Češi vyhledávají manželské poradny. Loni jich bylo 40 tisíc

ČTK ČTK
23. 8. 2015 13:27
Kvůli problémům v rodině vyhledaly v loňském roce pomoc psychologa desetitisíce lidí. Chtějí pomoci s výchovou dětí, partnerským životem i rozvodem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Zhruba 41,7 tisíc lidí využilo loni služeb poraden pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy. Poptávka roste, lidé žádají hlavně párové a psychologické poradenství. Chtějí i rady k rodinnému životu, výchově dětí či kvůli rozvodu. ČTK to sdělila Asociace manželských a rodinných poradců ČR (AMRP). Podle ní v Česku funguje 65 poraden, které zřizují kraje a obce. Další zařízení jsou soukromá.

"Manželské a rodinné poradny poskytují své služby stále většímu počtu klientů, kteří poptávají zejména párové, psychologicky orientované poradenství. Narůstá poptávka po tématech rodinných, jako jsou například spory o životní styl rodiny, výchovné vedení dětí," uvedla členka prezídia asociace Jiřina Kozoňová. Výraznou část podle ní tvoří poradenství při rozvodu a řešení sporů o děti.

Česká společnost se za poslední čtvrtstoletí výrazně proměnila. Zatímco v roce 1989 připadlo na tisícovku obyvatel osm sňatků, loni čtyři. Před 25 lety se rozpadalo 37 procent manželství, v roce 2010 polovina a loni 47 procent. Lidé spolu stále častěji žijí takzvaně bez papíru. Roste tak i podíl dětí, které se rodí mimo manželství. V roce 1989 jich bylo osm procent, loni 47 procent.

Podle asociace radu odborníků hledají lidé dobrovolně. Chtějí zlepšit své vztahy, pracovat na sladění ve dvojici či na komunikaci. Stále častěji přicházejí muži, zatímco dřív je s sebou většinou přivedla jejich žena. Nyní muži tvoří něco přes třetinu klientů. Mnohem častější je párová terapie. "Procento párových sezení neustále narůstá. Stále více osob je tak ochotno dobrovolně řešit své partnerské potíže za přítomnosti druhého partnera," řekla Kozoňová.

V minulosti častým důvodem návštěvy poradny byla nevěra. K ní se ale postoj Čechů a Češek proměnil. "Vzhledem k větší toleranci a menší démonizaci tohoto fenoménu je v poradnách i méně klientů s tímto tématem," dodala.

Manželské a předmanželské poradny, u jejichž zrodu stál před desetiletími psychiatr Miroslav Plzák, od jehož narození uplyne 25. srpna 90 let, se proměnily na poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy. Asociace poradců vznikla v roce 1990. Nyní sdružuje 141 psychologů, sociálních pracovníků a dalších expertů. Od roku 2007 se manželské a rodinné poradenství řídí zákonem o sociálních službách. Nepředstavuje samostatnou kategorii, ale spadá do specializovaného poradenství.

Vztahům by mohla pomoci probační a mediační služba

Jak budou poradny fungovat v budoucnu, není zatím úplně jasné. Uvažuje se o tom, že by mohly patřit mezi služby nové rodinné koncepce jako rodinné poradny. Ministerstvo práce ale materiál teprve chystá. Připravuje i velkou novelu o sociálních službách. Z ní by tedy manželské a partnerské psychologické poradenství mohlo vypadnout, mohla by se posílit sociální práce. Podle asociace by to ale mohlo omezit nabídku, část pomoci by pak navíc mohla být placená. AMRP usiluje o ukotvení vztahových poraden.

Už dřív se objevila úvaha, že by se do řešení problémů dvojic a sporů o děti mohla víc zapojit probační a mediační služba. Po republice by mohla vzniknout mediační centra. Podle partnerských poradců ale mediátoři pomáhají konflikt dvojic srovnat věcně, psychologickou pomoc ve vztahové válce neposkytují.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy