Češi si léčí deprese sami, o pilulky štěstí bez receptu je rekordní zájem

Klára Galová
19. 3. 2016 20:33
Na zvyšující se počet lidí trpících depresivními stavy reagují výrobci léčiv a potravinových doplňků tím, že na trh uvádějí uklidňující přípravky dostupné bez lékařského předpisu. Vsázejí na to, že lidé se nejdříve spíše diagnostikují sami, než aby rovnou vyhledali odbornou pomoc. Přírodní přípravky můžou fungovat v krátkodobě vypjatých situacích, ale pokud potíže přetrvávají, je namístě navštívit lékaře.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Téměř třetina Čechů trpí depresemi, říká studie z roku 2014. Přesto vyhledá lékařskou pomoc jen každý pátý. Kromě klasických antidepresiv, která lze dostat pouze na lékařský předpis, se v lékárnách objevuje čím dál více volně dostupných uklidňujících přípravků na přírodní bázi a zájem o ně v posledních letech roste.

"To, že přes 80 % lidí nikdy nevyhledá lékaře, je jasnou známkou, že pacienti mají různé obavy a že návštěva psychiatrie představuje určité stigma, které pacienty odrazuje," vysvětluje Miloslav Kopeček z Národního ústavu duševního zdraví, proč může být pro spoustu lidí často jednodušší sáhnout po přípravku bez předpisu.

Rozdíl mezi klasickými antidepresivy a volně dostupnými přípravky na uklidnění je ve složení i ve způsobu užívání. "Přírodní si vyberete v lékárně sami, ale fungují jen na mírnou depresi," říká Kopeček.

Odborný konzultant České lékárnické komory Aleš Novosád doporučuje užívat takové doplňky stravy pouze v případě, že je člověk krátkodobě vystaven zvýšenému tlaku například v práci nebo v rodině.

Na střední a těžké deprese však nestačí.

"Pokud příznaky trvají déle než čtrnáct dní, postižený jedinec není schopen chodit do práce, je namístě kontaktovat lékaře, který může předepsat klasická antidepresiva," doporučuje Kopeček. V klinickém efektu mají vyšší doloženou účinnost než ta volně dostupná.

Obdobně problematiku vnímá i přednosta Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Raboch. "Různé, třeba i čistě přírodní přípravky mohou prokázat svůj určitý účinek, ale varoval bych před tím, že ne všechno, co se prodává jako antidepresivum nebo antistresová látka, tím doopravdy je,“ vysvětluje.

Roste počet výrobků

Výrobci u přírodních antidepresiv slibují minimum vedlejších účinků a šetrnost k organismu. Podle Novosáda však nemusí být užívání takzvaných přírodních antidepresiv vždy bez problémů.

Například volně prodejný čaj z třezalky tečkované, která patří mezi rostliny s nejsilnějším antidepresivním účinkem, může způsobovat množství nežádoucích účinků. Neměl by se užívat společně s antikoncepcí, antibiotiky ani antidepresivy.

Každý třetí Čech má deprese

Deprese

Podle výzkumu, který na podzim roku 2014 provedla Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN ve spolupráci s agenturou STEM/MARK, vykazuje projevy deprese od mírných až po těžké 31 % české populace, z toho 7 % klinicky závažných. Syndromem vyhoření se mezi 25 a 65 lety cítí být ohroženo 34 % lidí. Depresivní projevy jsou častější u žen než u mužů a zejména ve věkové kategorii 35 – 44 let a nad 51 let. 18 % z více než tisíce dotazovaných uvedlo, že pravidelně užívá léky na uklidnění, 16 % léky na spaní a 11 % léky na zlepšení nálady.

Kromě čajů lze v lékárně koupit uklidňující přípravky ve formě tobolek, kapslí či tablet, často klasifikované jako doplňky stravy.

Druhou kategorii – volně prodejné léčivé přípravky bez lékařského předpisu  eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Podle jeho informací byly v distribuci mezi roky 2011 až 2015 téměř tři miliony balení přípravků působících proti úzkosti, strachu, napětí, neklidu a poruchám spánku.

V roce 2015 dosáhl počet balení dodaných do lékáren svého maxima, stejně jako počet registrovaných výrobků.

Léky, ať už přírodní, nebo chemické, nejsou jedinou možností, jak řešit depresivní stavy. Mezi vhodná řešení patří často i psychoterapie, kdy si člověk o svých problémech popovídá s psychologem.

Svou roli hraje i životní styl a lidem s pracovními problémy může pomoci například regenerační pobyt v lázních nebo pravidelná fyzická aktivita. "To jsou alternativy, které se nabízejí u mírné deprese. Když je někdo těžce depresivní, tak jsou jednoznačně doporučena klasická antidepresiva," uzavírá Kopeček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy