Češi zřejmě na Expo zlato předvedou, nebude však z ČNB

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
8. 3. 2010 16:20
Ministr zahraničí nakonec stáhl návrh, aby tuna ze zlatých zásob cestovala na světovou výstavu do Šanghaje
To samé zlato v té samé kvalitě?
To samé zlato v té samé kvalitě? | Foto: D.I.C.

Praha - Vláda fakticky odmítla pustit tunu zlata České národní banky na EXPO 2010 do Šanghaje. 

Ze zlata se měla odlít obří kapka jako exponát české části světové výstavy. Ministr zahraničí po váhání kabinetu návrh stáhl. Bylo to poté, co už minulý týden vláda rozhodnutí o zlatu odložila a ministerstvo financí se proti plánu ostře postavilo.

Podle ministra Eduarda Janoty generální komisař pro českou účast na světové výstavě Pavel Stehlík už před dneškem pochopil, že se státním zlatem počítat nemůže.

"Dostal jsem esemesku od pana komisaře před dnešním jednáním vlády, že bude hledat náhradní řešení," uvedl ministr financí.

Pojede soukromé zlato

Generální komisař se nyní zřejmě pokusí získat zlato jinak, rozhodně ale nepůjde o tunu.

"Půjde jen o zlomek zlata a opatří se jiným způsobem," upřesnil premiér Fischer. "Bude to výlučně na privátní bázi, vláda ani Česká národní banka se na tom podílet nebudou."

Obří kapku vymyslel česko-argentinský umělec Federic Díaz. Návštěvník EXPA se na ni měl dívat ze speciálního senzorického křesla, které by zaznamenalo jeho pocity a pak je převedlo na barvy, tvary nebo vůně. 

Po výstavě se měla kapka přetavit zpět na zlaté cihly. Ministerstvo financí ale mělo obavy, že by se do centrální banky mohlo vrátit jiné zlato než to, které by Díaz použil z centrální banky.

Ministerstvo financí: bylo by to riziko

Na to ostatně ukazovala i některá prohlášení mluvčího pro EXPO 2010 Jiřího Potužníka, který v médiích prohlásil, že ve hře je skutečně i varianta, kdy by se obří kapka vydražila a jiné zlato se vrátilo do České republiky. To naopak popíral Díaz, když tvrdil, že nikdy nebylo cílem kapku prodat.

Česká televize navíc minulý týden přinesla informaci o údajné smlouvě mezi ministerstvem a centrální bankou, podle které by vrácené zlato nemuselo být identické s tím, které by bylo zapůjčeno.

Momentálně má centrální banka asi 13 tun zlata. Jedna tuna pro EXPO má hodnotu así 700 milionů korun.

Celkem vláda uvolnila na EXPO 2010 v Šanghaji půl miliardy korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy