reklama
 
 

Češi zřejmě na Expo zlato předvedou, nebude však z ČNB

8. 3. 2010 16:20
Ministr zahraničí nakonec stáhl návrh, aby tuna ze zlatých zásob cestovala na světovou výstavu do Šanghaje

Praha - Vláda fakticky odmítla pustit tunu zlata České národní banky na EXPO 2010 do Šanghaje. 

Ze zlata se měla odlít obří kapka jako exponát české části světové výstavy. Ministr zahraničí po váhání kabinetu návrh stáhl. Bylo to poté, co už minulý týden vláda rozhodnutí o zlatu odložila a ministerstvo financí se proti plánu ostře postavilo.

Podle ministra Eduarda Janoty generální komisař pro českou účast na světové výstavě Pavel Stehlík už před dneškem pochopil, že se státním zlatem počítat nemůže.

"Dostal jsem esemesku od pana komisaře před dnešním jednáním vlády, že bude hledat náhradní řešení," uvedl ministr financí.

Pojede soukromé zlato

Generální komisař se nyní zřejmě pokusí získat zlato jinak, rozhodně ale nepůjde o tunu.

"Půjde jen o zlomek zlata a opatří se jiným způsobem," upřesnil premiér Fischer. "Bude to výlučně na privátní bázi, vláda ani Česká národní banka se na tom podílet nebudou."

Obří kapku vymyslel česko-argentinský umělec Federic Díaz. Návštěvník EXPA se na ni měl dívat ze speciálního senzorického křesla, které by zaznamenalo jeho pocity a pak je převedlo na barvy, tvary nebo vůně. 

Po výstavě se měla kapka přetavit zpět na zlaté cihly. Ministerstvo financí ale mělo obavy, že by se do centrální banky mohlo vrátit jiné zlato než to, které by Díaz použil z centrální banky.

Ministerstvo financí: bylo by to riziko

Na to ostatně ukazovala i některá prohlášení mluvčího pro EXPO 2010 Jiřího Potužníka, který v médiích prohlásil, že ve hře je skutečně i varianta, kdy by se obří kapka vydražila a jiné zlato se vrátilo do České republiky. To naopak popíral Díaz, když tvrdil, že nikdy nebylo cílem kapku prodat.

Česká televize navíc minulý týden přinesla informaci o údajné smlouvě mezi ministerstvem a centrální bankou, podle které by vrácené zlato nemuselo být identické s tím, které by bylo zapůjčeno.

Momentálně má centrální banka asi 13 tun zlata. Jedna tuna pro EXPO má hodnotu así 700 milionů korun.

Celkem vláda uvolnila na EXPO 2010 v Šanghaji půl miliardy korun.

autor: Jan Němec | 8. 3. 2010 16:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama