Češi vysílají do Nepálu další pomoc. Poskytnou hasiče i léky

ČTK ČTK
15. 5. 2015 6:45
Součástí humanitární zásilky Českého červeného kříže budou obvazy, chirurgický materiál, injekční jehly a stříkačky, analgetika, antibiotika a další zdravotnické potřeby.
Zemětřesení z 25. dubna zničilo notnou část nepálské infrastruktury.
Zemětřesení z 25. dubna zničilo notnou část nepálské infrastruktury. | Foto: Reuters

Praha – Dnes kolem půlnoci by mělo do Nepálu vyrazit další letadlo, které do země postižené zemětřesením dopraví čtyři tuny zdravotnického materiálu. Obvazový a další chirurgický materiál je určen pro sedm nemocnic a polních nemocnic.

Letoun dopraví také deset hasičů a čtyři zdravotníky, kteří vystřídají část záchranářského týmu. Ten v asijské zemi působí od konce dubna.

V Nepálu už několik týdnů působí český tým 36 lékařů, zdravotních sester a hasičů. Délka jeho mise byla původně plánována minimálně na dva týdny, počítalo se ale s případným prodloužením až na měsíc. Ve středu vláda schválila prodloužení pomoci o dalších 15 dní.

Při ničivém zemětřesení 25. dubna zahynulo přes osm tisíc lidí a zranilo se dalších více než 18 tisíc lidí. V úterý Nepál postihlo další silné zemětřesení, které si vyžádalo desítky obětí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy