Češi žijí o 7,5 roku déle než před revolucí, jsou i déle zdraví. Ohrožuje nás ale obezita

Markéta Šrajbrová Jan Kočenda, Markéta Šrajbrová
11. 7. 2017 7:13
Česká republika podle výzkumu OECD od roku 1990 zaznamenala hned po Estonsku největší nárůst délky života. Zatímco v roce 1990 se Češi průměrně dožívali 71,5 roku, v roce 2014 to už bylo téměř 79 let. Češi žijí déle než kdy jindy, stále jsou však pod průměrem Evropské unie, který činí 80,9 roku.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Česká republika patří mezi země, kde se v poslední době nejvíce prodloužila délka života. Vyplývá to z průzkumu Organizace pro hospodářskou pomoc a rozvoj (OECD), podle nějž se v Evropě výrazněji prodloužila očekávaná délka života jen v Estonsku. Zatímco v roce 1990 se Češi průměrně dožívali 71,5 roku, v roce 2014 to už bylo téměř 79 let. Přesto je Česko stále pod průměrem Evropské unie, který činí 80,9 roku.

Lidé se obecně dožívají vyššího věku i díky snadnějšímu přístupu ke zdravotní péči a zdravějšímu životnímu stylu. Z toho důvodu také žijí delší dobu bez zdravotních omezení. Češky prožijí ve zdraví 65 let života, čeští muži o 1,6 roku méně.

Oproti roku 2005 se život ve zdraví v Česku prodloužil zhruba o pět let. Nejméně zdravých let mají před sebou Slovenky a lotyšští muži. Naproti tomu ve Švédsku se obě pohlaví těší dobrému zdravotnímu stavu skoro až do 74 let.

Co se naopak zhoršuje, je tělesná kondice lidí. Na začátku druhého tisíciletí byl v Evropě obézní každý devátý člověk, před třemi lety to byl už každý šestý. Na vině je i snadná dostupnost potravin bohatých na energii a málo pohybu

Odborníci poukazují na to, že délku života ovlivňuje jak životní prostředí, tak i sociální situace lidí. "Dožití a zdraví velmi souvisí s životním prostředím a socioekonomickým statusem. Bohatší lidé se dožívají vyššího věku a jsou zároveň zdravější," upozorňuje předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti Iva Holmerová.

Dokládají to i data Českého statistického úřadu, podle nichž je největší rozdíl předpokládané délky života mezi Prahou a Ústeckým krajem. Zatímco muži se v Praze dožívají 78 a ženy téměř 83 let, v Ústeckém kraji je průměrný věk u mužů 74 let a u žen 79,5 roku. 

V České republice lidé umírají zejména na nemoci oběhové soustavy, rakovinu nebo onemocnění dýchacích cest. Na nemoci oběhové soustavy v roce 2015 zemřelo v Česku 41,9 procenta mužů a 49,9 procenta žen. U více než pětiny zemřelých byla diagnostikována nádorová onemocnění. Více než čtvrtina úmrtí mužů a pětina úmrtí žen je odvratitelná - ať už včasnou léčbou, nebo prevencí.

Předloni v České republice skoro polovina (45 procent) zemřelých byla starší 80 let. Necelých dvanáct procent lidí však zemřelo mladších 60 let.

Prodlužování předpokládané délky života má i další důsledek - stárnutí populace. Zatímco v roce 2010 tvořili lidé nad 65 let 15,5 procenta obyvatel Česka, v roce 2014 už téměř 18 procent.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy