Češi utajeně odletěli na zvláštní misi do Afghánistánu

Jan Gazdík Jan Gazdík
14. 2. 2014 5:30
Úkoly nejsou tentokrát bojové, působení mezinárodních jednotek v Afghánistánu se mění.
Čeští speciálové v akci: odpálení řízené střely.
Čeští speciálové v akci: odpálení řízené střely. | Foto: Databáze 601. skupiny speciálních sil

Prostějov - Vojáci české armády zahájili v Afghánistánu zvláštní misi, na kterou si je vyžádalo velení koaličních jednotek ISAF.

Dvacet příslušníků elitních prostějovských speciálních sil odletělo v utajení na místo určení na přelomu ledna a února. Jejich úkoly nejsou tentokrát bojové, ale jde o výcvik  tamních jednotek v bojových postupech proti teroristům.

Jde o další příklad, že se působení mezinárodních jednotek v Afghánistánu mění.

Výcvik na Tálibán

Velitel prostějovské brigády Karel Řehka Aktuálně.cz řekl, že jeho lidé budou učit Afghánce strategii, jak čelit teroru, až koaliční síly v konci letošního roku odejdou.

"Jednotky NATO nemohou být v Afghánistánu věčně a tamní bezpečnostní síly se musí naučit čelit útokům Tálibánu samy," uvedl Karel Řehka.

Češi se proto přestěhovali z terénu do štábů speciálních sil NATO, kde školí afghánské velitele úderných jednotek plánovat, řídit a zejména koordinovat bojové akce proti Tálibánu.

„Dostali jsme dva hlavní úkoly - cvičit, radit a asistovat afghánským velitelům, pod něž jednotky speciálních sil policie spadají," řekl velitel Řehka.

Druhá část týmu pak podle něho připravuje jednu z centrálních afghánských speciálních jednotek. „Afghánci si tak vojenské úkoly ve své zemi postupně přebírají - a na mnoha místech vlastně už přebrali - do svých rukou," dodává Karel Řehka.

 

Je čas odejít

Nynější mise prostějovských vojáků má ještě jednu zvláštnost. Dvacetičlenný tým je podle potřeby operativně doplňován o další odborníky či poradce, zatímco jiní jsou po splnění úkolu stahováni domů. Nejedná se tedy jako v předcházejících misích o stabilní, nýbrž operativně velmi proměnlivou speciální jednotku.

"Reagujeme tak na požadavky koaličních velitelů speciálních sil," říká k tomu plukovník Řehka.

Nové účinkování českých speciálních sil v Afghánistánu schvaluje například bývalý šéf zahraniční rozvědky Karel Randák.

"Afghánce musíme naučit, aby byli schopni ubránit se útokům Tálibánu sami. Tohle nejsou vyhozené peníze. Zkusit se to prostě musí."

Také Randák připomíná plánovaný odchod mezinárodních jednotek ISAF z Afghánistánu. Jeho představitelé v posledních měsících dolaďují s USA a s velením NATO způsoby, jak podporovat afghánské ozbrojené síly po odchodu jednotek ISAF.

Peníze, peníze

I podle bývalého náčelníka generálního štábu a poradce ministra obrany Jiřího Šedivého nastal čas z této země odejít mimo jiné i proto, aby o osudech a bezpečnosti své země i s pomocí NATO se naučili Afghánci rozhodovat sami.

Generál navíc v té souvislosti upozorňuje, že zahraniční mise dostávají obecně českou armádu kvůli razantním škrtům v jejím rozpočtu do složité situace.

"Při neustálém krácení rozpočtu na obranu mají výdaje na tyto akce pro armádu mnohdy až ničivé účinky. Armáda už kvůli obrovskému vnitřnímu dluhu nemá peníze na to, aby mise, za něž jsou čeští politici v Bruselu v diskusích o boji s terorismem velmi chváleni, dlouhodobě utáhla. Buď tedy vojsku přidejme, abychom mohli dostát svým závazkům vůči NATO, anebo si nedělejme ambice na něco, co si už nemůžeme dovolit. Pak se ovšem připravme na roli černých pasažérů v Alianci."

 

Právě se děje

před 18 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy