Češi se zapojí do cvičení NATO, prověří rychlé reakce

ČTK ČTK
28. 8. 2015 11:40
Cvičení Strong Sword se uskuteční od 14. září do 2. října, zúčastní se ho asi 2000 vojáků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Síly velmi rychlé reakce NATO budou v druhé polovině září cvičit v německém Wildfleckenu, zapojí se i Češi.

Cílem cvičení bude naplánovat a provést operaci podle článku 5 Washingtonské smlouvy, tedy pomoc napadenému členu NATO. Armáda o tom informovala na svých webových stránkách.

Cvičení Strong Sword se uskuteční od 14. září do 2. října. Podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce se ho zúčastní asi 2000 vojáků, česká armáda do něj pošle 200 příslušníků 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce.

Kromě Čechů se do cvičení, které chce prověřit připravenost aliančních jednotek Sil rychlé reakce a Sil velmi rychlé reakce, zapojí i vojáci z Německa, Nizozemska a Norska.

Cíl: sladit jednotky

Podle velitele 4. brigády rychlého nasazení Miroslava Hlaváče půjde o velitelsko-štábní cvičení. Cílem je kromě procvičení operace na pomoc spojenci udržení schopností a sladění jednotek, které jsou vyčleněny pro Síly rychlé reakce a Síly velmi rychlé reakce.

"Jedním z cílů je zdokonalit štáb 4. brigádního úkolového uskupení a štáby přímo podřízených útvarů v plánování a řízení boje střední a vysoké intenzity v mezinárodním prostředí a vedení operací proti hybridnímu nepříteli," poznamenal Hlaváč.

Na vzniku několikatisícového "hrotového" uskupení sil velmi rychlé reakce, které je součástí sil rychlé reakce NATO, se státy Aliance dohodly na summitu v Newportu loni v září.

Podnětem k tomu byla ruská anexe Krymu i "hybridní válka", kterou podle západních zemí Moskva vede na východě Ukrajiny. Tyto síly by měly být připraveny k nasazení do dvou dnů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy