Češi žijí déle, musíme změnit zdravotní péči o seniory, vyzvali lékaři

Marek Miller
12. 1. 2016 10:24
Česká republika musí vynaložit více peněz na to, aby se senioři mohli vracet z nemocnic do domácího prostředí a neocitali se v léčebnách dlouhodobě nemocných. Podle geriatrů chybí systému takzvané následné a dlouhodobé péče peníze i personál. Změny ve financování jsou nutné k tomu, aby se víc seniorů mohlo vrátit po nemoci do domácího prostředí. Lékaři kritizují ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí za nedostatečnou spolupráci na řešení problému s financováním.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Česká republika musí vynaložit více peněz na to, aby se senioři mohli vracet z nemocnic do domácího prostředí a neocitali se v léčebnách dlouhodobě nemocných. S prohlášením vystoupili lékaři v úterý na tiskové konferenci v Praze.

Podle lékařů chybí systému, který seniorům slouží k rekonvalescenci po akutních stavech - takzvaná následná a dlouhodobá péče – peníze a zdravotnický personál.

"Optimální situaci představuje model, kdy se geriatrický pacient po zvládnutí akutní choroby v nemocnici - a po rehabilitaci ve zdravotnickém zařízení následné péče - vrací opět do domácího prostředí," říká primář Geriatrického centra pardubické nemocnice Ivo Bureš. Když se naopak po vyléčení "ocitá v léčebnách dlouhodobě nemocných, většinou již trvale, je to nevýhodné jak pro samotného pacienta, tak i pro systém zdravotní péče," dodává.

Změny ve zdravotní péči o seniory se podle lékařů musí zaměřit hlavně na problém, který je pro české zdravotnictví typický: z mnoha seniorů, kteří by se měli zotavit po překonání akutního stavu nemoci, se nakonec během následné péče stanou dlouhodobí ležící pacienti. V zařízeních, kterým chybí peníze i personál, se jejich zdravotní stav zhorší, bez vyhlídky na návrat do domácího prostředí. Řešení této otázky bude v budoucnosti naléhavější s tím, jak bude česká populace stárnout. Počet lidí ve věku 80 a více let se do roku 2030 téměř zdvojnásobí na 691 tisíc. Zatímco před pěti lety těchto lidí bylo v populaci 3,6 procenta, za pět let jejich podíl bude už 6.6 procenta.

Podfinancování následné a dlouhodobé péče také podle lékařů souvisí se špatným nastavením krytí od pojišťoven. Zatímco například akutní lůžka jsou plně hrazena pojišťovnami, v případě lůžek pro rekonvalescenci tomu už tak není. Také rozdíl v nákladech na tzv. hotelové služby, které zahrnují například prádlo, jídlo a úklid, je podle lékařů "neodůvodnitelný": 2100 korun u akutní péče, v porovnání s 570 korunami u péče následné.

Podle profesora Petra Fialy, místopředsedy Asociace českých a slovenských nemocnic, by se Česko například mohlo inspirovat příkladem Německa, kde zavedli dodatečnou složku sociálního pojištění – pojištění ošetřovatelské. K zavedení tohoto pojištění by mohla být vyčleněna část prostředků ze "zdravotního" a část prostředků ze "sociálního" pojištění. Podle Fialy by to v Česku mělo být alespoň 40 miliard korun ročně, z toho asi dvě třetiny na lůžkovou péči a třetina prostředků na zdravotnické pracovníky v terénu.

Fiala řekl, že ministerstva zdravotnictví a práce na řešení problému nespolupracují. Podle něj se ministerstvo práce a sociálních věcí nechce podílet na úhradě zdravotní péče ani v sociálních zařízeních ani ve zdravotnictví. Zdravotní pojišťovny se zase brání některým úhradám argumentem, že na akutních lůžkách a na lůžkách následné péče je mnoho "sociálních" pacientů.

"V posledních letech se v České republice diskutuje o nutnosti transformace zdravotnictví, redukci akutních lůžek a vytvoření lůžek následné péče. Největší problém však spočívá v tom, že se hovoří o lůžkách následné péče jako o levných lůžkách. Potřeba diferenciace a specializace, která by vedla ke kvalitní rehabilitační a ošetřovatelské péči pro chronicky nemocné, není respektována," říká koordinátorka iniciativy, MUDr. Marta Šimůnková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy