Češi unesení v Libanonu odškodné nedostanou. Za únos nemůže stát, ale organizátoři, tvrdí Chovanec

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 1. 2017 17:54
Češi unesení loni v červenci v Libanonu odškodné nedostanou, oznámil ministr vnitra Milan Chovanec. Podle něj za únos není zodpovědný stát, ale organizátoři cesty. Čtyři z pěti unesených žádali odškodné 40 milionů korun, nepřipojil se pouze vojenský zpravodajec Martin Psík.
Milan Chovanec.
Milan Chovanec. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministerstvo vnitra zamítlo žádost o odškodné, kterou podali čtyři z pěti Čechů unesených v Libanonu. Na Twitteru to ve středu oznámil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj by odpovědnost měli převzít organizátoři cesty, a nikoliv stát. Unesení chtěli odškodné 40 milionů korun.

Muži zmizeli v červenci 2015 v libanonském údolí Bikaá, do Česka se vrátili loni počátkem února. Tvrdili, že tajné služby mohly únosu zabránit. Chovanec už v minulosti uvedl, že stát vynaložil maximální úsilí, aby se mohli vrátit domů.

Překladatel Adam Homsi, advokát Jan Švarc a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň podle dřívějších informací ČRo v žádosti napsali, že stát při řešení únosu selhal. Kdyby podle nich tajné služby lépe spolupracovaly, nemusel se incident vůbec stát. Civilní rozvědka podle nich měla informaci, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy. Švarc byl Fajádovým advokátem.

V den návratu pětice Čechů do vlasti byl z české vazby propuštěn Fajád, kterého USA podezřívaly z napojení na teroristickou organizaci. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česká republika nevydala v Česku zadržovaného Fajáda do Spojených států. K žádosti o odškodnění se z unesených nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík.

Švarc řekl Novinkám.cz, že by podle něj o žádosti mělo rozhodovat ministerstvo financí. "To ale prohlásilo, že příslušným není, a rozeslalo to na jiná ministerstva, což považujeme za protizákonný postup," dodal advokát. Nevyloučil to, že ve věci podají muži žalobu.

Rozhodnutí nevydat Fajáda do USA ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze. Američané muže viní ze zamýšlené spolupráce s teroristy. Jeho vydání loni v březnu odmítl i Libanon.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy