Čechům, kteří se vrátí z Ukrajiny, dá stát bydlení i peníze

ČTK ČTK
8. 12. 2014 14:23
Krajané z celého světa, kteří požádají o přesídlení do Česka, získají bezplatné ubytování na půl roku až rok, peníze i další pomoc.
Ministr vnitra Milan Chovanec.
Ministr vnitra Milan Chovanec. | Foto: Ministerstvo vnitra

Praha - Krajané z celého světa, kteří požádají o přesídlení do Česka, budou moci získat bezplatné ubytování na půl roku až rok, finanční pomoc až 50 tisíc korun pro dospělé a 20 tisíc pro mladší 18 let, asistenci při stěhování, zajištění trvalého bydlení nebo zaměstnání a další pomoc.

Návrh ministerstev vnitra a zahraničí schválila vláda. Program vznikl v reakci na žádosti několika stovek krajanů z Ukrajiny o přesídlení do Česka. Zhruba stovka z nich už je v kontaktu s úřady.

"Jedná se o všechny krajany, kteří jsou na území kteréhokoliv státu kdekoliv na světě, to znamená, není to jenom čistě pro volyňské Čechy," řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Hlavní posun: finance

Rozhodnutím vlády se změnily zásady pro repatriaci krajanů z roku 2006, hlavní posun spatřuje Chovanec ve finanční pomoci. Nemělo by to ale podle něj vést k vlně ekonomických navrátilců.

Uvedl také, že v první vlně rozeslaly české úřady 150 dopisů a e-mailů českým krajanům na Ukrajině. "Máme zhruba 98 lidí, kteří se z toho seznamu přihlásili a dál jednají s úřady o tom, jestli využijí, nebo nevyužijí nabídku České republiky. Ta nabídka je dneska konkrétní, je na nich, jestli ji využijí, nebo ne," uvedl.

Ve druhé vlně odešlo dalších 130 dopisů a e-mailů, odezva na ně ale zatím není.

Jen odůvodněné případy

Lidem s prokázaným českým původem program "na základě individuální žádosti" nabízí možnost získat v Česku trvalý pobyt. V odůvodněných případech potom "poskytnout asistenci pro splnění podmínek povolení trvalého pobytu a zároveň asistenci v počátcích jejich života v ČR tak, aby se maximálně usnadnila jejich integrace a tím i jejich plnohodnotné zapojení do české společnosti".

Materiál zdůrazňuje, že pomoc může být přiznána pouze v odůvodněných případech. O odůvodněnosti žádosti a rozsahu pomoci má rozhodovat ministr vnitra s přihlédnutím k sociální a ekonomické situaci žadatelů. Na poskytnutí pomoci nebude právní nárok.

Krajané budou moci v Česku získat krátkodobé ubytování v zařízeních ministerstva vnitra nebo zdravotní pojištění. Maximální výše finanční pomoci bude 50 tisíc korun na každou dospělou osobu a 20 tisíc na každou osobu do 18 let žijící ve společné domácnosti.

Peníze bude vyplácet vnitro

Peníze budou určeny na překlenutí prvních měsíců pobytu v Česku, zejména na uhrazení poplatků spojených s užíváním bytu nebo nákup vybavení. Tyto příspěvky má vyplácet vnitro.

Přesídlení krajané budou také moci získat bezplatně dočasné ubytování včetně stravy na šest měsíců, tuto dobu bude možné v odůvodněných případech prodloužit na 12 měsíců. "Tato doba slouží zejména k získání průkazů povolení k pobytu, absolvování integračního a jazykového kurzu a seznámení s životem v ČR," poznamenává dokument, o němž vláda rozhodovala.

Pomůže i charita

Vedle těchto kurzů chce vláda krajanům nabídnout pomoc s transportem osob a "v přiměřené míře" i majetku do ČR, s hledáním trvalého ubytování a zaměstnání nebo při podávání žádosti o uznání dosaženého vzdělání.

Tuto asistenci stát může poskytovat i prostřednictvím nestátního subjektu, s nímž pro tento účel uzavře smlouvu. Pro letošní a příští rok jím má být Arcidiecézní charita Praha.

Peníze na program půjdou letos z rozpočtu ministerstva vnitra a úřad předpokládá, že letošní náklady nepřesáhnou 12 milionů korun. Prostředky na příští rok má vláda podle návrhu schvalovat v lednu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy