco i s logistikou a municí za více než 3,6 miliardy korun.

Iveco bylo vybráno bez výběrového řízení, kritici projektu navíc připomínají, že nákup přichází v době, kdy stát musí maisvně šetřit.

Vozidla v několika verzích budou dodána v letech 2010 až 2013. Česko při nákupu kolových obrněnců spolupracuje se Slovenskem. Česko nakoupí 90 vozů, Slováci dalších 40 lehkých obrněnců. Při společném postupu mají obě armády možnost využít výhodnější cenu, argumentuje ministerstvo obrany.

"S vozidly panuje spokojenost. V misi v Afghánistánu jsme na ně zaregistrovali tři útoky. Vozy byly sice poškozeny, ale nedošlo k žádným ztrátám na životech převážených vojáků, což je nejdůležitější," konstatoval už v říjnu ministr obrany Barták.

Dalším důvodem, proč bylo vybráno Iveco, je podle Bartáka rychlost dodávky. Vojáci převezmou auta ve dvou etapách. Nejprve šedesát, a později i dalších třicet vozů.

Nepůjde o první vozy této značky, které armáda využívá. Už nyní mají vojáci k dispozici 19 vozů. Ani na jejich dodávku nebylo vyhlášeno výběrové řízení. Argumentem byla stejně jako nyní rychlost dodání pro vojáky na zahraničních misích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy