Česká armáda koupí obrněná auta Iveco za 3,6 miliardy

Domácí Domácí
23. 12. 2009 16:18
Na kontraktu spolupracovalo i Slovensko
Lehký obrněný vůz Iveco
Lehký obrněný vůz Iveco | Foto: Iveco

Praha - Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na dodávku 90 lehkých obrněných vozidel Iveco i s logistikou a municí za více než 3,6 miliardy korun.

Iveco bylo vybráno bez výběrového řízení, kritici projektu navíc připomínají, že nákup přichází v době, kdy stát musí maisvně šetřit.

Vozidla v několika verzích budou dodána v letech 2010 až 2013. Česko při nákupu kolových obrněnců spolupracuje se Slovenskem. Česko nakoupí 90 vozů, Slováci dalších 40 lehkých obrněnců. Při společném postupu mají obě armády možnost využít výhodnější cenu, argumentuje ministerstvo obrany.

"S vozidly panuje spokojenost. V misi v Afghánistánu jsme na ně zaregistrovali tři útoky. Vozy byly sice poškozeny, ale nedošlo k žádným ztrátám na životech převážených vojáků, což je nejdůležitější," konstatoval už v říjnu ministr obrany Barták.

Dalším důvodem, proč bylo vybráno Iveco, je podle Bartáka rychlost dodávky. Vojáci převezmou auta ve dvou etapách. Nejprve šedesát, a později i dalších třicet vozů.

Nepůjde o první vozy této značky, které armáda využívá. Už nyní mají vojáci k dispozici 19 vozů. Ani na jejich dodávku nebylo vyhlášeno výběrové řízení. Argumentem byla stejně jako nyní rychlost dodání pro vojáky na zahraničních misích.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy