Češi si na volnost v EU počkají déle

Redakce DOM, čtk
11. 9. 2006 17:00
Brusel - Na volný pohyb po Evropské unii si Češi i další lidé z nových zemí počkají ještě více než dva roky.

Evropský komisař pro záležitosti vnitra Franco Frattini dnes vydal prohlášení, z něhož vyplývá definitivní přiznání, že Češi, Slováci a další nováčci v EU získají stejnou možnost volně cestovat po Evropě mnohem později, než se původně uvádělo.

Plán rozšíření takzvaného schengenského prostoru, v němž se volně pohybují občané EU, nebude do podzimu roku 2007 splněn, řekl Frattiniho mluvčí.

Zpožděná databáze

Zpoždění mají na svědomí technické potíže při vytváření centrální databáze. Frattini uvedl, že bude nutné přijmout zcela nový harmonogram.

Není to úplná novinka, že na cestování bez pasů si Češi i další počkají - nový je však fakt, že čekání může být delší, než si mysleli.

Agentura DPA citovala mluvčí estonského ministerstva zahraničí, podle níž bude centrální computer systému připraven k provozu nejdříve v červnu roku 2008. Vzhledem k zamýšlenému půlročnímu testování tak k možnému rozšíření schengenského prostoru dojde nejdříve začátkem roku 2009, napsala DPA.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Půl roku na testy

Takzvaný Schengenský informační systém II má obsahovat i biometrická data, jako jsou digitální podobizny a otisky prstů. Podle původních plánů měl začít fungovat od března příštího roku, aby po půlročním testování bylo možné zrušit kontroly na vnitřních hranicích EU. Češi by tak volně mohli cestovat po Evropské unii bez hraničních kontrol.

Podle Frattiniho mluvčího však tvorbu databáze, jež je technickou duší celého systému, provázejí technické problémy, které si vyžádají odklad jejího spuštění.

Rakouská ministryně: Nespěchejte

Zrušení kontrol na hranicích mezi starými a novými členskými státy EU do poloviny roku 2008 označila dnes v Gmündu za nerealistické i rakouská ministryně vnitra Liese Prokopová. Stanovisko rakouské ministryně je tak v souladu se zprávou Evropské komise.

Podle Prokopové musí být před rozšířením Schengenu splněna řada bezpečnostních standardů a technických předpokladů. Ministryně poukázala na to, že zrušení osobních kontrol na rakouských hranicích by si vyžádalo rozsáhlou restrukturalizaci rakouských policejních složek. V té souvislosti uvedla, že strážců hranic, "kteří nyní působí přímo na hranicích, bude nadále potřeba - a sice každého jednoho".

Ukradená auta a spol.

Evropská komise ve své zprávě připravené pro vlády "pětadvacítky" nedodržení harmonogramu pro rozšíření schengenského prostoru zdůvodňuje technickými a legislativními problémy s dobudováním nové ústřední policejní databáze. Přijetí 10 nových členů do schengenského prostoru by se tak mohlo přinejmenším o rok zpozdit, uvedli autoři zprávy.

Policejní databáze schengenského systému shromažďuje hlavně údaje o ukradených autech a hledaných lidech v jednotlivých členských zemích systému. Ten zatím tvoří 13 starých členů EU (kromě Británie a Irska), Norsko a Island.

Rozhodnou ministři

O časovém dokončení schengenské policejní databáze a návazném rozšíření Schengenu o nové členy EU rozhodnou ministři vnitra Unie na říjnovém zasedání.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy