Češi marně hledají stopy v korupční aféře gripeny

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 6. 2009 12:25
Dvouleté vyšetřování zatím nepřineslo výsledek
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: BAE Systems

Praha - Švédové v úterý definitivně odložili kauzu, v níž šlo o rozdávání obřích úplatků vlivným lobbistům a možná i politikům za to, aby ve svém zemi prosadili nákup letounů Gripen konsorcia zbrojovek SAAB a BAE.

Ty si od Švédů pronajala i česká vláda.

Mezi důkazy, které švédští vyšetřovatelé nashromáždili, pak leží i interní fax, v němž jeden z lobbistů placených konsorciem urguje peníze "na úplatky pro politiky v Česku, Maďarsku a Rakouska".

I přes tuto zjevnou stopu se českým vyšetřovatelům stále nedaří vnést do případu, který jim leží na stole už dva roky, světlo.

"V souvislosti s případem zatím nebyl nikdo obviněn. Prověřování nebylo ukončeno," řekl k tomu stručně mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Odloženo, neodloženo

Česká policie se přitom podezřením z úplatkářství v souvislosti s gripeny zabývá již podruhé.

Prověřování po několika letech předloni obnovila proto, že se podle tehdejší mluvčí protikorupčního útvaru Aleny Vokráčkové objevila nová fakta a nová tvrzení zainteresovaných osob.

Detektivové na případu pracovali již v roce 2003, kdy na případ upozornil bývalý senátor za ODA Michael Žantovský. Podal trestní oznámení, protože byl údajně osloven s korupční nabídkou. Policii se však nepodařilo zjistit pachatele.

Foto: Převzato z SvT
Nepřehlédněte:
Na úplatky pro Čechy žádal lobbista od gripenů miliardy

Jediný potrestaný? Rakouský lobbista

Podobně dopadli vyšetřovatelé i v dalších zemích.

Nejdál se dostala britská protikorupční policie, které se podařilo získat onen interní fax, který přišel do firmy BAE od lobbisty Alfonse Mensdorffa-Pouillyho. V něm jsou přímo rozepsány peníze na úplatky, které Mensdorff žádá pro politiky v Česku, Maďarsku a Rakousku.

Pro dvacet českých politiků chtěl spolupracovník BAE Mensdorff částku dosahující téměř tří miliard korun.

V České republice se o nákupu 24 letounů JAS 39 Gripen jednalo v roce 2002. Nakonec bylo čtrnáct letounů pronajato.

Právě na základě výsledků práce britské policie stane brzy Mensdorff před rakouským soudem. Vypadá to ale, že bude jediný. Ostatní zainteresovaní trestu uniknou.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 27 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 46 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy