Češi mohou odjet do Mali, misi schválil i Senát

ČTK ČTK
13. 3. 2013 15:36
Vojáci budou hlídat základnu v hlavním městě, vyrazí jich tam až pět desítek
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: REUTERS/Shamil Zhumatov

Praha - Čeští vojáci mohou odjet do afrického státu Mali, v němž budou působit v misi Evropské unie. Po sněmovně totiž ve středu vládní návrh schválil také Senát. Do Mali bude moci odjet až pět desítek vojáků.

Náklady mise pro letošní rok se odhadují na 135 milionů korun, obdobnou částku by mělo Česko vydat také příští rok.

Češi by měli v Mali nejprve hlídat základnu v hlavním městě Bamaku. V dalších šesti měsících se pak zapojí do výcviku jednotek maliské armády pro boj proti islamistům na jihozápadě země.

Mandát je navržen na 15 měsíců, a to od letošního dubna.

"Tato mise bude nebojová, bude zaměřená jen na výcvik," zdůraznil před senátory premiér Petr Nečas (ODS), který nyní řídí i ministerstvo obrany. Vyslání českých vojáků zdůvodňoval mimo jiné hrozbou, že stát Mali by se mohl stát centrem terorismu.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) uvedl, že pokud by se Česko evropské mise neúčastnilo, jednalo by proti své obranné strategii a zemi by to navíc poškodilo v očích spojenců.

Fakta o válce v Mali:

"Situace v Mali není jednoduchá, společný projekt EU je namístě," uvedl zpravodaj Tomáš Kladívko (ODS).

Pro vyslání vojáků se vyslovil také František Bublan (za ČSSD) a Vladimír Dryml (SPOZ), podle něhož je potřeba podpořit úsilí Evropské unie.

Podle Bublana jde o další krok ke společné obranné unijní politice, ač je zásah podle něho hlavně v zájmu Francie. Proti byl v debatě jen Jaroslav Doubrava (za Severočechy.cz), podle něhož by se peníze daly využít lépe - na sociální účely v Česku.

Vyslání vojáků do Mali podpořilo 61 senátorů ze 69 přítomných, nutných bylo nejméně 41 hlasů. Tři senátoři byli proti a pět se hlasování zdrželo.

Češi dodají maliské armádě také vybavení, které již sami nepotřebují. Do Afriky by tak měly putovat zbraně, munice i elektrocentrály.

Islámští extremisté obsadili sever Mali loni na jaře a zahájili postup směrem k hlavnímu městu. Tamní armáda je nedokázala zastavit, proto v zemi intervenovala Francie, která vyslala zhruba 4000 vojáků.

Podívejte se, jak vypadá válka v Mali:

 

Právě se děje

Další zprávy