Češi marně hledají stopy v korupční aféře gripeny

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 6. 2009 12:25
Dvouleté vyšetřování zatím nepřineslo výsledek
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: BAE Systems

Praha - Švédové v úterý definitivně odložili kauzu, v níž šlo o rozdávání obřích úplatků vlivným lobbistům a možná i politikům za to, aby ve svém zemi prosadili nákup letounů Gripen konsorcia zbrojovek SAAB a BAE.

Ty si od Švédů pronajala i česká vláda.

Mezi důkazy, které švédští vyšetřovatelé nashromáždili, pak leží i interní fax, v němž jeden z lobbistů placených konsorciem urguje peníze "na úplatky pro politiky v Česku, Maďarsku a Rakouska".

I přes tuto zjevnou stopu se českým vyšetřovatelům stále nedaří vnést do případu, který jim leží na stole už dva roky, světlo.

"V souvislosti s případem zatím nebyl nikdo obviněn. Prověřování nebylo ukončeno," řekl k tomu stručně mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Odloženo, neodloženo

Česká policie se přitom podezřením z úplatkářství v souvislosti s gripeny zabývá již podruhé.

Prověřování po několika letech předloni obnovila proto, že se podle tehdejší mluvčí protikorupčního útvaru Aleny Vokráčkové objevila nová fakta a nová tvrzení zainteresovaných osob.

Detektivové na případu pracovali již v roce 2003, kdy na případ upozornil bývalý senátor za ODA Michael Žantovský. Podal trestní oznámení, protože byl údajně osloven s korupční nabídkou. Policii se však nepodařilo zjistit pachatele.

Foto: Převzato z SvT
Nepřehlédněte:
Na úplatky pro Čechy žádal lobbista od gripenů miliardy

Jediný potrestaný? Rakouský lobbista

Podobně dopadli vyšetřovatelé i v dalších zemích.

Nejdál se dostala britská protikorupční policie, které se podařilo získat onen interní fax, který přišel do firmy BAE od lobbisty Alfonse Mensdorffa-Pouillyho. V něm jsou přímo rozepsány peníze na úplatky, které Mensdorff žádá pro politiky v Česku, Maďarsku a Rakousku.

Pro dvacet českých politiků chtěl spolupracovník BAE Mensdorff částku dosahující téměř tří miliard korun.

V České republice se o nákupu 24 letounů JAS 39 Gripen jednalo v roce 2002. Nakonec bylo čtrnáct letounů pronajato.

Právě na základě výsledků práce britské policie stane brzy Mensdorff před rakouským soudem. Vypadá to ale, že bude jediný. Ostatní zainteresovaní trestu uniknou.

 

Právě se děje

Další zprávy