Češi našli nejstarší rostlinu světa. Stonek starý 432 milionů let ležel bez povšimnutí v depozitáři

bn bn
3. 5. 2018 9:40
Vzácný exemplář čekal na své objevení 150 let.
Stonek cooksonie.
Stonek cooksonie. | Foto: Národní muzeum

Praha - Nejstarší suchozemskou rostlinu na světě nalezli čeští vědci z Národního muzea. 432 milionů let stará větévka dokazuje, že tehdejší suchozemské rostliny byly zelené a proto produkovaly kyslík. Vzácný exemplář čekal na své objevení v depozitářích 150 let.

Šest centimetrů dlouhý stonek cooksonie nalezl v sopečných uloženinách u středočeských Loděnic před 150 lety věhlasný francouzský paleontolog Joachim Barrande. Barrandeho sbírka se dostala do tehdejší Vlasteneckého, dnešního Národního muzea. Nikdo však unikátnímu nálezu nevěnoval pozornost. "Nejspíše nebyla tak atraktivní jako prvohorní pozůstatky fauny včetně trilobitů," píše Kristina Kvapilová z Národního muzea.

Lidské ruce se fosilní řasy dotkly až v roce 2011, kdy paleontologové kvůli rekonstrukci budovy muzea stěhovali sbírky do depozitářů v Horních Počernicích. "Při jejich třídění paleontolog Vojtěch Turek v domnělé řase rozeznal suchozemskou fosilní rostlinu a předal ji k dalšímu zpracování kolegům specialistům," upřesňuje Kvapilová.

Vědci se proto vydali do Barrandovy jámy u Loděnic, kde paleontolog rostlinu kdysi našel. Na místě našli spoustu cooksonií, žádná se ale nevyrovnala 150 let starému nálezu.

Nález stonku cooksonie je zajímavý nejen díky svému stáří a zachovalosti, ale i své velikosti. "Doposud známé nejstarší rostlinné zbytky z Irska totiž byly jen několik milimetrů velké a ani další silurské nálezy z Velké Británie nebo z Brazílie nepřesahují 2,5 cm," doplňuje Kvapilová.

Kvůli malému vzrůstu vědci předpokládali, že rostlina v sobě nemohla mít podpůrná pletiva, která by navíc mohla být i fotosyntetická. Paleontolog Kevin Boyce dokonce usuzoval, že tyto první rostliny nemohly být zelené. Český nález ale dokazuje opak a ukazuje. že rostlina byla schopna nejen samostatné existence a fotosyntézy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy