Češi si léčí deprese sami, o pilulky štěstí bez receptu je rekordní zájem

Klára Galová
19. 3. 2016 20:33
Na zvyšující se počet lidí trpících depresivními stavy reagují výrobci léčiv a potravinových doplňků tím, že na trh uvádějí uklidňující přípravky dostupné bez lékařského předpisu. Vsázejí na to, že lidé se nejdříve spíše diagnostikují sami, než aby rovnou vyhledali odbornou pomoc. Přírodní přípravky můžou fungovat v krátkodobě vypjatých situacích, ale pokud potíže přetrvávají, je namístě navštívit lékaře.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Téměř třetina Čechů trpí depresemi, říká studie z roku 2014. Přesto vyhledá lékařskou pomoc jen každý pátý. Kromě klasických antidepresiv, která lze dostat pouze na lékařský předpis, se v lékárnách objevuje čím dál více volně dostupných uklidňujících přípravků na přírodní bázi a zájem o ně v posledních letech roste.

"To, že přes 80 % lidí nikdy nevyhledá lékaře, je jasnou známkou, že pacienti mají různé obavy a že návštěva psychiatrie představuje určité stigma, které pacienty odrazuje," vysvětluje Miloslav Kopeček z Národního ústavu duševního zdraví, proč může být pro spoustu lidí často jednodušší sáhnout po přípravku bez předpisu.

Rozdíl mezi klasickými antidepresivy a volně dostupnými přípravky na uklidnění je ve složení i ve způsobu užívání. "Přírodní si vyberete v lékárně sami, ale fungují jen na mírnou depresi," říká Kopeček.

Odborný konzultant České lékárnické komory Aleš Novosád doporučuje užívat takové doplňky stravy pouze v případě, že je člověk krátkodobě vystaven zvýšenému tlaku například v práci nebo v rodině.

Na střední a těžké deprese však nestačí.

"Pokud příznaky trvají déle než čtrnáct dní, postižený jedinec není schopen chodit do práce, je namístě kontaktovat lékaře, který může předepsat klasická antidepresiva," doporučuje Kopeček. V klinickém efektu mají vyšší doloženou účinnost než ta volně dostupná.

Obdobně problematiku vnímá i přednosta Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Raboch. "Různé, třeba i čistě přírodní přípravky mohou prokázat svůj určitý účinek, ale varoval bych před tím, že ne všechno, co se prodává jako antidepresivum nebo antistresová látka, tím doopravdy je,“ vysvětluje.

Roste počet výrobků

Výrobci u přírodních antidepresiv slibují minimum vedlejších účinků a šetrnost k organismu. Podle Novosáda však nemusí být užívání takzvaných přírodních antidepresiv vždy bez problémů.

Například volně prodejný čaj z třezalky tečkované, která patří mezi rostliny s nejsilnějším antidepresivním účinkem, může způsobovat množství nežádoucích účinků. Neměl by se užívat společně s antikoncepcí, antibiotiky ani antidepresivy.

Každý třetí Čech má deprese
Autor fotografie: Thinkstock

Každý třetí Čech má deprese

Podle výzkumu, který na podzim roku 2014 provedla Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN ve spolupráci s agenturou STEM/MARK, vykazuje projevy deprese od mírných až po těžké 31 % české populace, z toho 7 % klinicky závažných. Syndromem vyhoření se mezi 25 a 65 lety cítí být ohroženo 34 % lidí. Depresivní projevy jsou častější u žen než u mužů a zejména ve věkové kategorii 35 – 44 let a nad 51 let. 18 % z více než tisíce dotazovaných uvedlo, že pravidelně užívá léky na uklidnění, 16 % léky na spaní a 11 % léky na zlepšení nálady.

Kromě čajů lze v lékárně koupit uklidňující přípravky ve formě tobolek, kapslí či tablet, často klasifikované jako doplňky stravy.

Druhou kategorii – volně prodejné léčivé přípravky bez lékařského předpisu  eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Podle jeho informací byly v distribuci mezi roky 2011 až 2015 téměř tři miliony balení přípravků působících proti úzkosti, strachu, napětí, neklidu a poruchám spánku.

V roce 2015 dosáhl počet balení dodaných do lékáren svého maxima, stejně jako počet registrovaných výrobků.

Léky, ať už přírodní, nebo chemické, nejsou jedinou možností, jak řešit depresivní stavy. Mezi vhodná řešení patří často i psychoterapie, kdy si člověk o svých problémech popovídá s psychologem.

Svou roli hraje i životní styl a lidem s pracovními problémy může pomoci například regenerační pobyt v lázních nebo pravidelná fyzická aktivita. "To jsou alternativy, které se nabízejí u mírné deprese. Když je někdo těžce depresivní, tak jsou jednoznačně doporučena klasická antidepresiva," uzavírá Kopeček.

 

Právě se děje

Další zprávy