Češi stříleli nosorožce pro pašeráky. 15 lidí ve vazbě

Domácí Domácí
23. 7. 2013 12:24
Čeští celníci rozprášili gang, který z JAR pašoval rohy přísně chráněného nosorožce
Nosorožec tuponosý. Ilustrační foto.
Nosorožec tuponosý. Ilustrační foto. | Foto: Zoo Dvůr Králové

Praha - Čeští celníci rozprášili gang, který z Jihoafrické republiky pašoval rohy přísně chráněného nosorožce tuponosého.

Mezinárodní zločinecká skupina si na to najímala lovce z Čech, kteří rohy dováželi jako trofeje do ČR. Odtud pak ale putovaly do dalších zemí.

Podle zjištění kriminalistů měly skončit v Asii, kde jsou velmi cenným obchodním artiklem na černém trhu.

Celníci zajistili spolu s Českou inspekcí životního prostředí celkem 24 nelegálně získaných rohů a mluví o největším úspěch v dějinách samostatné republiky. Hodnota trofejí se odhaduje na 100 milionů korun.

"Policie zadržela šestnáct osob a obvinila je z neoprávněného nakládání s chráněnými, volně žijícími živočichy. Jsou mezi nimi jak lovci, tak organizátoři. Patnáct z nich skončilo ve vazbě," řekl policejní komisař Daniel Živocký. Všem hrozí až osmileté vězení.

Kolik Čechů je mezi zadrženými, policie zatím nechtěla sdělit.

Celní správa pohyb nosorožčích rohů na českém území evidovala od roku 2011. Do ČR je lovci dováželi z Jihoafrické republiky jako trofeje, následně prý ale dál putovaly přes letiště v Ruzyni do třetích zemí.

Lék na všechno

"Systém spočíval v tom, že každému lovci byl na tamní farmě umožněn odstřel jednoho kusu nosorožce. Takový úlovek je totiž v JAR trofejí pro lovce, který si jej následně může vyvézt jako osobní majetek pro nekomerční účely," informoval Aleš Hrubý z celní správy.

Hlavní organizátoři si v Česku najímali lovce, jejich výpravy financovali a získávali pro ně potřebná povolení.

"Vývozní povolení CITES v JAR pro dovoz nosorožčích roků do EU skupina získala na základě nepravdivých údajů," doplnil Hrubý.

Rohy nosorožců jsou velmi žádané zejména v Číně a ve Vietnamu, kde si zákazníci myslí, že mají léčivé účinky. Tradiční čínská medicína uvádí, že pomáhají téměř na vše, počínaje tyfem, přes horečku, artritidu až po vyhánění zlých duchů.

Nosorožci se proto často stávají terčem pytláků.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Břečka dal první gól za Kasimpasu a poprvé v turecké lize vyhrál

Obránce Tomáš Břečka vstřelil první gól za Kasimpasu, kam přestoupil v lednu z Jablonce. Český fotbalista otevřel skóre dnešního utkání turecké ligy proti Denizlisporu, nad kterým jeho tým zvítězil 2:0. Pro Břečku to byla první výhra v soutěži, které se dočkal na šestý pokus. Dosud se mohl s Kasimpasou radovat z vítězství pouze v jednom pohárovém utkání.

Břečka se trefil ve 22. minutě. Po standardní situaci jeho hlavičku gólman Denizlisporu ještě vyrazil, ale na dorážku českého stopera už nestačil.

Kasimpasa, které chyběl zraněný David Pavelka, vyhrála v ligové soutěži poprvé od 14. prosince po sedmi zápasech. Na předposledním místě tabulky ztrácí dva body na 15. příčku, která zajišťuje záchranu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Lichtenštejnové neuspěli u Ústavního soudu ve sporu o 600 hektarů lesa u Říčan

Nadace knížete z Lichtenštejna neuspěla u Ústavního soudu ve sporu s Českou republikou o les u středočeských Říčan. Soud odmítl stížnost nadace proti předchozímu verdiktu o nevydání 600 hektarů říčanského lesa Lichtenštejnům. V tiskové zprávě to oznámil mediální zástupce nadace Michal Růžička. "Nadace knížete z Lichtenštejna proto využije všechny dostupné prostředky k dosažení spravedlnosti u mezinárodních soudů a mezinárodních institucí," uvedl Růžička.

Lichtenštejnský knížecí rod se snaží získat zpět majetek, o který přišel na základě Benešových dekretů po roce 1945. Podle dřívějších informací Hospodářských novin jde zhruba o 60 tisíc hektarů převážně lesů.

Lichtenštejský kníže František Josef II. se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech 20. století k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl po druhé světové válce státu na základě Benešových dekretů. Nadace, která spravuje část majetku Lichtenštejnů, ale uvádí, že kníže byl občanem Lichtenštejnska, které bylo ve válce neutrální. Kritizuje proto zamítnutí ústavní stížnosti. "Nadace shledává, že toto rozhodnutí ÚS opakuje pošlapávání práv Nadace knížete z Lichtenštejna na ochranu majetku," sdělil dnes za nadaci Růžička.

Další zprávy