Češi poslali na pomoc Nepálu už 20 milionů korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2015 16:47
Částka se proti úterý zvýšila zhruba o deset milionů korun a každou hodinou roste.
Obyvatelé Nepálu (lustrační foto)
Obyvatelé Nepálu (lustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Bezmála 20 milionů korun poslali Češi na konta sbírek humanitárních organizací na pomoc Nepálu, který v sobotu postihlo ničivé zemětřesení.

Vybraná suma se od úterý zvýšila zhruba o deset milionů korun a stále roste.

Lidé posílají peníze bankovním převodem, využívají oblíbené dárcovské textové zprávy či on-line platbu kartou, některé obchody zase věnují určitou částku za každou zakoupenou věc.

Počet obětí zemětřesení podle dosavadních údajů přesáhl pět tisíc, podle nepálského premiéra jich může být až deset tisíc.

Do Nepálu míří záchranné týmy

Na kontě SOS NEPÁL organizace Člověk v tísni se zatím shromáždilo nejvíce peněz - 12 milionů korun, řekl mediální koordinátor společnosti Petr Štefan.

Organizace postupně uvolňuje až milion korun na okamžitou pomoc a do Nepálu poslala čtyřčlenný tým.

Jeden ze členů už spolu s deseti nepálskými dobrovolníky a zdravotníky vyrazil do oblasti Gorka poblíž epicentra zemětřesení, kam by měli dorazit během středy. "Míří do úplně nejodlehlejších vesnic, odkud zatím nejsou skoro žádné zprávy," dodal Štefan.

Peníze přibývají i na kontě Diakonie Českobratrské církve evangelické. Zatím se na účtu sešly zhruba tři miliony korun, informoval Eliáš Molnár.

Balíčky i léky

Česká pobočka mezinárodní organizace ADRA zatím podle mluvčí Kateřiny Piechowizc vybrala přes dva miliony korun. Na místě neštěstí působí pětičlenný tým z mezinárodní sítě ADRA.

Pomozte Nepálu

Zemětřesení v Nepálu.

Charita ČR: číslo účtu je 55660022/0800, variabilní symbol 107.

Český červený kříž: číslo účtu 333999/2700, variabilní symbol 1504.

Člověk v tísni: SOS NEPÁL, číslo účtu 54333345/0300

Adra: číslo účtu 66888866/0300, variabilní symbol 380. DMS ve tvaru DMS ADRA je možné zasílat na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 korun).

Diakonie ČCE - Středisko humanitární a rozvojové spolupráce: číslo účtu 292949292/0300, variabilní symbol 319. DMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC zasílejte na číslo 87 777.

Více než dva miliony korun poslali lidé na konto české Charity, řekl Jan Oulík z Charity. Z výtěžku sbírky Charita zakoupí potravinové a hygienické balíčky a léky pro chronicky nemocné.

Necelý milion se sešel na kontě Českého červeného kříže (ČČK), uvedl prezident sdružení Marek Jukl. Nově mohou zájemci posílat i SMS zprávy ve tvaru DMS CCK na číslo 87777.

Výtěžek sbírky bude součástí pomoci mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, která v první fázi pošle Nepálu přes 885 milionů korun.

Sbírku organizují i menší sdružení, například česká pobočka mezinárodní organizace CARE či Magna Děti v tísni. Lékaři bez hranic zatím mimořádnou sbírku nevyhlásili, lidé mohou příspěvky posílat na krizový účet s číslem 222666/2700.

Od vlády 20 milionů

Česká vláda v pondělí schválila uvolnění 20 milionů korun na vyslání letadla se záchranáři na místo katastrofy. Letadlo s českým týmem v noci  přistálo v Káthmándú. Čeští zdravotníci a lékaři nyní čekají, až dostanou přidělenou lokalitu, kde budou pomáhat s ošetřováním raněných.

Při přírodních a humanitárních katastrofách se mezi Čechy obvykle zvedá obrovská vlna solidarity. Například při tsunami v Asii před deseti lety, kdy zahynulo téměř 230 000 lidí, se mezi občany vybralo zhruba 360 milionů korun a vláda schválila pomoc 240 milionů korun.

O šest let později se na pomoc Haiti po zemětřesení vybralo zhruba 130 milionů korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy