Čechům, kteří se vrátí z Ukrajiny, dá stát bydlení i peníze

ČTK ČTK
8. 12. 2014 14:23
Krajané z celého světa, kteří požádají o přesídlení do Česka, získají bezplatné ubytování na půl roku až rok, peníze i další pomoc.
Ministr vnitra Milan Chovanec.
Ministr vnitra Milan Chovanec. | Foto: Ministerstvo vnitra

Praha - Krajané z celého světa, kteří požádají o přesídlení do Česka, budou moci získat bezplatné ubytování na půl roku až rok, finanční pomoc až 50 tisíc korun pro dospělé a 20 tisíc pro mladší 18 let, asistenci při stěhování, zajištění trvalého bydlení nebo zaměstnání a další pomoc.

Návrh ministerstev vnitra a zahraničí schválila vláda. Program vznikl v reakci na žádosti několika stovek krajanů z Ukrajiny o přesídlení do Česka. Zhruba stovka z nich už je v kontaktu s úřady.

"Jedná se o všechny krajany, kteří jsou na území kteréhokoliv státu kdekoliv na světě, to znamená, není to jenom čistě pro volyňské Čechy," řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Hlavní posun: finance

Rozhodnutím vlády se změnily zásady pro repatriaci krajanů z roku 2006, hlavní posun spatřuje Chovanec ve finanční pomoci. Nemělo by to ale podle něj vést k vlně ekonomických navrátilců.

Uvedl také, že v první vlně rozeslaly české úřady 150 dopisů a e-mailů českým krajanům na Ukrajině. "Máme zhruba 98 lidí, kteří se z toho seznamu přihlásili a dál jednají s úřady o tom, jestli využijí, nebo nevyužijí nabídku České republiky. Ta nabídka je dneska konkrétní, je na nich, jestli ji využijí, nebo ne," uvedl.

Ve druhé vlně odešlo dalších 130 dopisů a e-mailů, odezva na ně ale zatím není.

Jen odůvodněné případy

Lidem s prokázaným českým původem program "na základě individuální žádosti" nabízí možnost získat v Česku trvalý pobyt. V odůvodněných případech potom "poskytnout asistenci pro splnění podmínek povolení trvalého pobytu a zároveň asistenci v počátcích jejich života v ČR tak, aby se maximálně usnadnila jejich integrace a tím i jejich plnohodnotné zapojení do české společnosti".

Materiál zdůrazňuje, že pomoc může být přiznána pouze v odůvodněných případech. O odůvodněnosti žádosti a rozsahu pomoci má rozhodovat ministr vnitra s přihlédnutím k sociální a ekonomické situaci žadatelů. Na poskytnutí pomoci nebude právní nárok.

Krajané budou moci v Česku získat krátkodobé ubytování v zařízeních ministerstva vnitra nebo zdravotní pojištění. Maximální výše finanční pomoci bude 50 tisíc korun na každou dospělou osobu a 20 tisíc na každou osobu do 18 let žijící ve společné domácnosti.

Peníze bude vyplácet vnitro

Peníze budou určeny na překlenutí prvních měsíců pobytu v Česku, zejména na uhrazení poplatků spojených s užíváním bytu nebo nákup vybavení. Tyto příspěvky má vyplácet vnitro.

Přesídlení krajané budou také moci získat bezplatně dočasné ubytování včetně stravy na šest měsíců, tuto dobu bude možné v odůvodněných případech prodloužit na 12 měsíců. "Tato doba slouží zejména k získání průkazů povolení k pobytu, absolvování integračního a jazykového kurzu a seznámení s životem v ČR," poznamenává dokument, o němž vláda rozhodovala.

Pomůže i charita

Vedle těchto kurzů chce vláda krajanům nabídnout pomoc s transportem osob a "v přiměřené míře" i majetku do ČR, s hledáním trvalého ubytování a zaměstnání nebo při podávání žádosti o uznání dosaženého vzdělání.

Tuto asistenci stát může poskytovat i prostřednictvím nestátního subjektu, s nímž pro tento účel uzavře smlouvu. Pro letošní a příští rok jím má být Arcidiecézní charita Praha.

Peníze na program půjdou letos z rozpočtu ministerstva vnitra a úřad předpokládá, že letošní náklady nepřesáhnou 12 milionů korun. Prostředky na příští rok má vláda podle návrhu schvalovat v lednu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy